Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu."— Zapis prezentacji:

1 Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu Cukrzyca. Co warto wiedzieć? Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych Spotkanie w Dobczycach, 27 października 2015

2 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych2 Cukrzyca. Co warto wiedzieć? Cukrzyca to jedna z najpowszechniejszych chorób przewlekłych. Choć nie jest zakaźna, została przez ONZ ogłoszona epidemią XXI w. Jeśli naukowcy nie wymyślą skutecznego sposobu na jej zwalczenie, to w 2035 r. liczba chorych na świecie sięgnie prawie 600 mln. Cukrzyca – najważniejsze fakty: Cukrzyca typu 2. najczęściej dotyka osoby po 45. roku życia. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 40% ludzi po 65. roku życia. W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, z czego około miliona nie ma świadomości swojej choroby. Rocznie na leczenie cukrzycy wydaje się w Polsce 6 mld zł.

3 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych3 Cukrzyca. Co warto wiedzieć? Objawy choroby: Częste i nadmierne pragnienie. Nawracające czyraki i infekcje grzybicze. Infekcje dróg moczowych i narządów rodnych. Ogólne osłabienie i ciągłe zmęczenie. Zaburzenia widzenia.

4 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych4 Cukrzyca. Co warto wiedzieć? Powikłania : Uszkodzenia naczyń krwionośnych. Uszkodzenia wielu narządów. Spadek odporności i gorsze gojenie się ran. Retinopatia cukrzycowa (uszkodzenie wzroku). Nefropatia cukrzycowa (uszkodzenie nerek). Neuropatia cukrzycowa (uszkodzenie nerwów).

5 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych5 Cukrzyca. Co warto wiedzieć? Diagnostyka Szacuje się, że od 1/3 do nawet połowy cukrzyków nie jest świadomych swojej choroby. Diagnostykę dodatkowo utrudnia fakt, że u osób starszych cukrzyca przez wiele lat często przebiega bezobjawowo. Bardzo rzadko występują u seniorów najbardziej typowe dla cukrzycy objawy zwiększonego pragnienia, a co za tym idzie także zwiększona ilość oddawanego moczu. Inne obawy cukrzycy niesłusznie mogą być przypisywane samemu procesowi starzenia się. O problemie cukrzycy seniorzy dowiadują się nierzadko przypadkiem, podczas rutynowych badań laboratoryjnych czy konsultacji okulistycznej. Średni czas, jaki upływa od początku choroby do chwili jej rozpoznania, może wynosić nawet 9–12 lat.

6 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych6 Cukrzyca. Co warto wiedzieć? Chorobę wykrywa się na trzy sposoby: Dostrzeżenie objawów (to trudne, gdyż objawy występują rzadko). Wykonanie tzw. testu obciążenia glukozą (badanie krwi na czczo, następnie podanie pacjentowi szklanki roztworu glukozy i ponowny pomiar poziomu cukru we krwi). Oznaczenie poziomu cukru we krwi na czczo.

7 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych7 Cukrzyca. Co warto wiedzieć? Bez względu na wiek badać powinny się osoby z grupy ryzyka: Osoby otyłe i z nadwagą. Ludzie, u których w rodzinie stwierdzono cukrzycę. Pacjenci, u których w poprzednich badaniach stwierdzono tzw. stan przedcukrzycowy czyli nieprawidłowe stężenie glukozy na czczo bądź też nieprawidłowe pomiary glikemii w ciągu dnia. Kobiety z przebytą cukrzycą ciążową i te, które urodziły dzieci o masie powyżej 4 kg. Ludzie cierpiący na nadciśnienie i choroby układu sercowo-naczyniowego. Osoby nieaktywne fizycznie.

8 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych8 Cukrzyca. Co warto wiedzieć? Leczenie Cukrzycy nie da się wyleczyć. Można natomiast zahamować jej rozwój i minimalizować skutki choroby. Podstawowe cele leczenia to osiągnięcie poziomu cukru możliwie zbliżonego do prawidłowego i uzyskanie oczekiwanej długości życia (takiej jak u zdrowych rówieśników) przy jednoczesnym utrzymaniu jego jakości i komfortu.

9 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych9 Cukrzyca. Co warto wiedzieć? Najważniejsze w leczeniu cukrzycy: Przestrzeganie zaleceń lekarza i skrupulatne przyjmowanie leków. Regularne badanie poziomu cukru. Podejmowanie systematycznej aktywności fizycznej.

10 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych10 Cukrzyca. Co warto wiedzieć? Profilaktyka Choć dotychczas nie wynaleziono sposobu na zapobieganie cukrzycy typu 1. przy typie 2. na rozwój choroby w dużej mierze wpływa nasz styl życia. Najważniejsze w profilaktyce są utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz odpowiednio częsta aktywność fizyczna. W profilaktyce duże znaczenie ma dieta. Posiłki powinny być dostosowane do rzeczywistych potrzeb organizmu, nie powinniśmy przekraczać zalecanych norm spożycia składników pokarmowych. Należy unikać cukrów prostych, o wysokim indeksie glikemicznym. Zalecane jest także ograniczanie spożycia tłuszczu.

11 Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych


Pobierz ppt "Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google