Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

50 - lecie Szkoły Podstawowej W Baninie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "50 - lecie Szkoły Podstawowej W Baninie."— Zapis prezentacji:

1 50 - lecie Szkoły Podstawowej W Baninie

2 Historia naszej szkoły
Naszą szkołę oddano do użytku 27 sierpnia 1961 r. Była wtedy jeszcze mała. Składała się z: 5 sal lekcyjnych , gabinetu kierownika , pokoju nauczycielskiego, sekretariatu , stołówki szatni . W 1962 oddano do zamieszkania lokal nauczycielski znajdujący się 50 m. od szkoły.

3 Patron Szkoły 15 czerwca 2003 r. podczas uroczystości
Z okazji 40 – stu lat naszej placówki Szkole Podstawowej W Baninie nadano imię . Patronem został ksiądz Prałat Józef Bigus. Szkoła otrzymała też godło i sztandar.

4 Symbole szkoły SZTANDAR ma kształt prostokąta. Powtarzają się na nim motywy: książki, pióra i haftu kaszubskiego. Dodatkowo został wzbogacony o postać SOWY - symbolu mądrości. Symbole naszej szkoły są związane z nauka zdobywaniem wiedzy i umiejętności oraz najbliższym regionem - Kaszubami i Ojczyzn.

5 Symbole szkoły GODŁO ma kształt tradycyjnej tarczy szkolnej. W jej centralnej części na białym tle umieszczono książkę i pióro, jako odwieczne atrybuty związane ze zdobywaniem wiedzy. Poniżej, na granatowym polu, znajduje się element haftu kaszubskiego z żukowskiej szkoły norbertanek.

6 Hymn szkoły Chociaż mało mamy lat, lat naprawdę niewiele, choć lubimy w piłkę grać i pojeździć rowerem, choć na wszystko mamy czas tyle zabaw nas czeka. Wiemy, że każdy z nas, wyrośnie, każdy z nas, na wielkiego, wielkiego na człowieka. Ref. Bo co może, co może mały człowiek tak jak ja albo ty Ktoś powiedział, że robiąc to co robi właśnie uczy się żyć. Także tyle lat co my miał Mickiewicz i Szopen, a więc może znajdzie się ich następca w naszej szkole Albo któryś bedzie kimś najważniejszym na świecie. Bedzie miał tyle sił, doloży wszystkich sił aby były szcześliwe wszystkie dzieci. Ref. Bo co może, co może mały człowiek tak jak ja albo ty Kto powiedział, że robiąc to co robi własnie uczy się żyć, własnie uczy się żyć, własnie uczy się żyć.

7 Patron-ksiądz prałat Józef Bigus
Urodził się 3 lutego 1908 r. w Gowidlinie koło Kartuz, w kaszubskiej rodzinie rolników Jana Bigusa i Pauliny z domu Gruba. Ochrzczony został w kościele parafialnym w Gowidlinie w 6 dni po urodzeniu. W 1928 r. ukończył gimnazjum staroklasyczne w Wejherowie. Naukę kontynuował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, w którym przez studia filozofii i teologii oraz formację seminaryjną . Święcenia kapłańskie otrzymał 17 listopada 1932r. z rąk Biskupa Chełmińskiego W marcu 1939 r. został mianowany kapelanem. Wkrótce po wkroczeniu wojsk hitlerowskich do Polski został aresztowany. Więziony w Fortach na Mokrem,Stutthofie, Grenzdorfie k/ Skarszew, Sachsenchausen, Oranienburgu i do Dachau.

8 Po wojnie, powrócił do kraju i objął w zarząd parafię św
Po wojnie, powrócił do kraju i objął w zarząd parafię św. Walentego w Matarni. 9 listopada 1963 r. proboszcz Józef Bigus został mianowany szambelanem papieskim, czyli kapelanem honorowym Jego Świątobliwości. Po przejściu na emeryturę zamieszkał na plebanii nowej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Baninie, utworzonej dzięki usilnym i długoletnim zabiegom ks. Prałata Józefa Bigusa. Od 1991 r. zamieszkał w plebanii parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie.Ks. Prałat Józef Bigus zmarł w Żukowie 15 czerwca 1996 r. w Święto Niepokalanego Serca Marii.

9 KONIEC Kinga Marszałkowska kl.IVb


Pobierz ppt "50 - lecie Szkoły Podstawowej W Baninie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google