Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja wiejska miejscowość

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja wiejska miejscowość"— Zapis prezentacji:

1 Moja wiejska miejscowość
Truskolasy Moja wiejska miejscowość

2 Miejsce w gminie Krótka historia Najcenniejszy zabytek Cmentarz Miejsce zabawy

3 Nasi reprezentanci piłki nożnej
Zespół szkół. im Stanisława Ligonia Legenda… Truskolaski malarz i poeta

4 Miejsce w Gminie Wręczyca Wielka

5 Dawno ,dawno temu… Pierwsza wzmianka o tutejszej parafii pochodzi z Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis Jana Długosza, a kolejna z dokumentu lustracyjnego województwa krakowskiego z 1564 r. W oparciu o pobliskie złoża rud żelaza silnie rozwinęło się górnictwo i hutnictwo. Zachowane na cmentarzu żelazne krzyże z XIX wieku świadczą o wysokiej sztuce odlewniczej. W XIX stuleciu istniała w Truskolasach fabryka łyżek żelaznych. Niegdyś mieściła się tu także fabryka koronek i haftów. Znaczny odsetek ludności stanowili Żydzi (w 1921 r. 266 osób). We wrześniu 1939 r. Niemcy spalili połowę wsi i wymordowali 75 mieszkańców.

6 Kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja
Najważniejszym zabytkiem miejscowości jest drewniany kościół pw. Świętego Mikołaja z I połowy XVIII wieku, a w nim słynący niegdyś z cudów obraz Matki Boskiej Truskolaskiej. Znajduje się w nim polichromia wykonana przez Stanisława Ligonia, który przebywał tu w czasie I wojny światowej. Obecnie przeprowadzany jest remont kościoła, którego celem jest zabezpieczenie niszczejącej świątyni, a także przywrócenie jej pierwotnego stanu (m.in. pokryto ściany i dach gontami). Wkrótce też zostaną odnowione wszystkie ołtarze.

7 Przed remontem…

8 Obecnie…

9 Stary cmentarz Grób nieznanych żołnierzy

10 Najstarszy pomnik na cmentarzu liczący około 200 lat

11 Viva club To największy klub w powiecie kłobuckim. Posiada on aż cztery sale w których grana jest muzyka Techno, Dance, House, Pop, Soul, Rmb, Latino itd. Niezwykłych wrażeń dostarczą najlepsi DJ-e, nagłośnienie firmy JBL mocy 10 KW oraz wspaniałe efekty świetlne. Dodatkowo co jakiś czas są zapraszani goście specjalni, m.in. Stachurski, Boys, Monopol itd…

12

13 Jakub Błaszczykowski Jakub Błaszczykowski (ur. 14 grudnia 1985 w Truskolasach)– polski piłkarz, prawy pomocnik, reprezentant Polski, zawodnik Borussii Dortmund. Siostrzeniec Jerzego Brzęczka, byłego kapitana reprezentacji Polski, kuzyn judoki Janusza Wojnarowicza. 17 listopada 2010 roku zadebiutował w reprezentacji. Obecnie jest kapitanem reprezentacji Polski. Opaske kapitana dostał po Michale Żewłakowie w dniu

14

15 Jerzy Brzęczek Jerzy Józef Brzęczek
(ur. 18 marca 1971 w Truskolasach) - piłkarz grający na pozycji pomocnika, wielokrotny reprezentant Polski, wicemistrz olimpijski z Barcelony z 1992 roku. Były kapitan Górnika Zabrze.

16

17 Zespół Szkół im. Stanisława Ligonia
W Zespole Szkół im. Stanisława Ligonia znajduje się szkoła podstawowa, ale i również gimnazjum, które to istnieje od 1999r. kiedy to wprowadzono reformę oświaty. Od roku szkolnego 2003/2004 gimnazjum jest częścią Zespołu Szkół im. Stanisława Ligonia w Truskolasach, którego dyrektorem jest mgr Małgorzata Zatyka. Początkowo były tylko 3 klasy, obecnie jest ich 9. Szkoła posiada pełnowymiarową salę gimnastyczną, świetlicę, stołówkę, bibliotekę, pracownię komputerową z dostępem do Internetu oraz wyposażone klasopracownie. Uczy się w niej ponad 700 uczniów.

18 Zdjęcie z lotu ptaka

19 Legenda Truskolas Dawno, dawno temu żył sobie pewien książę, który miał na imię Trusko. Był bardzo dobrym władcą, a jego poddani bardzo go kochali. Książę ten bardzo lubił polować. Polowania te zazwyczaj były udane, gdyż wielkie hektary lasów, które do niego należały, pełne były zwierzyny. Jego zamiłowanie do polowań za każdym razem się pogłębiało, a książę spędzał w lesie coraz więcej czasu. Pewnego dnia już nigdy nie wrócił, z niewiadomo jakiego powodu. Ludzie bardzo przeżyli stratę księcia i chcą upamiętnić jego istnienie nazwali swoją wioskę Truskolasami, od księcia Trusko i jego ukochanych lasów.

20 Stanisław Ligoń Stanisław Ligoń- urodzony 27 lipca 1879 r. w Królewskiej Hucie. Zarówno jego ojciec, jak i dziadek byli poetami (choć nie literatura, a praca fizyczna stanowiła źródło ich utrzymania), więc wzrastał w nasyconej kulturą atmosferze. Po ukończeniu podstawówki od razu zaczął pracować zawodowo - został gońcem w księgarni, a następnie w zakładzie malarskim. Parę lat później powrócił do edukacji- zaczął uczyć się w krakowskiej szkole artystyczno- przemysłowej, natomiast w r zaczął studia malarskie w Berlinie. Prowadził także w tym mieście działalność kulturalno- społeczną wśród miejscowej Polonii. Po powrocie na Śląsk rozpoczął pracę jako malarz- ilustrator. Zainteresował się też teatrem amatorskim- zaczął reżyserować, grać, projektować dekoracje, organizował też wieczory artystyczne. W 1911 r. rozpoczął kontynuację studiów na ASP w Krakowie. W latach przebywał w Truskolasach. Tam namalował polichromię w kościele św. Mikołaja i założył polską szkołę (nauczał tam wraz z żoną). W r został przymusowo wcielony do wojska niemieckiego.

21 Po wojnie pisał i rysował pod pseudonimem Karlik w polityczno- satyrycznym piśmie "Kocynder". W 1921 r. był działaczem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Po podziale Śląska przeniósł się do Katowic. Tam w latach uczył rysunku w gimnazjum im. Adama Mickiewicza. W tym samym czasie współpracował jako scenograf z Teatrem w Katowicach. Został też kierownikiem Związku Śląskich Teatrów Ludowych. Był też prezesem Związku Zawodowego Artystów Plastyków oraz członkiem Rady Muzealniczej przy tworzącym się Muzeum Śląskim i aktywnym radiowcem (od 1927 r.). Prowadził audycje: "Bery i bojki śląskie", "Przy sobocie o robocie", "Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela", a w latach 50-tych "Radiową czelodkę". W 1934 r. został dyrektorem katowickiej rozgłośni Polskiego Radia. 1 września 1939 r. wyjechał do Warszawy, stamtąd do Lublina i do granicy węgierskiej. Przez Węgry, Jugosławię, Cypr i Turcję dotarł do Palestyny i zamieszkał w Jerozolimie. Tam nadal zajmował się pracą pisarską i radiową. Zmarł 17 marca 1954 r. w Katowicach.

22 Prezentację wykonały:
Justyna Huda Paulina Kmieć Klasa 1 „TAK”


Pobierz ppt "Moja wiejska miejscowość"

Podobne prezentacje


Reklamy Google