Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AIDS.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AIDS."— Zapis prezentacji:

1 AIDS

2 AIDS to zespół chorobowy spowodowany uszkodzeniem układu immunologicznego i zwiększoną podatnością na infekcje, wywoływany przez ludzki wirus upośledzenia odporności HIV. Zarażona osoba właściwie nie umiera od samego wirusa, ale od setek innych chorób, którym nie jest się w stanie przeciwstawić.

3 Historia Pierwsze przypadki AIDS zostały rozpoznane w roku 1981, na Haiti. Jednak badania archiwalnych surowic mieszkańców Afryki z końca lat 50., 60. i 70. dowodzą, iż zakażenia HIV występowały już w tym pozornie odległym okresie. Analiza historii chorób również potwierdza, że wirus przeniknął do Europy i Stanów Zjednoczonych w latach 70. , a nawet wcześniej. Przyczyny, dla których epidemia ujawniła się w postaci licznych przypadków jawnych klinicznie w początkach lat 80. są złożone. Trzeba jednak pamiętać, że od zakażenia do rozwoju choroby upływa co najmniej kilka lat. Bez wątpienia duże znaczenie w tak szybkim rozprzestrzenianiu się choroby miało wtargnięcie wirusa do grup homoseksualistów w USA oraz krajach zachodnich.

4 Zakażenie AIDS przenosi się poprzez zakażone nasienie, wydzielinę pochwy i krew, atakując białe krwinki i pozbawiając organizm zdolności niszczenia bakterii i wirusów. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, poprzez kontakt z zakażoną krwią i preparatami krwiopochodnymi, przy dożylnym podawaniu leków, przetaczaniu krwi i wstrzykiwaniu narkotyków. Codzienny (nie seksualny) kontakt z chorym na AIDS nie stanowi zagrożenia dla osoby zdrowej.

5 Objawy Objawy choroby różnią się w zależności od miejsca występowania jak i grupy ryzyka. W Europie i Ameryce Północnej u chorych na AIDS rozwijają się takie choroby jak: nowotwór złośliwy skóry mięsak Kaposiego, pneumocystyzowe zapalenie płuc, gruźlica. W Afryce dominuje przewlekła gorączka, kaszel i biegunka wyniszczająca organizm. AIDS rozpoznawany jest na podstawie dodatniego wyniku testu na obecność przeciwciał przeciw HIV( test ELISA ) oraz na podstawie objawów klinicznych chorób związanych z AIDS. Posiadanie wymienionych objawów nie musi oznaczać że masz AIDS, ale z pewnością powinieneś udać się do lekarza, bo świadczą one o trwającym procesie chorobowym nie koniecznie wiążącym się z AIDS. Objawami są także długotrwałe zmęczenie i osłabienie bez wyraźnej przyczyny, powiększenie węzłów chłonnych, utrzymująca się podwyższona temperatura ciała, nocne poty, spadek wagi bez wyraźnej przyczyny , utrzymujący się kaszel lub ból gardła bez wyraźnej przyczyny, duszność długo trwające przeziębienia, biegunki, łatwo powstające wybroczyny lub krwawienia bez wyraźnej przyczyny.

6 Leczenie U chorych na te chorobę stosuje się leczenie antybiotykami i lekami przeciwirusowymi takimi jak zidowudyna (AZT), didanozyna, dideoksycytydyna. Trwają próby nad bierną immunoterapią oraz zaawansowane testy nad skuteczną szczepionką przeciwko AIDS. Nie wymyślono jeszcze skutecznego lekarstwa, chociaż prace wielu ekspertów doprowadziły do zmniejszenia śmiertelności wśród chorych. Uchronić przed zarażeniem można się głównie przez stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków seksualnych, najlepiej ze stałym, pewnym partnerem. W środowiskach narkotycznych natomiast powinno używać się jednorazowych strzykawek i igieł.

7


Pobierz ppt "AIDS."

Podobne prezentacje


Reklamy Google