Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urodził się 24 czerwca 1838 w Krakowie, zmarł 1 listopada 1893 w Krakowie – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urodził się 24 czerwca 1838 w Krakowie, zmarł 1 listopada 1893 w Krakowie – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof."— Zapis prezentacji:

1

2 Urodził się 24 czerwca 1838 w Krakowie, zmarł 1 listopada 1893 w Krakowie – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof. W latach 1852–1858 studiował u Władysława Łuszczkiewicza i Wojciecha Stattlera w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, której później był dyrektorem. Jego uczniami byli m.in. Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański.

3 Autoportret

4 Matejko był jednym z jedenastu dzieci, jakie mieli państwo Matejkowie. W wieku 7 lat zmarła jego matka. Miał niełatwe dzieciństwo, nie otrzymywał należytej uwagi. Uczył się w dwóch szkołach, gdyż został przeniesiony przez problemy w nauce. W wieku 13 lat został przyjęty do krakowskiej SSP przy ulicy Wesołej. Miał problemy ze wzrokiem, co utrudniało mu naukę. Dzięki pilnej nauce i poświęceniu sztuce otrzymał stypendium na studia w Monachium.

5 Po krótkim pobycie w Wiedniu Matejko wrócił i wydał Ubiory. W wieku 24 lat namalował jeden ze swoich najwybitniejszych obrazów Stańczyk. Po przeżyciu dwóch narodowych klęsk Matejko postanowił przerzucić się z malarstwa religijnego na malarstwo historyczne. Artysta przyczynił się do ochrony zabytków w Krakowie. Z tego powodu pokłócony z Radą Miasta nie zgodził się na pochowanie na Skałce.

6 Stańczyk

7 Tajemnicą popularności artysty jest nie tylko kunszt wykonania prac, ale przede wszystkim "filmowość" ujęcia historii. Obrazy są kadrowane, spiętrzone i przepełnione namiętnością. Matejkę wyróżniała skłonność do komponowania wielopostaciowych scen, rozwiniętych panoramicznie, rozgrywających się w pozbawionej głębi przestrzeni pierwszego planu, doskonała dramaturgia zarówno w aranżacji całych scen, jak i w oddaniu póz i gestów poszczególnych postaci, przede wszystkim zaś zdolność kreowania postaci o niezwykle wyrazistych, pełnych ekspresji rysach.

8

9 Bitwa pod Grunwaldem

10 Konstytucja 3 maja

11 Hołd pruski

12 Rejtan- upadek Polski

13 Unia lubelska

14 Zawieszenie dzwonu Zygmunta

15 Bitwa pod Racławicami

16 Przygotował: Bartłomiej Traczyk


Pobierz ppt "Urodził się 24 czerwca 1838 w Krakowie, zmarł 1 listopada 1893 w Krakowie – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof."

Podobne prezentacje


Reklamy Google