Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowanie „Kamieni na szaniec” - Szare Szeregi .

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowanie „Kamieni na szaniec” - Szare Szeregi ."— Zapis prezentacji:

1 Opracowanie „Kamieni na szaniec” - Szare Szeregi .

2 Szare Szeregi To harcerstwo walczące w konspiracji w czasie II wojny światowej ,w którego skład wchodziły trzy grupy : Grupy Szturmowe ( GS) , Bojowa Szkoła ( BS) i Zawisza. Grupy Szturmowe i Bojowa Szkoła weszły później w skład Armii Krajowej ( AK ).

3 Aleksander Kamiński Aleksander Kamiński (1903-1978),pisarz,
pedagog ,naukowiec. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był wybitnym działaczem Harcerskim ,a podczas II wojny światowej – jednym z głównych organizatorów konspiracyjnych grup harcerskich Szarych Szeregów.

4 Geneza powstania „Kamieni na szaniec”
Aresztowanie „Rudego” ; Napisanie pamiętnika przez „ Zośkę” ; Głównym źródłem, z którego Aleksander Kamiński czerpał wiedzę o bohaterach był pamiętnik „Zośki”, który nalegał by napisana przez niego książka nosiła tytuł : „Kamienie na szaniec”.

5 „Kamienie na szaniec” Czas i miejsce akcji : Główni bohaterowie :
Akcja opowieści „ Kamienie na szaniec” toczy się w Polsce , głównie w Warszawie, w czasie II wojny Światowej. Główni bohaterowie : Maciej Aleksy Dawidowski ( ALEK ); Jan Bytnar ( RUDY ); Tadeusz Zawadzki ( ZOŚKA )

6 MACIEJ ALEKSY DAWIDOWSKI
( 3 listopada marca 1943 ) pseud. Alek . Harcerz Orli, podharcmistrz. Sierżant podchorąży Armii Krajowej. Bohater warszawskiej „wojny pomników”. Dowódca sekcji „ Granaty” w akcji pod Arsenałem . Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

7 Maciej Aleksy Dawidowski - charakterystyka.
Był synem Aleksego i Janiny Dawidowskich . Wiosną 1939 r. ukończył warszawskie Gimnazjum im. Stefana Batorego. Należał do 23. Drużyny Harcerzy. Przyjaźnił się z „Rudym” i „Zośką’. Był wysoki , szczupły. Miał niebieskie oczy i płową czuprynę. Na jego twarzy malował się uśmiech, miał radosne, pogodne usposobienie . Mówił szybko. Dzięki zespołowi Buków nabył umiejętność opanowania w trudnych sytuacjach. Notatki, które sporządził są dowodem jego dojrzałości i odpowiedzialności . Był świetnym narciarzem .

8 JAN BYTNAR Jan Bytnar ( 6 maja 1921 r. – 30 marca 1943 r. )
pseud. Rudy . Harcerz Rzeczypospolitej , harcmistrz , podporucznik Armii Krajowej. Dowódca Hufca „ Sad” , został aresztowany 23 marca 1943 r. , przesłuchiwany i katowany w Alei Szucha , odbity 26 marca w akcji pod Arsenałem. Odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari .

9 Jan Bytnar - charakterystyka.
Był synem Zdzisławy Bytnarowej i Stanisława Bytnara. Ukończył Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie . Należał do zespołu Buków . Miał piegowatą twarz i rudawe włosy . Był bardzo inteligentny . W drużynie 23. nauczył się kucharstwa i gotował na każdej wycieczce Buków . Cechą wyróżniającą go spośród innych była odwaga . Udowodnił ją wiele razy między innymi malując kotwicę ( znak Polski walczącej ) na pomniku Lotnika przy placu Unii Lubelskiej, pilnie strzeżonej przez gestapo . Wierzył, że „czas wojny będziemy mieli niedługo za sobą jak straszny sen”.

10 TADEUSZ ZAWADZKI Tadeusz Zawadzki ( 24 stycznia 1921–20 sierpnia 1943)
pseud. Zośka . Harcerz Orli , harcmistrz , podporucznik Armii Krajowej , dowódca Grup Szturmowych Chorągwi Warszawskiej , kierował akcją pod Arsenałem . Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych .

11 Tadeusz Zawadzki - charakterystyka.
Syn Leony i Józefa Zawadzkich . Absolwent Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie . Przyjaciel „Alka” i „Rudego”, członek zespołu Buków . Miał niebieskie oczy o ostrym spojrzeniu i blond włosy, mówił stanowczym głosem . Swój pseudonim zawdzięcza dziewczęcej urodzie . Był świetnie zorganizowany , posiadał niezwykłe zacięcie przywódcze.


Pobierz ppt "Opracowanie „Kamieni na szaniec” - Szare Szeregi ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google