Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skutki wszechobecnego jedzenia typu fast food

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skutki wszechobecnego jedzenia typu fast food"— Zapis prezentacji:

1 Skutki wszechobecnego jedzenia typu fast food

2 Fast food to szybkie jedzenie, które niestety zrobiło zawrotną karierę na całym świecie, w tym w naszym kraju. Hamburgery, cheeseburgery, hot dogi i kebaby to przysmaki, po które często sięgamy, bo nie mamy czasu albo ochoty na samodzielne przygotowywanie posiłków. Żywność typu fast food charakteryzuje się dużą zawartością kalorii, tłuszczów oraz chemicznych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Spożywanie potraw typu fast food prowadzi do wielu schorzeń, takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca oraz zaparcia. Zasady zdrowego żywienia zakładają wyeliminowanie tych potraw z diety.

3 W 50 proc. przypadków przyczyną depresji jest przewlekły stres, jednak coraz częściej do rozwinięcia choroby przyczynia się również odżywianie fast foodami. W USA u 50 proc. osób z zaburzeniami depresja rozwinęła się właśnie ze względu na niewłaściwy sposób odżywiania" - powiedziała Barbara Parda-Głomska, psychiatra i psychoterapeuta z Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia. Przyczyną depresji u osób odżywiających się fast foodami jest po części poczucie winy albo nadwaga, ale proces depresyjny jest wyzwalany głównie przez składniki złej diety. Najbardziej szkodliwe są nasycone utwardzone tłuszcze trans, które zakłócają pracę neuroprzekaźników. Wtedy pojawia się depresja, bo nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od prawidłowego wydzielania neuroprzekaźników szczęścia przez neurony ośrodkowego układu nerwowego.

4 Popularność fast foodów
Bary szybkiej obsługi na początku zrobiły karierę w Ameryce. Jednak już i u nas, ze względu na szybkie tempo życia i wzrastający konsumpcjonizm, jedzenie typu fast food zyskuje coraz większą popularność. Niemal na każdym rogu ulicy można znaleźć budkę, w której serwowane są dania „na szybko”. Niegdyś nie wypadało paradować po ulicy i jeść. Dzisiaj nikogo nie dziwi widok ludzi spieszących do pracy z kawałkiem kebaba czy hamburgera w ręce. Jak wykazały badania ankietowe, popularność jedzenia fast food wynika przede wszystkim z: szybkości obsługi – nie mamy czasu na to, żeby spokojnie usiąść, zamówić danie, poczekać i zjeść, a fast food doskonale rozwiązuje tę sytuację; ceny jedzenia – hamburgery, hot dogi czy kebaby są o wiele tańsze niż większość potraw serwowanych w restauracjach; uczucia sytości – bułka z mięsem na dłużej zaspokaja głód, przynajmniej tak twierdzą ankietowani; smaku jedzenia – nie ukrywamy, że jedzenie typu fast food nam smakuje; atrakcyjności miejsca dla dzieci – często swoje złe nawyki żywieniowe usprawiedliwiamy, tłumacząc, że restauracje sprzedające fast food oferują kąciki dla dzieci, w których mogą one spędzić wolny czas, a na pamiątkę dostają czapeczki, baloniki lub inne gadżety.

5 Niezdrowe jedzenie fast food
Szybkie jedzenie, choć smaczne, negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Żywnoć typu fast food jest bogatym źródłem tłuszczów zwierzęcych, które podlegają powolnej przemianie w organizmie. 100 g frytek ma aż 560 kcal, cheeseburger z bekonem to aż 464 kcal, hamburger – 245 kcal, a kawałek pizzy pepperoni – 306 kcal. Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, tłuszcz do smażenia powinno wykorzystywać się jednokrotnie. Duże, renomowane sieci snack-barów w trosce o reputację i z obawy przed kontrolą inspekcji handlowej czy sanepidu na ogół przestrzegają tej zasady. Jednak w małych budkach ulicznych olej we frytkownicach używany jest nawet przez kilka dni. Wielokrotnie podgrzewany olej jest niebezpieczny dla zdrowia. Uwalniają się z niego szkodliwe substancje, np. nadtlenki lipidowe, które przyspieszają rozwój miażdżycy oraz mogą indukować proces nowotworzenia. Taki tłuszcz, mimo że pochodzenia roślinnego, zawiera liczne kwasy tłuszczowe trans. Są one szkodliwe i mają działanie identyczne jak nasycone kwasy tłuszczowe występujące w tłuszczach zwierzęcych. Między innymi podnoszą poziom „złego” cholesterolu(LDL), przy jednoczesnym obniżaniu „dobrego” (HDL) w organizmie. Dlatego im więcej takiego tłuszczu w naszej diecie, tym większe ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia.

6 Skutki niezdrowego jedzenia
Lekarze i dietetycy zgodnie twierdzą, że częste spożywanie szybkiego, niezdrowego jedzenia, bogatego w tłuszcze zwierzęce, może być przyczyną niektórych nowotworów układu pokarmowego. Poza tym jedzenie typu fast food przyspiesza miażdżycę i chorobę wieńcową. Dania fast food są bardzo kaloryczne, a nadmiar kalorii to prosta droga do otyłości lub problemów z nadwagą. Jak wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego, w USA niemal 400 tysięcy osób rocznie umiera w wyniku chorób związanych z otyłością. Poza tym żywność typu fast food zawiera dużo soli, która niekorzystnie wpływa na układ krążenia i układ moczowy. Z powodu małej zawartości witamin i błonnika jedzenie fast food może prowadzić do zaparć. Nawet jeśli hamburger ma w środku plasterek pomidora czy listek sałaty, to nie zastąpi on zdrowego, pożywnego posiłku. To nieprawda, że możemy jeść byle jak i byle co, bez szkody dla zdrowia. Nasz organizm kiedyś zbuntuje się przeciw tej bylejakości. Oczywiście, nie ma nic złego w hamburgerze czy kawałku pizzy, jeśli są one jedzone rozsądnie i z umiarem - raz, dwa razy w miesiącu. W dniu, kiedy po nie sięgamy, zadbajmy jednak o to, by pozostałe posiłki zawierały warzywa, owoce, ryby i nabiał. Jeśli zdecydujemy się na tzw. szybkie jedzenie, to starajmy się zamawiać je w renomowanych sieciach, a nie w ulicznych budkach. W czasie wakacji zaś zatroszczmy się o to, by jeść więcej świeżych warzyw i owoców, a nie kalorycznych bułek, ciasta oraz frytek nasączonych tłuszczem i solą.

7

8 Przykładowe produkty z popularnych sieci fast-food:
Małe frytki (100g) – 300kcal Duże frytki (190g) – 570kcal Hamburger – kcal Coca-cola (250ml) – 100kcal Big Mac – 540kcal Chipsy (100g) – 550kcal Ciastko jabłkowe (100g) – 338kcal Muffi nki (100g) – 217kcal Shake czekoladowy (400g) – 520kcal Pizza (1 kawałek-100g) – 300kcal Na szczęście, do żywności typu fast-food zaliczają się również dania chińskie, wietnamskie, tajskie i coraz popularniejsze bary sałatkowe. Podawana tam żywność jest zdrowsza, bardziej urozmaicona, a porcje nie mają rozmiaru XXL!

9 Czego nie zawierają produkty fast-food
Czego nie zawierają produkty fast-food? Błonnika, witamin, cennych minerałów, przeciwutleniaczy i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlaczego więc po nie sięgamy? Dlaczego karmimy nimi nasze dzieci? Bo są smaczne (smak i zapach pochodzą ze sztucznych aromatów), reklamowane, tanie i łatwo dostępne, a zestawy dla dzieci kuszą zabawkami made in China. W wielu barach szybkiej obsługi pojawiły się co prawda surowe warzywa i sałatki, jednak najczęściej z dodatkiem wysokokalorycznych sosów. Kuszące jabłka w jednym rozmiarze i kolorze nie mają żadnego zapachu i smaku. Podsumowując, posiłki typu fast-food nie zaliczają się do zdrowego stylu życia i nie ma dla nich miejsca w piramidzie zdrowego żywienia. Jednak ze względu na ich wszechobecność i atrakcyjność można zaliczyć je do grupy spożywanej okazyjnie, czyli 1-2 razy w miesiącu. Całkowity zakaz mógłby odnieść przeciwny skutek.

10 Szokująca prawda o fast foodach Dlaczego posiłki typu fast food są niezdrowe? Przecież taki hamburger zawiera sałatę, pomidor, kawałek ogórka…dobrze wysmażone mięso pochodzące z kontrolowanej hodowli – przekonują wielkie koncerny i zwolennicy takiego jedzenia. Czy rzeczywiście tak jest? Niestety…Właściciele sieci fast food przemilczają pewne przerażające fakty, które co prawda od razu nie „zabijają”, ale są na tyle poważne, że warto mieć je na uwadze. Zwłaszcza jeśli lubimy fast foody jeść częściej…niż raz na kilkanaście tygodni. Około 90% pieniędzy, jakie Amerykanie obecnie wydają na żywność, przypada na żywność technologicznie przetwarzaną. Niestety gonimy Stany również pod tym względem. Dopracowuje się techniki puszkowania, mrożenia i odwadniania, które używane przy przerabianiu, niszczą większość naturalnego smaku i aromatu żywności, nie wspominając już o walorach odżywczych…. Jaki cel zatem mają producenci żywności? Prosty – sprawienie, by żywność przetworzona była smaczniejsza. Nie, nie zdrowsza ale właśnie…smaczniejsza. Jak to się robi? Dodaje masę sztucznych dodatków…

11 Wykonał : Hubert Skowroński Kl.IV TI ZSP Zielona


Pobierz ppt "Skutki wszechobecnego jedzenia typu fast food"

Podobne prezentacje


Reklamy Google