Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Platforma Obywatelska powstała w styczniu 2001. Jej powstanie wiązało się m.in. z konfliktami w ramach koalicyjnego ugrupowania Akcja Wyborcza Solidarność,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Platforma Obywatelska powstała w styczniu 2001. Jej powstanie wiązało się m.in. z konfliktami w ramach koalicyjnego ugrupowania Akcja Wyborcza Solidarność,"— Zapis prezentacji:

1

2 Platforma Obywatelska powstała w styczniu 2001. Jej powstanie wiązało się m.in. z konfliktami w ramach koalicyjnego ugrupowania Akcja Wyborcza Solidarność, niezadowoleniem w szeregach Unii Wolności oraz wynikami wyborów prezydenckich w 2000. Inicjatorami nowego przedsięwzięcia było trzech polityków – Donald Tusk (który przegrał wcześniej walkę o przywództwo w UW stosunkiem głosów 261:338 z Bronisławem Geremkiem, po czym wraz z grupą swoich zwolenników, głównie wywodzących się z dawnego KLD, opuścił partię), Maciej Płażyński (ówczesny marszałek Sejmu, który opuścił rządzącą Akcję Wyborczą Solidarność i partię Ruch Społeczny AWS) oraz Andrzej Olechowski (który rok wcześniej ubiegał się o urząd prezydenta jako kandydat niezależny, zajmując 2. miejsce). 24 stycznia 2001 w Hali Olivia w Gdańsku odbył się zjazd założycielski nowego ugrupowania – Platformy Obywatelskiej. Inicjatorów nowego ugrupowania zaczęto określać mianem trzech tenorów.

3 Maciej Płażyński (ur. 10 lutego 1958 w Młynarach, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski prawnik, polityk, wojewoda gdański w latach 1990– 1996, marszałek Sejmu w latach 1997–2001, jeden z założycieli i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej oraz jej klubu parlamentarnego, poseł na Sejm III, IV i VI kadencji, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji.

4 Andrzej Marian Olechowski (ur. 9 września 1947 w Krakowie) – polski polityk i ekonomista. Minister finansów w 1992 oraz minister spraw zagranicznych w latach 1993–1995. Kandydat na Prezydenta RP w 2000 i w 2010, jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej.

5 Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, w latach 2007– 2014 prezes Rady Ministrów, od 1 grudnia 2014 przewodniczący Rady Europejskiej. Z wykształcenia historyk. Współzałożyciel i od 2003 do 2014 przewodniczący Platformy Obywatelskiej, w latach 2005–2006 przewodniczący klubu parlamentarnego tego ugrupowania

6 Od 8 listopada 2014 roku przewodniczącą PO jest Ewa Kopacz- polska polityk, lekarka pediatra i działaczka samorządowa. Posłanka na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kad encji, w latach 2007– 2011 minister zdrowia, od 2010 do 2014 wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej (od 2013 do 2014 I wiceprzewodnicząca).

7 Rząd Donalda Tuska był rządem koalicyjnym Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rozmowy koalicyjne w sprawie jego powołania rozpoczęły się po wyborach parlamentarnych z 21 października 2007. 9 listopada 2007 prezydent RP Lech Kaczyński postanowieniem desygnował na prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, powierzając mu misję sformowania rządu. Pierwszy rząd Donalda Tuska sprawował władzę od 16 listopada 2007 roku do 18 listopada 2011 roku.

8  Prezes Rady Ministrów DONALD TUSK  Minister Sprawiedliwości ANDZEJ CZUMA  Minister sportu i turystyki MIROSŁAW DRZEWIECKI  Wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw wewnętrznych i administracji GRZEGORZ SCHETYNA  Minister Obrony Narodowej BOGDAN KLICH  Minister Infrastruktury CEZARY GRABARCZYK  Minister Zdrowia EWA KOPACZ  Minister Skarbu Państwa ALEKSANDER GRAD  Minister Sprawiedliwości KRZYSZTOF KWIATKOWSKI  Minister Finansów JAN VINCENT-ROSTOWSKI

9 Rząd Donalda Tuska był rządem koalicyjnym Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rozmowy koalicyjne w sprawie jego powołania rozpoczęły się po wyborach parlamentarnych z 9 października 2011. 8 listopada 2011 prezydent RP Bronisław Komorowski postanowieniem desygnował na prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, powierzając mu misję sformowania rządu. Kadencja drugiego rządu Donalda Tuska trwała od 18 listopada 2011 roku do 22 września 2014 roku

10  Prezes Rady Ministrów DONALD TUSK  Minister Zdrowia BARTOSZ ARŁUKOWICZ  Minister Sprawiedliwości MAREK BIERNACKI (od 2013)  Minister Skarbu Państwa WŁODZIMIERZ KARPIŃSKI  Minister Obrony Narodowej TOMASZ SIEMONIAK  Minister Spraw Zagranicznych RADOSŁAW SIKORSKI  Minister Sprawiedliwości JAROSŁAW GOWIN (do 2013)  Minister Sportu i Turystyki JOANNA MUCHA  Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej SŁAWOMIR NOWAK  Minister Edukacji Narodowej KRYSTYNA SZUMILAS

11 Rząd Ewy Kopacz jest rządem koalicyjnym Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Został powołany w miejsce drugiego rządu Donalda Tuska (także gabinetu koalicji PO-PSL), po tym jak Donald Tusk zrezygnował z funkcji premiera na skutek jego wyboru na przewodniczącego Rady Europejskiej. Kadencja rządu Ewy Kopacz trwała od 22 września 2014 roku do 16 listopada 2015 roku.

12  Prezes Rady Ministrów EWA KOPACZ  Wiceprezes Rady Ministrów Minister Obrony Narodowej TOMASZ SIEMONIAK  Minister Sprawiedliwości BORYS BUDKA  Minister Skarbu Państwa ANDRZEJ CZERWIŃSKI  Minister Edukacji Narodowej JOANNA KLUZIK-ROSTOWSKA  Minister Spraw Zagranicznych GRZEGORZ SCHETYNA  Minister Spraw Wewnętrznych TERESA PIOTROWSKA  Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego LENA KONARSKA-BOBIŃSKA

13 BORYS BUDKA ANDRZEJ CZERWIŃSKI

14

15 GOSPODARKA I PRACA „ Ukrócimy nadużywanie umów cywilnoprawnych i zwiększymy atrakcyjność umów o pracę. Osoby rozpoczynające pracę otrzymają wsparcie od państwa w wysokości do 4 tys. złotych rocznie. Wprowadzimy minimalną stawkę godzinową w wysokości co najmniej 12 złotych. Docelowo wyprzemy z rynku „umowy śmieciowe”, wprowadzając jednolity kontrakt jako formę świadczenia pracy. Dla osób zatrudnionych na jednolitym kontrakcie docelowo zniesiemy składki na ZUS i NFZ. PIT będzie dla nich jedyną daniną, którą zapłacą z tytułu dochodów z pracy. Odpisy na ich ubezpieczenia społeczne i zdrowotne sfinansujemy bezpośrednio z budżetu państwa. Obniżymy stawkę podatku VAT.

16  Wprowadzimy dodatkowe ułatwienia dla rodzin, które decydują się na wynajem mieszkania.  Podniesiemy zasiłki rodzinne i wprowadzimy nowe kryteria dochodowe, tak by zaadresować pomoc do osób bez pracy lub osób o niskich dochodach.  Zwiększymy inwestycje w budowę nowych żłobków i ułatwimy organizację opieki dzieci do lat 3. Zaangażujemy pracodawców we wspólne tworzenie systemu wsparcia rodziców.

17  Zapewnimy osobom starszym możliwości prowadzenia bezpiecznego, aktywnego, samodzielnego i satysfakcjonującego życia.  Ułatwimy seniorom dostęp do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych, zwłaszcza w obszarze profilaktyki i rehabilitacji. Będziemy kontynuować program rozwoju polskiej geriatrii.  Zwiększymy udział seniorów w życiu społecznym, ułatwimy im aktywność zawodową i możliwość nauki.

18  Zwiększymy opiekuńczą funkcję szkoły, rozbudowując ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych. Szkoła będzie centrum lokalnych środowisk, otwartym od rana do wieczora.  Aby podnieść prestiż zawodu nauczyciela, zaproponujemy nowe warunki prawne i organizacyjne, w tym zasady wynagradzania i awansów nauczycieli, wiążąc je z efektami pracy.

19  Poprawimy dostępność leczenia i opieki dla dorosłych i dzieci. Chcemy służyć potrzebującym poprzez likwidację barier medycznych, organizacyjnych i środowiskowych.  Zwiększymy dostępność nowoczesnego leczenia bez względu na miejsce zamieszkania dla dorosłych i dzieci poprzez uruchomienie nowatorskich możliwości telekonsultacji.  Wzmocnimy ochronę praw pacjentów i ułatwimy im dostęp do informacji o leczeniu i korzyściach wynikających z ustawy o prawach pacjenta.

20  Polska, szóste co do wielkości państwo członkowskie Unii Europejskiej, pozostanie w jej centrum decyzyjnym, współkształtując kierunek rozwoju UE i skutecznie promując polskie interesy.  Nie dopuścimy do dyskryminacji polskich pracowników i przedsiębiorców. Będziemy bronić fundamentów, na których opiera się wspólnota europejska, w tym zwłaszcza swobody przemieszczania się, podejmowania pracy i świadczenia usług w innych państwach członkowskich. Wykorzystamy w tym celu silną pozycję Polski w Europie, którą zbudowaliśmy przez ostatnie osiem lat.  Będziemy dalej skutecznie zabiegać o jedność i solidarność świata zachodniego wobec łamania przez Rosję prawa międzynarodowego i wojny na Ukrainie oraz o silne wsparcie dla władz w Kijowie na trudnej ścieżce reform i demokratyzacji.

21


Pobierz ppt "Platforma Obywatelska powstała w styczniu 2001. Jej powstanie wiązało się m.in. z konfliktami w ramach koalicyjnego ugrupowania Akcja Wyborcza Solidarność,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google