Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezydenci Stanów Zjednoczonych (USA)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezydenci Stanów Zjednoczonych (USA)"— Zapis prezentacji:

1 Prezydenci Stanów Zjednoczonych (USA)

2 Georg Wasington (Jerzy Waszyngton) -
urodził się 22 lutego 1732 roku. Był wielkim amerykańskim generałem. W wieku 11 lat zmarł jego ojciec, więc opiekę nad nim przejął jego starszy, przyrodni brat. Po jego śmierci wstąpił do milicji stanowej, gdzie otrzymał stopień majora. Awansował dość szybko dzięki czemu w 1754 roku wziął udział w wojnie z Francuzami oraz Indianami. Od 1759 roku nie służył w wojsku tylko zajmował się domem. Do walki powrócił, aż po 16 latach gdzie został wybrany Naczelnym Dowódcą Armi i Kontynętalnej. Kariera polityczna nie zapowiadała się dobrze, lecz w wyborach prezydenckich w 1789 roku został jednogłośnie wybrany na prezydenta USA. Po niezbyt udanym początku wspiął się na same wyżyny kariery polityka. Zmarł 14 grudnia 1799 roku.

3

4 Thomas Jefferson Ur. 13 kwietnia 1743 w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826– amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA (1801–1809), jeden z autorów Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych, założyciel stanowego Uniwersytetu Wirginii. Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym.

5

6 Abraham Lincoln Abraham Lincoln (12 lutego kwietnia 1865) był 16 prezydentem Stanów Zjednoczonych. Występował przeciwko wojnie z Meksykiem i propagował walkę z niewolnictwem. W roku 1860 został wybrany na prezydenta, co było bezpośrednią przyczyną wojny secesyjnej. W 1862r. Abraham Lincoln podpisał ustawę zapewniającą niemalże bezpłatne osadnictwo farmerskie na nowo zdobytych terytoriach. Dzięki temu zyskał popularność i zwyciężył w drugiej kandencji wyborów. 14 kwietnia 1865 roku padł ofiarą zamachu, ze strony aktora J.W. Bootha. Lincoln do dzisiaj jest symbolem demokracji.

7

8 Benjamin Harrison Ur. 20 sierpnia 1833, zm. 13 marca 1901) – dwudziesty trzeci prezydent USA ( ). Był wnukiem prezydenta Williama Henry’ego Harrisona. Rozpoczął karierę prawniczą w Indianapolis. W 1876 przegrał z kandydatem demokratów rywalizację o fotel gubernatora Indiany. W latach 80. był członkiem Senatu, w którym bronił praw Indian i weteranów wojny secesyjnej. Jako prezydent prowadził bardzo zdecydowaną politykę zagraniczną. Pod koniec prezydentury złożył do Senatu wniosek o zaanektowanie Hawajów. Ku jego rozczarowaniu wniosek został wycofany przez jego następcę, prezydenta Clevelanda.

9

10 Barack Obama ur. 4 sierpnia 1961 w Honolulu na Hawajach) – amerykański polityk Partii Demokratycznej; 44. Prezydent Stanów Zjednoczonych, w latach senator ze stanu Illinois, zwycięzca wyborów prezydenckich w 2008 i w 2012 roku. Laureat pokojowej Nagrody Nobla za rok 2009 „za wysiłki w celu ograniczenia światowych arsenałów nuklearnych i pracę na rzecz pokoju na świecie’’.

11

12 Koniec. Dziękujemy bardzo za obejrzenie.
Justyna Łebzuch i Klaudia Słaby.


Pobierz ppt "Prezydenci Stanów Zjednoczonych (USA)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google