Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urządzenia do obsługi kart

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urządzenia do obsługi kart"— Zapis prezentacji:

1 Urządzenia do obsługi kart

2

3 Imprinter

4 Bankomat Wolnostojące urządzenie, za pomocą którego można wykonywać operacje gotówkowe i bezgotówkowe. Podstawowymi elementami składowymi są: Komputer, Czytnik kart Urządzenie do wypłacania pieniędzy, Drukarka dziennika operacji, Drukarka wyciągów.

5 Bankomaty-historia 1964 – pierwszy bankomat – First Pensylvania Bank;
1967 – pierwszy „samodzielny” bankomat – Barclays Bank; 1968 – pierwsze bankomaty we Francji, Szwajcarii i Szwecji; 1969 – pierwsze bankomaty w USA i Japonii; 1972 – pierwszy bankomat na karty z paskiem magnetycznym – Loyds Bank w Wielkiej Brytanii; Koniec lat 80-tych – pierwszy bankomat w Polsce – PKO S.A.

6 Budowa bankomatu - interfejs użytkownika

7

8 Urządzenia sejfu

9 Budowa bankomatu – urządzenia używane przez operatora

10 Podział bankomatów w zależności od trybu komunikowania się z główną bazą banku

11 Ilość bankomatów w Polsce w latach 2000-2008

12 Liczba bankomatów na 1 mln mieszkańców (2007)
Ameryka Północna 1.372 Zachodnia Europa 707 Ameryka Łacińska 310 Europa Centralna i Wschodnia 185 Afryka 36 Średnia na świecie 240 Polska 303

13 Raport Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji
banki w 22 krajach Starego Kontynentu w 2008 roku straciły w sumie 485 milionów euro, liczba ataków na bankomaty wzrosła o 149% w porównaniu do roku poprzedniego.

14 "skimming" w bankomatach
montowanie nakładek ze skanerami na czytniki kart magnetycznych

15 nakładki na klawiatury

16 minikamery do przechwycenia numerów PIN

17 Zdjęcie z kamery przy bankomacie

18 Bankomaty biometryczne
Identyfikacja na podstawie układu naczyń krwionośnych dłoni (stosowana od ponad 4 lat w bankomatach w Japonii) Zalety: układ żył pozostaje taki sam przez całe życie, nie jest to metoda wymagająca kontaktu

19 Biometryka oka Biometryka tęczówki: Biometryka rogówki:
tęczówka człowieka posiada około 260 unikalnych cech, które raczej nie ulegają zmianie w trakcie życia, na powodzenie procesu identyfikacyjnego nie mają większego wpływu ani kąt uchwycenia obrazu tęczówki ani nawet warunki oświetlenia, metoda działa sprawnie nawet w przypadku gdy dana osoba ma na sobie okulary bądź szkła kontaktowe. Biometryka rogówki: działa na zasadzie analizy charakterystycznego wzoru naczyń krwionośnych znajdujących się w tyle oka, jest to metoda bardzo skuteczna, jest także czasochłonna i postrzegana jako inwazyjna. Każdy jej użytkownik musi patrzeć wprost w czytnik, który przy użyciu światła podczerwonego dokonuje 360 stopniowego skanu rogówki.

20

21 POS (point-of-sale) 1979 – pierwszy POS – USA
Operacje POS charakteryzują się: Elektronicznym wprowadzaniem danych do terminala, Elektronicznym przekazywaniem transakcji od handlowca do banku, Wprowadzaniem i sprawdzaniem numeru identyfikacyjnego PIN.

22 Schemat płatności kartą

23 Największe centra rozliczeniowe w Polsce obsługujące płatności z użyciem kart
PolCard S.A. Centrum Kart i Czeków Banku Pekao S.A. Centrum Kart Wielkopolskiego Banku Kredytowego S.A. eService S.A. eCard S.A.

24 Liczba punktów handlowo usługowych wyposażonych w POS w Polsce

25 Cashback to usługa dzięki której posiadacz karty płatniczejmoże wypłacić gotówkę podczas dokonywania zakupów w sklepie. Transakcja może być przeprowadzona jedynie łącznie z płatnością kartą za towar.

26 Zalety rozwiązania Cashback:
oszczędność czasu - wypłata gotówki realizowana jest podczas codziennych zakupów dostępność - w Polsce ilość sklepów, stacji paliw realizująca cash back jest większa od sieci bankomatów, szczególnie w małych i turystycznych miejscowościach prostota - transakcja przeprowadzana jest na terminalu przez sprzedawcę, a klient jedynie podpisuje wydruk lub zatwierdza transakcje kodem pin.

27 Czytnik kart zbliżeniowych

28 Czytnik kart zbliżeniowych

29 Czytnik kart zbliżeniowych


Pobierz ppt "Urządzenia do obsługi kart"

Podobne prezentacje


Reklamy Google