Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MATKA DZIECI HOLOCAUSTU – IRENA SENDLEROWA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MATKA DZIECI HOLOCAUSTU – IRENA SENDLEROWA"— Zapis prezentacji:

1 MATKA DZIECI HOLOCAUSTU – IRENA SENDLEROWA
„Każdemu, kto tonie, należy podać rękę!” ~ Irena Sendlerowa

2 Historia Ireny Sendlerowej
Irena Sendlerowa – pseud. Jolanta, ur. 15 II 1910 w Warszawie, zm. 12 V 2008, tamże działaczka społeczna i charytatywna; członek PPS, od 1940 w konspiracyjnej PPS- -WRN w okresie okupacji niemieckiej pracownik opieki społecznej, dostarczała pożywienie i leki do getta warszawskiego. W 1942 organizatorka akcji ratowania dzieci z getta i umieszczania ich w polskich rodzinach, sierocińcach. W wyniku tej akcji uratowano 2,5 tys. dzieci. Od 1943 kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W październiku 1943 została uwięziona przez Niemców na Pawiaku, wykupiona przez „Żegotę” po wojnie pracowała w wydziale opieki społecznej. W 1965 została uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata w 2003 – odznaczona Orderem Orła Białego.

3 „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”
Irena Sendlerowa jesienią 1939 roku samotnie wypowiedziała wojnę złu. Jedną z pierwszych jej współtowarzyszek akcji ratowania Żydów była Irena Schultz. Razem nosiły do getta żywność, odzież, lekarstwa i pieniądze. Współpracowała z polską organizacją pomocową działającą pod niemieckim nadzorem i zorganizowała przemycanie dzieci żydowskich. Irena wraz z jej łączniczkami wyprowadzała z getta żydowskiego dzieci różnymi sposobami. Następnie umieszczały je po „aryjskiej stronie” u polskich rodzin, w sierocińcach i klasztorach. Irena Sendlerowa uratowała wiele światów. Jej okupacyjna działalność pozwoliła przeżyć „czas wielkiego zabijania” ponad 2500 osób. Przede wszystkim dzieci. Prawdziwe dane każdego dziecka Sendlerowa zapisywała, by po wojnie przywrócić im ich prawdziwe tożsamości.

4 Bezinteresowna zawziętość
Pod koniec 1943r. Gestapo aresztowało Sendlerową i skazano ją na rozstrzelanie. RPŻ podjęło usilne starania, aby wydostać ją z rąk oprawców. Udało się za obfity okup wydostać ją z rąk gestapo, która nadal zajmowała się ratowaniem żydowskich dzieci. Sendlerowa pragnęła, aby wygasły ogniska wojny i zła, a dobro zwyciężyło. Bohaterka w swojej bezinteresownej i humanitarnej działalności niesienia pomocy Żydom i ratowania od śmierci dzieci żydowskich narażała bezustannie swe życie i życie swoich najbliższych. Wiele lat milczała. Po raz pierwszy opisała to czym się zajmowała w czasie wojny – w dwudziestą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

5 Czy pamiętamy? „Tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadna bohaterką!”– mówiła Irena Sendlerowa. Jednak my jesteśmy wobec niej pełni podziwu i darzymy ją ogromnym szacunkiem. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1983 r. zasadziła drzewko w Lesie Sprawiedliwych instytutu. 10 listopada 2003 roku Prezydent RP odznaczył ją Orderem Orła Białego. W 2007 roku od dzieci dostała Order Uśmiechu. Irena Sendlerowa to zdecydowanie postać piękna i heroiczna, przejmująca i godna zapamiętania…

6 DZIĘKUJEMY! Źródła: Książka Anny Mieszkowskiej – „Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej” oraz „MATKA DZIECI HOLOCAUSTU – historia Ireny Sendlerowej” Autorzy prezentacji: Eryka Ciesielska i Aleksandra Kaniowska BOOKS AND MORE…


Pobierz ppt "MATKA DZIECI HOLOCAUSTU – IRENA SENDLEROWA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google