Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Alojzy Matejko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Alojzy Matejko."— Zapis prezentacji:

1 Jan Alojzy Matejko

2 Jan Matejko Urodził się 24 czerwca 1838 w Krakowie, zmarł 1 listopada 1893 w Krakowie – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof. W latach 1852–1858 studiował u Władysława Łuszczkiewicza i Wojciecha Stattlera w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, której później był dyrektorem. Jego uczniami byli m.in. Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański.

3 „Autoportret”

4 Życiorys Matejko był jednym z jedenastu dzieci, jakie mieli państwo Matejkowie. W wieku 7 lat zmarła jego matka. Miał niełatwe dzieciństwo, nie otrzymywał należytej uwagi. Uczył się w dwóch szkołach, gdyż został przeniesiony przez problemy w nauce. W wieku 13 lat został przyjęty do krakowskiej SSP przy ulicy Wesołej. Miał problemy ze wzrokiem, co utrudniało mu naukę. Dzięki pilnej nauce i poświęceniu sztuce otrzymał stypendium na studia w Monachium.

5 Po krótkim pobycie w Wiedniu Matejko wrócił i wydał „Ubiory”
Po krótkim pobycie w Wiedniu Matejko wrócił i wydał „Ubiory”. W wieku 24 lat namalował jeden ze swoich najwybitniejszych obrazów „Stańczyk”. Po przeżyciu dwóch narodowych klęsk Matejko postanowił przerzucić się z malarstwa religijnego na malarstwo historyczne. Artysta przyczynił się do ochrony zabytków w Krakowie. Z tego powodu pokłócony z Radą Miasta nie zgodził się na pochowanie na Skałce.

6 „Stańczyk”

7 Cechy malarstwa Matejki
Tajemnicą popularności artysty jest nie tylko kunszt wykonania prac, ale przede wszystkim "filmowość" ujęcia historii. Obrazy są kadrowane, spiętrzone i przepełnione namiętnością. Matejkę wyróżniała skłonność do komponowania wielopostaciowych scen, rozwiniętych panoramicznie, rozgrywających się w pozbawionej głębi przestrzeni pierwszego planu, doskonała dramaturgia zarówno w aranżacji całych scen, jak i w oddaniu póz i gestów poszczególnych postaci, przede wszystkim zaś zdolność kreowania postaci o niezwykle wyrazistych, pełnych ekspresji rysach.

8 Najbardziej znane dzieła

9 „Bitwa pod Grunwaldem”

10 „Konstytucja 3 maja”

11 „Hołd pruski”

12 „Rejtan- upadek Polski”

13 „Unia lubelska”

14 „Zawieszenie dzwonu Zygmunta”

15 „Bitwa pod Racławicami”

16 Dziękuję za uwagę Przygotował: Bartłomiej Traczyk


Pobierz ppt "Jan Alojzy Matejko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google