Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Jedlanki Po zobaczeniu tej prezentacji dowiesz się kilka faktów o miejscowości Jedlanka, będą one historyczne ale również te które są teraz!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Jedlanki Po zobaczeniu tej prezentacji dowiesz się kilka faktów o miejscowości Jedlanka, będą one historyczne ale również te które są teraz!"— Zapis prezentacji:

1 Historia Jedlanki Po zobaczeniu tej prezentacji dowiesz się kilka faktów o miejscowości Jedlanka, będą one historyczne ale również te które są teraz!

2 Powstanie Jedlanki Jedlanka powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1552 roku ze spisu poborowego ziemi Łukowskiej w województwie lubelskim. Była własnością prywatną. Nazwę wsi zapisywano wtedy jako Jedlinka. Późniejsze wzmianki nazywają tę wieś już tak samo jak obecnie. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy drzewa jodła. W 1580 roku, według spisu poborowego, wieś należała do rodziny Kanimirów i Frączów. (Kanimirowie – średniozamożna utytułowana szlachta z powiatu łukowskiego. W 1827 roku Jedlanka leżała w powiecie łukowskim. Należała do parafii tuchowicz. Była to wieś rządowa. Stało w niej 33 domy a mieszkało w niej 193 mieszkańców. W 1881 roku Jedlanka liczyła 34 domy i 272 mieszkańców. Leżała nadal w powiecie łukowskim w  gminie prawda. We wsi istniał folwark rządowy.

3 Szkoła w Jedlance Szkoła Podstawowa w Jedlance została założona w 1918 roku i pierwotnie liczyła cztery klasy. Po II wojnie światowej przechodziła zmiany zgodnie z kierunkiem kolejnych reform oświaty. Od 1997 roku funkcjonuje jako Zespół Oświatowy, w skład którego wchodzi Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. W 1998 roku nadano jej imię ppłk. Wacława Rejmaka ps. Ostoja i prawo posiadania sztandaru

4 Parafia Chrystusa Króla w Jedlance
Parafia erygowana została w 1928 r. Pierwsze zapisy w księdze metrykalnej pochodzą z 1928 r., a w kronice parafialnej z 1978 r.  Kościół pierwotnie był drewniany. Obecny kościół - murowany, wybudowany został w latach staraniem ks. Wincentego Jagodzińskiego i reprezentuje styl współczesny.  Do parafii Jedlanka należy ok. 3 tys. wiernych z okolicznych wiosek.

5 OSP w Jedlance Z inicjatywą powołania straży pożarnej w Jedlance wystąpił na zebraniu wiejskim sołtys Stefan Pieniak. Było to wiosną 1948 roku. Pierwszym komendantem został organista miejscowej parafii pan Suchodoła. Straż w tym czasie była bardzo potrzebna. Wioski miały zwartą zabudowę, większość budynków była drewniana, dodatkowo kryta strzechą, brak było instalacji odgromowej, dlatego też pożary w tamtym czasie wybuchały bardzo często. 5 stycznia 1975 roku był najbardziej bolesnym dniem w dziejach jednostki oraz miejscowej społeczności. W godzinach wieczornych wybuchł pożar zabytkowego kościoła parafialnego pochodzącego z 1774 roku. W 1991 roku wybrany nowy, młody zarząd, dzięki któremu nastąpił rozwój jednostki; przybyło ochotników. Strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również biorą udział w pracach na rzecz swojej miejscowości. 15 lutego 1992 roku podczas wspólnego zebrania z radą sołecką zapadła decyzja o powołaniu społecznego komitetu budowy domu strażaka, na czele którego stanął druh Józef Sidor. Działkę na której powstał budynek udało się kupić od miejscowych gospodarzy, szybko wykonano też plan i 9 lipca 1994 roku wykonano fundamenty. Materiały ma budowę w większości przekazała dyrekcja szkoły – były bowiem plany rozbudowy obiektu oświatowego, jednak brak środków finansowych nie pozwolił na realizację tej inwestycji. 18 sierpnia 1998 roku. Była to tym bardziej podniosła uroczystość, gdyż jednostka obchodziła wówczas 50-lecie swojego istnienia, a społeczeństwo Jedlanki ufundowało druhom sztandar, jako podziękowanie tym, którzy z narażeniem własnego życia niosą pomoc ludziom dotkniętym przez los. Sztandar został poświęcony przez ks. Jarosława Chybowskiego.

6 OSP w Jedlance Do pełni szczęścia brakowało strażakom tylko jednego – nowego samochodu. Do tej pory bowiem do dyspozycji mieli tylko stary wóz konny. W 1999 roku udało się pozyskać Stara 244, który wcześniej służył druhom w Zielonce koło Warszawy. Od tego momentu jednostce przybyło nowych zadań, gdyż był to jedyny samochód pożarniczy na terenie gminy. Druhowie z Jedlanki biorą aktywny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie całej gminy oraz poza nią. Pomagają mieszkańcom w usuwaniu skutków wichur i podtopień, odśnieżają drogi, biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym i powiatowym.

7 Gdzie nas szukać? Jedlanka –wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Stoczek Łukowski. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego. Obok miejscowości przepływa Bystrzyca, niewielka rzeka dorzecza Wisły.

8 Rolnictwo W okolicach Jedlanki jest dużo użytków rolnych, co oznacza że mieszka w niej spora ilość rolników. Większa cześć tej miejscowości składa się z podwórek i domów właśnie gospodarzy

9 Dlaczego warto tu przyjechać?
Polecam odwiedzić naszą miejscowość, by poznać wielki kawał pięknej historii. Pozwiedzać wiele ciekawych miejsc w Jedlance jak i jej okolicach. Nasza miejscowość jest przykładem że pomimo nie pozornego wyglądu jest w niej coś takiego, czego nie znajdziemy nigdzie!

10 Zapraszam na kanał JedlankaAgro!
Wykonał: Daniel Jedlak Zapraszam na kanał JedlankaAgro! https://www.youtube.com/channel/UCYjXaGDUR1tDZC0PsOlnhHA


Pobierz ppt "Historia Jedlanki Po zobaczeniu tej prezentacji dowiesz się kilka faktów o miejscowości Jedlanka, będą one historyczne ale również te które są teraz!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google