Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

na technice komputerowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "na technice komputerowej"— Zapis prezentacji:

1 na technice komputerowej
Urządzenia oparte na technice komputerowej

2 Technika komputerowa jest wykorzystywana do tworzenia różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Znany nam doskonale odtwarzacz CD zawiera mały komputer, który tak przetwarza dźwięki zapisany cyfrowo na płycie, by mógł je usłyszeć człowiek. Technika cyfrowego zapisu spowodowała, że jakość muzyki docierającej do nas z płyt jest idealna, a w słuchaniu nie przeszkadzają żadne szumy i trzaski. Na niej też opierają swoją pracę centrale telefoniczne, co sprawia, że krócej czekamy na połączenie i jego jakość jest wyższa.

3 Podobny układ elektroniczny
Znacznie więcej urządzeń, z którymi stykamy się na co dzień, zawiera w sobie elementy komputera. Na przykład magnetowid lub DVD wyposażony jest w specjalny układ elektroniczny – taki jak w komputerze – sterujący pracą urządzenia i umożliwiający jego programowanie, np. nagranie interesującej nas audycji. Podobny układ elektroniczny znajduje się w pralce automatycznej. Specjalne pokrętło, nazywane programatorem, pozwala ustalić m.in. Temperaturę oraz czas prania.

4 Podczas robienia zakupów w sklepie możemy zauważyć, że ludzie tam zatrudnieni wykorzystują w swej pracy technikę komputerową. Po dokonaniu zakupów podchodzimy do kasy fiskalnej, gdzie bardzo szybko dowiadujemy się, ile to pieniędzy musimy zapłacić za towar. Na nabytych przez nas produktach znajdują się kody paskowe, czyli wzory czarnych i białych pasków, zawierające zakodowane informacje: nazwę towaru, cenę, datę produkcji itp.. Kasjer przesuwa poszczególne produkty nad czytnikiem kodów paskowych, specjalnym urządzeniem, które odczytuje zapisany w nich obraz graficzny i wysyła informacje do kasy oraz komputera magazynowego.

5 Telefon komórkowy Niewielkich rozmiarów telefon przenośny, przez który możemy porozmawiać np. na spacerze lub w autobusie. Dysponuje telefoniczną bazą danych (komputerową książką telefoniczną). W 1956 roku firma Ericsson wprowadziła pierwszy telefon bezprzewodowy o wadze kg i wielkości walizki. Gabaryty komórki szły na równi z ceną, która równała się wartości samochodu dobrej marki. Współczesny telefon komórkowy, oprócz realizowania podstawowej funkcji prowadzenia rozmowy, z reguły wyposażony jest w wiele dodatkowych opcji, które m.in.: wykorzystują właściwości sieci (np. krótkie wiadomości tekstowe (SMS) lub ich rozwinięcia takie jak EMS, MMS, Video MMS, cyfrowa transmisja danych) opierają się na dodatkowym oprogramowaniu np. budzik, notes, organizer, kalkulator, konwerter posiadają dodatkowe, wbudowane urządzenia np. dyktafon, odtwarzacz MP3, GPS, kamera czy aparat fotograficzny (aparaty pracujące w technologii 3G oferują możliwość prowadzenia wideokonferencji) łączą się z internetem.

6 Fotograficzny aparat cyfrowy
Zapisuje obraz podobnie jak informacje w pamięci komputera. Jego zaletą jest to, że otrzymane zdjęcia mogą być w prosty sposób zmieniane na komputerze, a następnie drukowane w dowolnej liczbie kopii.

7 Bankomat Spotykamy go w niektórych bankach. Może być również umieszczony w ścianie budynku, daleko od banku. Aby wypłacić ze swojego konta pieniądze, klient wkłada do urządzenia kartę magnetyczną, którą otrzymał w banku. Następnie z pomocą klawiatury podaje tzw. Kod PIN i informuje bankomat, jaką sumę chce wypłacić. Na zakończenie bankomat wypłaca gotówkę i zwraca kartę. Może także wydrukować informację o transakcji. Niektóre maszyny głosem podpowiadają klientowi, jakie operacje powinien kolejno wykonywać.

8 Informacja komputerowa
Ułatwia życie podróżnym, którzy przez całą dobę mogą z niej korzystać m.in. na dworach PKP. Dialog z elektronicznym informatorem prowadzimy, używając klawiatury i monitora. W ten sposób możemy znaleźć interesujące nas połączenia z daną miejscowością, najkrótszą trasę, godzinę odjazdu najbliższego pociągu czy też połączenie z najmniejszą liczbą przesiadek.

9 Kalkulator Kalkulator służy głównie do obliczeń. Dziś jednak daje nam możliwość stosowania coraz większej liczby różnych operacji. Coraz częściej dysponuje własną pamięcią, która umożliwia jego programowanie i przechowywanie prostych danych.


Pobierz ppt "na technice komputerowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google