Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Numizmatyka - prawda o pieniądzach!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Numizmatyka - prawda o pieniądzach!"— Zapis prezentacji:

1 Numizmatyka - prawda o pieniądzach!
Numizmatyka jest jedną z wielu nauk pomocniczych historii. Zajmuje się ona badaniem pieniędzy.

2 Elementy monety Każda moneta składa się z niezmiennych elementów. Przede wszystkim jest to rewers (przód) oraz awers (tył).

3 Wybór monet

4 Każdą monetę możemy zbadać pod kilkoma aspektami.
Monety bez tajemnic Każdą monetę możemy zbadać pod kilkoma aspektami.

5 Własności monet! Waga Nominał Średnica Masa Stempel

6 Noc świętojańska -polski rok obrzędowy-
Seria Polski Rok Obrzędowy obejmuje srebrne monety kolekcjonerskie oraz obiegowe, okolicznościowe o nominale 2 złotych ze stopu nordic. Narodowy Bank Polski zainaugurował tę serię w 2001 roku. Jej celem jest przedstawienie polskich obyczajów i kultury. Jest to również pierwsza moneta z hologramem.

7 Awers Awers tej monety jest wyjątkowy i przedstawia on tańczących ludzi dokoła ogniska. Z prawej strony widzimy orła, który symbolizuje Rzecząpospolitą.

8 -Konrad Korzeniowski Joseph Conrad-
Na awersie widać hologram i statek płynący na wodzie. Józef Korzeniowski był synem pisarza i działacza niepodległościowego Apolla Korzeniowskiego. Nie ukończywszy gimnazjum wyjechał w 1874 do Francji i zaciągnął się na statek jako prosty marynarz. W 1894 osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej. Zaledwie rok później wydał pierwszą powieść Szaleństwo Al maniera. Publikując na obczyźnie używał pseudonimu Joseph Conrad, który utworzył z imion: Józef i Konrad.

9 Konrad Korzeniowski Na rewersie widać Konrada Korzeniowskiego. Jest to moneta o nominale 10 zł . Monetę wyprodukowano roku.

10 90.Rocznica utworzenia Największej izby kontroli
W centrum znajduje się stylizowane logo Najwyższej Izby Kontroli. Powyżej umieszczono orła, godło Rzeczpospolitej Polskiej oraz nominał monety dziesięć złotych. Na krawędzi monety w półkolu znajduje się napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA.

11 W środku stylizowany wizerunek obecnej siedziby Najwyższej Izby Kontroli. Pod nim napis: U góry półkolem napis: 90. ROCZNICA UTWORZENIA. U dołu półkolem napis: NAJWYŻSZEJ IZBY KONTROLI. Awers monety: U góry wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej orła owalny hologram zawierający stylizowany wizerunek logo NIK, zmieniający kolor w zależności od kąta patrzenia. Wokół hologramu elementy ozdobne. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji: Pod lewą łapą orła znak mennicy.

12 -Polscy podróżnicy i badacze- Ignacy Domeyko
W dniu 6 lutego 2007 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monety, przedstawiające Ignacego Domeykę o nominałach 2 i 10zł. Na rewersie widzimy Ignacego na tle gór, który przegląda książkę. Z prawej napis ,,Ignacy Domeyko ”. Ignacy urodził się w 31 lipca roku w Niedźwiadce w Noworóckiem. Z zawodu był on badaczem Ameryki Południowej. Przyjaźnił się z Adamem Mickiewiczem. ,

13 AWERS Po lewej stronie awersu widzimy orła z koroną na głowie, takiego samego jak na naszym godle. Po prawej stylizowane wizerunki: fragmentu rysunku technicznego przedstawiającego urządzenie do analizy srebra, kryształu z tablicy dydaktycznej z podręcznika mineralogii Ignacego Domeyki ,rośliny ‚,Domeykoa oppositifolia” oraz małża ,,Trigonia Domeykoana”. U góry napis ,,Rzeczpospolita Polska”. Na dole napis 10zł i czyli rok emisji monety. Wszystko znajduje się na tle gór.

14 Igrzyska XXIX Olimpiady PEKIN 2008
CITIUS, ALTIUS I FORTIUS – chodź słowa te stały się dewizą ruchu olimpijskiego dopiero w przełomie wieków XIX i XX – nawiązują oczywiście do tradycji starożytnej. Wszak pierwsze igrzyska w greckiej Olimpii już w 776 roku p.n.e. i odtąd odbywano je regularnie co cztery lata. Po środku monety znajduje się pozłacane logo Polskiego Komitetu Olimijskiego, a po bokach znajduje się napis Polska Reprezentacja Olimijska. Na dole widać napis Pekin 2008 czyli rok emisji monety. Powyższe elementy znajdują się na tle pływaka.

15 AWERS Na środku pozłacana kula z Chińskim ornamentem. Po lewej stronie zaczyna się napis Rzeczpospolita Polska. Po prawej stronie wartość monety: 10 zł. Na dole wizerunek orła, pod którego łapą znajduje się znak mennicy M- W. po bokach orła napis

16 400. rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej
W październiku 1608 r., wkrótce po założeniu pierwszej kolonii angielskiej na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, na Nowy Kontynent przybyli także polscy osadnicy. Po środku monety na szkle rysunek mężczyzny, który dmucha w szklaną bańkę. Otacza go napis POLSKIEGO OSADNICTWA W AMERYCE PÓŁNOCNEJ. Na dole napis Jamestown 400. rocznica. Wszystko znajduje się na tle polskich osadników.

17 AWERS Po środku monety na szkle rysunek mężczyzny, który dmucha w szklaną bańkę. Na dole znajduje się napis Rzeczpospolita Polska, a pomiędzy słowami orzeł. Na dole też znajduje się napis 2008 czyli rok emisji monety oraz napis 10 zł czyli jej wartość. Wszystko na tle polskich osadników.

18 XVIII mistrzostwa świata w piłce nożnej Niemcy 2006
W centrum wizerunek boiska piłkarskiego oraz piłkarza grającego w piłkę. Po prawej stronie znajduje się napis „ Mistrzostwa Świata w Piłce w Nożnej”. Natomiast po lewej napis NIEMCY 2006.

19 XVIII Mistrzostwa Świata w piłce nożnej NIEMCY 2006
Na tle fragmentu piłki nożnej, wizerunek orła godła Rzeczypospolitej Polskiej. U góry półkole napis : RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz rok emisji

20 Husarz XVII WIEK Moneta została wydana, ab upamiętnić polską jazdę HUSARIE. REWERS Na pierwszym widzimy husarza z XVII wieku na koniu, w zbroi, ze skrzydłami i skórą lamparcią na plecach , trzymającego kopie z proporcem.

21 Husarz XVII WIEK Awers Z prawej strony znajduje się orzeł symbol Rzeczypospolitej polskiej na tle skrzydła husarskiego. Z lewej zaś strony napis dziesięć złotych. Poniżej umieszczone są elementy rynsztunku husarza proporca, szyszaka i buzdygana .

22 SYBIRACY „ zagubione pokolenia polskiego narodu”
REWERS Na rewersie widzimy centralnie napis SYBIRACY . W tle znajduje się wizerunek lasu, u dołu zaś cyrkonia.

23 SYBIRACY zagubione pokolenia polskiego narodu”
AWERS Na awersie z lewej strony znajduje się orzeł będący symbolem Rzeczypospolitej. Na środku i po prawej stronie umieszczony jest wizerunek sylwetek ludzkich. Z prawej strony widnieje napis „ byliśmy tłumem bezimiennym”.


Pobierz ppt "Numizmatyka - prawda o pieniądzach!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google