Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowanie Kamieni na szaniec - Szare Szeregi. Opracowanie Kamieni na szaniec - Szare Szeregi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowanie Kamieni na szaniec - Szare Szeregi. Opracowanie Kamieni na szaniec - Szare Szeregi."— Zapis prezentacji:

1 Opracowanie Kamieni na szaniec - Szare Szeregi. Opracowanie Kamieni na szaniec - Szare Szeregi.

2 Szare Szeregi To harcerstwo walczące w konspiracji w czasie II wojny światowej,w którego skład wchodziły trzy grupy : Grupy Szturmowe ( GS), To harcerstwo walczące w konspiracji w czasie II wojny światowej,w którego skład wchodziły trzy grupy : Grupy Szturmowe ( GS), Bojowa Szkoła ( BS) i Zawisza. Bojowa Szkoła ( BS) i Zawisza. Grupy Szturmowe i Bojowa Szkoła weszły później w skład Armii Krajowej ( AK ). Grupy Szturmowe i Bojowa Szkoła weszły później w skład Armii Krajowej ( AK ).

3 Aleksander Kamiński (1903-1978),pisarz, pedagog,naukowiec. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był wybitnym działaczem Harcerskim,a podczas II wojny światowej – jednym z głównych organizatorów konspiracyjnych grup harcerskich Szarych Szeregów.

4 Geneza powstania Kamieni na szaniec Aresztowanie Rudego ; Aresztowanie Rudego ; Napisanie pamiętnika przez Zośkę ; Napisanie pamiętnika przez Zośkę ; Głównym źródłem, z którego Aleksander Kamiński czerpał wiedzę o bohaterach był pamiętnik Zośki, który nalegał by napisana Głównym źródłem, z którego Aleksander Kamiński czerpał wiedzę o bohaterach był pamiętnik Zośki, który nalegał by napisana przez niego książka nosiła tytuł : Kamienie na szaniec. przez niego książka nosiła tytuł : Kamienie na szaniec.

5 Kamienie na szaniec Czas i miejsce akcji : Czas i miejsce akcji : Akcja opowieści Kamienie na szaniec toczy się Akcja opowieści Kamienie na szaniec toczy się w Polsce, głównie w Warszawie, w czasie II wojny Światowej. Główni bohaterowie : Główni bohaterowie : - Maciej Aleksy Dawidowski ( ALEK ); - Jan Bytnar ( RUDY ); - Tadeusz Zawadzki ( ZOŚKA )

6 MACIEJ ALEKSY DAWIDOWSKI Maciej Aleksy Dawidowski ( 3 listopada 1920- 30 marca 1943 ) pseud. Alek. Harcerz Orli, podharcmistrz. Sierżant podchorąży Armii Krajowej. Bohater warszawskiej wojny pomników. Dowódca sekcji Granaty w akcji pod Arsenałem. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

7 Maciej Aleksy Dawidowski - charakterystyka. Był synem Aleksego i Janiny Dawidowskich. Był synem Aleksego i Janiny Dawidowskich. Wiosną 1939 r. ukończył warszawskie Gimnazjum im. Stefana Batorego. Należał do 23. Drużyny Harcerzy. Przyjaźnił się z Rudym i Zośką. Był wysoki, szczupły. Miał niebieskie oczy i płową czuprynę. Na jego twarzy malował się uśmiech, miał radosne, pogodne usposobienie. Mówił szybko. Dzięki zespołowi Buków nabył umiejętność opanowania w trudnych sytuacjach. Notatki, które sporządził są dowodem jego dojrzałości i odpowiedzialności. Był świetnym narciarzem.

8 JAN BYTNAR Jan Bytnar ( 6 maja 1921 r. – 30 marca 1943 r. ) pseud. Rudy. Harcerz Rzeczypospolitej, harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej. Dowódca Hufca Sad, został aresztowany 23 marca 1943 r., przesłuchiwany i katowany w Alei Szucha, odbity 26 marca w akcji pod Arsenałem. Odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari.

9 Jan Bytnar - charakterystyka. Był synem Zdzisławy Bytnarowej i Stanisława Bytnara. Ukończył Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Należał do zespołu Buków. Był synem Zdzisławy Bytnarowej i Stanisława Bytnara. Ukończył Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Należał do zespołu Buków. Miał piegowatą twarz i rudawe włosy. Miał piegowatą twarz i rudawe włosy. Był bardzo inteligentny. W drużynie 23. nauczył się kucharstwa i gotował na każdej wycieczce Buków. Był bardzo inteligentny. W drużynie 23. nauczył się kucharstwa i gotował na każdej wycieczce Buków. Cechą wyróżniającą go spośród innych była odwaga. Cechą wyróżniającą go spośród innych była odwaga. Udowodnił ją wiele razy między innymi malując kotwicę ( znak Polski walczącej ) na pomniku Lotnika przy placu Unii Lubelskiej, pilnie strzeżonej przez gestapo. Udowodnił ją wiele razy między innymi malując kotwicę ( znak Polski walczącej ) na pomniku Lotnika przy placu Unii Lubelskiej, pilnie strzeżonej przez gestapo. Wierzył, że czas wojny będziemy mieli niedługo za sobą jak straszny sen. Wierzył, że czas wojny będziemy mieli niedługo za sobą jak straszny sen.

10 TADEUSZ ZAWADZKI Tadeusz Zawadzki ( 24 stycznia 1921–20 sierpnia 1943) pseud. Zośka. Harcerz Orli, harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, dowódca Grup Szturmowych Chorągwi Warszawskiej, kierował akcją pod Arsenałem. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

11 Tadeusz Zawadzki - charakterystyka. Syn Leony i Józefa Zawadzkich. Syn Leony i Józefa Zawadzkich. Absolwent Gimnazjum im. Stefana Batorego Absolwent Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Przyjaciel Alka i Rudego, w Warszawie. Przyjaciel Alka i Rudego, członek zespołu Buków. członek zespołu Buków. Miał niebieskie oczy o ostrym spojrzeniu i blond włosy, Miał niebieskie oczy o ostrym spojrzeniu i blond włosy, mówił stanowczym głosem. Swój pseudonim mówił stanowczym głosem. Swój pseudonim zawdzięcza dziewczęcej urodzie. zawdzięcza dziewczęcej urodzie. Był świetnie zorganizowany, posiadał niezwykłe zacięcie Był świetnie zorganizowany, posiadał niezwykłe zacięcie przywódcze. przywódcze.


Pobierz ppt "Opracowanie Kamieni na szaniec - Szare Szeregi. Opracowanie Kamieni na szaniec - Szare Szeregi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google