Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych"— Zapis prezentacji:

1 Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych

2 Ustrój polityczny Stanów Zjednoczonych
Stany Zjednoczone Ameryki są państwem federalnym, w którym podmiotami federacji są stany. W kraju tym obowiązuje jako najwyższy akt prawny konstytucja z 1787 roku, będąca najstarszą spisaną konstytucją na świecie. Ustanawia ona klasyczny trójpodział władz, w których to jednak najszersze uprawnienia posiada prezydent (chociaż poszczególne instytucje władzy blokują się i ograniczają nawzajem, co ma zapobiec próbom zagarnięcia całej władzy przez jeden organ). Prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych (wyborca wybiera skład Kolegium Elektorów - w większości stanów "zwycięzca bierze wszystko", tzn. wszyscy elektorzy są kandydatami zgłoszonymi przez zwycięzcę w danym stanie; elektorzy nie są związani z kandydatem, który ich wyznaczył - zdarzały się przypadki głosowania na innego kandydata). Prezydent tworzy rząd (nazywany administracją, gabinetem) i sprawuje ogólne kierownictwo nad polityką państwową. Dlatego też ustrój USA określa się jako prezydencjalizm. Parlament amerykański (Kongres) składa się z dwóch izb: niższej Izby Reprezentantów i wyższej Senatu, w których zasiadają w przytłaczającej większości członkowie tylko dwóch partii politycznych - Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej. Wybierani są oni w wyborach powszechnych, jako przedstawiciele (odpowiednio) jednomandatowych okręgów wyborczych (z ordynacją większościową) i stanów. Badaniem zgodności działania administracji rządowej z zasadami konstytucji zajmuje się Sąd Najwyższy.

3 George W. Bush Amerykański polityk, 43. prezydent Stanów Zjednoczonych wybrany w roku Sprawował urząd od 20 stycznia 2001 do 20 stycznia W wyborach prezydenckich 13 grudnia 2004 wybrany przez Kolegium Elektorów na drugą kadencję. Syn 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych  George’a H. W. Busha. George H. W. Bush pochodzi z zamożnej rodziny Wschodniego Wybrzeża. Jest synem senatora Partii Republikańskiej i bankiera z Wall Street, Prescotta Busha. W 1942 ukończył elitarną szkołę Phillips Academ w Andover. Bush wychowywał się w Midland i Houston w Teksasie, z czwórką rodzeństwa: Jeb, Neil, Marvin i Dorothy. Młodsza siostra Robin zmarła w 1953 w wieku trzech lat na białaczkę. George Bush uczęszczał do Phillips Academy w Andover w stanie Massachusetts, gdzie zajmował się m.in. grą w baseball. Następnie studiował na uniwersytecie Yale, uzyskując licencjat (Bachelor) z historii w Bush uważa, że był raczej przeciętnym studentem[potrzebne źródło].

4 Życie przed prezydenturą
W maju 1968 został przyjęty do służby w lotnictwie Gwardii Narodowej Teksasu (Texas Air National Guard), pomimo uzyskania w teście zdolności najniższego akceptowalnego wyniku 25%. Po szkoleniu służył w bazie Ellington w Houston, latając na myśliwcach Convair F-102 Delta Dagger. Zdaniem jego krytyków, podczas służby cieszył się przywilejami związanymi z pozycją jego ojca, nie został też wysłany na wojnę w Wietnamie, w przeciwieństwie do wielu młodych Amerykanów w tym okresie. W maju 1972 uzyskał przeniesienie do Gwardii Narodowej Alabamy, w celu pracy w kampanii wyborczej do Senatu. Brak dowodów w dokumentacji, aby pełnił tam aktywną służbę i uczęszczał na ćwiczenia, a w sierpniu 1972 został zawieszony w lataniu z powodu nie podejścia do testów medycznych. W maju 1973 powrócił do Houston, w październiku 1973 został zwolniony ze służby przed sześcioletnim terminem w celu odbycia studiów w Harvard Business School[1].

5 Hillary Clinton Hillary Diane Rodham Clinton (ur. 26 października 1947 w Chicago) – w latach 2009–2013 67. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych nominowana przez prezydenta Baracka Obamę. Od 2001 do 2009 roku zasiadała w Senacie jako reprezentantka stanu Nowy Jork. Jako żona 42. prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona była pierwszą damą w latach W amerykańskich wyborach prezydenckich w 2008 roku Clinton była główną kontrkandydatką Baracka Obamy w uzyskaniu nominacji Partii Demokratycznej.

6 Działalność polityczna
Hillary Clinton była pierwszą w historii Stanów Zjednoczonych pierwszą damą kandydującą do Senatu i pierwszą kobietąsenatorem ze stanu Nowy Jork. Wybrana jako kandydatka Partii Demokratycznej, a następnie wybrana powtórnie na kolejną kadencję, piastowała urząd od (stycznia 2001 do stycznia 2009). Zasiadając w Senacie, Hillary Clinton początkowo popierała w wielu aspektach politykę rządu George’a W. Busha – głosowała m.in. za wojną w Iraku. Natomiast w późniejszym okresie krytykowała rząd Republikanów za sposób prowadzenia wojny oraz za jego politykę wewnętrzną. 1 grudnia 2008 powołana na stanowisko sekretarza stanu w gabinecie Baracka Obamy. 21 stycznia 2009 roku Senat zatwierdził Clinton i została zaprzysiężona na 67. sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych. 1 lutego 2013 roku ustąpiła ze stanowiska, jej następcą został były kandydat na prezydenta, demokratyczny senator John Kerry[1][2]. formalnie zgłosiła chęć ubiegania się o fotel prezydencki z ramienia Partii Demokratycznej w wyborach w 2016 roku[3].

7 Donald Trump Donald John Trump (ur. 14 czerwca 1946 w Nowym Jorku) – amerykański przedsiębiorca, miliarder; właściciel licznych nieruchomości komercyjnych w USA, kierownik, założyciel oraz CEO (chief executive officer) Trump Organization. Prowadził również w USA TV show – The Apprentice.[potrzebne źródło] Ma niemieckich, szkockich oraz szwedzkich przodków. Ma czworo rodzeństwa. Jego ojciec Fred Trump był znanym deweloperem, który zajmował się obrotem nieruchomościami. Odziedziczony po ojcu majątek kilkukrotnie pomnożył, zdobywając przy tym światową sławę[1]. Jest posiadaczem jednych z najbardziej prestiżowych nieruchomości w Chicago iNowym Jorku: hoteli, biurowców, kasyn i apartamentowców. Z ramienia stworzonej przez siebie Trump Organization zarządza ponad 100 firmami. Posiada liczne hotele, restauracje oraz kasyna na całym świecie. Ponadto wśród zarządzanych przez niego nieruchomości znajduje się Trump University, prywatny uniwersytet o charakterze ekonomicznym. W 2015 znajdował się na 405. miejscu najbogatszych ludzi na świecie magazynu Forbes. Jego majątek szacowano na 4,0 mld USD[2]. Zapowiedział ubieganie się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA w

8 Mike Huckabee Michael Dale "Mike" Huckabee (ur. 24 sierpnia 1955 w Hope), amerykański pastor, polityk, były gubernator Arkansas. Był pastorem baptystycznym. W latach   był przewodniczącym konferencji baptystycznej stanu Arkansas. W 1992 bezskutecznie kandydował do Senatu (przegrał z ubiegającym się o reelekcję Dale Bumpersem). W latach   był zastępcą gubernatora Arkansas, a od 1996 do 2007 gubernatorem tego stanu. 28 stycznia 2007 ogłosił, że będzie ubiegał się o nominację na kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckichw  stycznia 2008 wygrał republikańskie prawybory w stanie Iowa. 4 marca 2008 wycofał swoją kandydaturę po przegranych prawyborach w Teksasie. Był jednym z kandydatów do wiceprezydentury w 2008. Jest zwolennikiem kary śmierci. Jako gubernator Arkansas zezwolił na wykonanie szesnastu egzekucji. Obecnie prowadzi własną audycję radiową The Huckabee Report na antenie Citadel Media.

9 Ted Cruz Rafael Edward "Ted" Cruz [3] (urodzony 22 grudnia 1970) jest młodszy senator z Teksasu. Republikaninem, Cruz został wybrany do Senatu USA w 2012 roku i jest pierwszym Hiszpanie amerykański służyć jako senator reprezentujący Teksas. [4] [2] [5] On jest przewodniczącym podkomisji w sprawie nadzoru, działania Agencji, Prawa federalne i federalnych sądów, Senat USA Sądownictwa Komitet [6]. Jest także przewodniczącym Senatu Stanów Zjednoczonych Podkomisji Handlu, Nauki i Kosmicznego Konkurencyjności, US Senatu Commerce Komitetu. W dniu 23 marca 2015 roku, Cruz zapowiedział podczas wiecu na Uniwersytecie Liberty on prowadzony za nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA w 2016 r. W latach 1999 i 2003, Cruz był dyrektorem Biura Planowania Polityki w Federalnej Komisji Handlu, współpracownik zastępca prokuratora generalnego w Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, a polityka krajowa doradca prezydenta George'a W. Busha w 2000 roku George W. Bush kampania prezydencka. Pełnił funkcję prokuratora generalnego Teksasie od 2003 roku do maja 2008 roku, od powołania przez Texas Prokuratora Generalnego Greg Abbott. [7] Był pierwszym Hiszpanie, [5] [8] najmłodszych [5], [9], a najdłużej służąc prokurator generalny w historii Teksasu. [10] Cruz był również adiunktem prawa na University of Texas School of Law w Austin, od 2004 do 2009 roku [11] [12] Chociaż nie uczył sporów Sądu Najwyższego USA. [11] Cruz jest jednym z trzech senatorów kubańskiego pochodzenia. [13] Cruz był nominowany Republikanów dla siedziby Senatu zwolnionym przez kolegów republikański Kay Bailey Hutchison. [14] W dniu 31 lipca 2012 roku, pokonał porucznik gubernator David Dewhurst w Republikańskiej podstawowej spływu, 57% -43%. [15] Cruz pokonał byłego Stan Przedstawiciel Paul Sadler w wyborach 6 listopada On zwyciężył 56% -41% w ciągu Sadler. [15] [16] Cruz otwarcie identyfikuje się z ruchem Tea Party i został zatwierdzony przez Liberty Republikańskiej klubu. [17 ] W dniu 14 listopada 2012 roku, Cruz został mianowany wiceprezesem Narodowego Republikanów Senatorskich

10 Rand Paul Rand Paul, właśc. Randal Howard Paul (ur. 7 stycznia 1963 w Pittsburghu) – amerykański okulista i polityk, senator zKentucky. Syn Rona Paula. W wyborach w 2010 został senatorem ze stanu Kentucky z ramienia Partii Republikańskiej. Współpracuje także z prawicowym ruchem Tea Party. Zasłynął długim, 12 godzinnym przemówieniem w Senacie w dniach 6-7 marca 2013 roku, by zablokować głosowanie nad powołaniem Johna O. Brennana na dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej. 7 kwietnia 2015 zapowiedział start w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Jest przeciwnikiem aborcji, deklaruje się jako "100% pro life". Uważa ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci za jako jedno z nadrzędnych zadań rządu. Sprzeciwia się uprawnieniom służb specjalnych wynikających z „Patriot Act”[1]. W sprawach gospodarczych prezentuje poglądy libertariaskie, reprezentując myśli zbliżone do austriackiej szkoły ekonomii. Przeciwnik interwencjonizmu państwa w gospodarkę.

11 Marco Rubio Marco Antonio Rubio (urodzony 28 maja 1971) jest młodszy Stany Zjednoczone senator z Florydy, służąc od stycznia 2011 roku, a kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Członek Partii Republikańskiej, że wcześniej był przewodniczącym Izby Reprezentantów Florydzie. Rubio jest kubański Amerykanin rodem z Miami. Ukończył studia na University of Florida i University of Miami School of Law. W latach 1990, pełnił funkcję komisarza miasta dla West Miami i został wybrany do Izby Reprezentantów na Florydzie w 2000 roku, reprezentujący 111. dzielnicę domu. Głośnik został wybrany we wrześniu 2005 r. Rubio zapowiedział biegać za Senatu Stanów Zjednoczonych w maju 2009 roku po ciąży Republikańska Mel Martínez złożył rezygnację. Początkowo końcowe poprzez podwójne cyfr wobec urzędującego republikańskiego gubernatora Charlie Crist, Rubio końcu prześcignąć go w odpytywania dla republikańskiej nominacji. Rubio zdobył nominację Republikanów po Crist zdecydowały się natomiast uruchomić bez przynależności partyjnej. W trójdrożnym podziału przeciwko Crist i kandydat Demokratów Kendrick Meek, Rubio wygrał wybory w listopadzie 2010 roku z 49 procent głosów. Rubio jest jednym z trzech kubańskich Amerykanów w Senacie, a także Robert Menendez z New Jersey i Ted Cruz Teksasu. [2]

12 Jim Webb, James Henry "Jim" Webb, Jr (ur. 9 lutego 1946 w Saint Joseph w stanie Missouri) – amerykański polityk i pisarz, senator USA 1 klasy stanu Wirignia (od 2007), udekorowany weteran wojny wietnamskiej, odznaczony m.in. Brązową Gwiazdą,Srebrną Gwiazdą i dwukrotnie Purpurowym Sercem. W latach   piastował funkcję podsekretarza marynarki wojennej, a od 1 maja 1987 do 23 lutego 1988 sekretarza marynarki wojennej w administracji prezydenta Ronalda Reagana. Dziś należy do Partii Demokratycznej, z której ramienia został wybrany Senatorem Stanów Zjednoczonych. W 2006 został kandydatem Demokratów w wyborach do amerykańskiego Senatu ze stanu Wirginia. Jego przeciwnikiem zPartii Republikańskiej był urzędujący senator George Allen. Kampania była jedną z najbardziej zaciętych i najdroższych podczas wyborów roku Sondaże pokazywały, że poparcie obu kandydatów było właściwie równe, w granicach błędu statystycznego. W wyborach 7 listopada 2006 Webb według wstępnych wyników zdobył większość głosów. Różnica głosów była jednak tak mała (mniej niż 10 tys. z około 2,4 mln oddanych głosów), że potrzebne było ponowne ich przeliczenie (tzw. recount). Gdyby Webb przegrał, wtedy w Senacie nastąpiłaby idealna równowaga 50-50, a wtedy głos rozstrzygający należałby dowiceprezydenta Dicka Cheneya, za urzędu przewodniczącego Senatu, a więc republikanie zachowaliby minimalną większość. Oficjalne wyniki stwierdziły, iż zwycięstwo odniósł właśnie Webb. Jego kadencja rozpoczęła się 4 stycznia 2007 i ma trwać do 2013.

13 Koniec Przygotował Maurycy Kiełczewski


Pobierz ppt "Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google