Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

16 październik 2015r.. Targanice – miejscowość położona w Beskidzie Małym, między Złotą Górką a Jawornicą, na wysokości 450 m n.p.m., nad rzeką Targaniczanką,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "16 październik 2015r.. Targanice – miejscowość położona w Beskidzie Małym, między Złotą Górką a Jawornicą, na wysokości 450 m n.p.m., nad rzeką Targaniczanką,"— Zapis prezentacji:

1 16 październik 2015r.

2 Targanice – miejscowość położona w Beskidzie Małym, między Złotą Górką a Jawornicą, na wysokości 450 m n.p.m., nad rzeką Targaniczanką, wzdłuż najstarszego w Polsce bitego traktu zwanego Kocierskim Gościńcem.

3 Do 1885 roku istniała w Targanicach szkółka prywatna w wynajętym domu, w której uczono czytać i pisać tylko w zimie. Rok wcześniej zorganizowano szkołę o dwuletnim cyklu. Nadano jej nazwę „Szkoła Ludowa w Targanicach”. Pierwszym nauczycielem był Antoni Pindel. Zajęcia odbywały się u Jana Wojewodzica w budynku pod numerem 122. W 1892 roku powzięto decyzję, aby na gruncie Kaspra Mrzygłoda wybudować budynek drewniany na potrzeby oświatowe. W krótkim czasie postawiono budynek i placówka otrzymała od społeczności Targanic skromny, ale własny obiekt.

4 W celu zwiększenia komfortu nauczania i możliwości lokalowych placówki postanowiono wybudować nowy obiekt z cegły z trzema salami lekcyjnymi i mieszkaniem dla jednego nauczyciela.

5 W czerwcu 1909 roku Rada Gminy postanowiła wybudować piętro. Sporządzono plany i kosztorys. Mimo piętrzących się trudności pod koniec września piętro nad dotychczasowym budynkiem było już pod dachem. Potem wykańczano pomieszczenia. W dniu 30 listopada 1913 roku poświęcono szkołę z nadbudowanym piętrem.

6 W 1967r. zgodzono się na wybudowanie nowego budynku i w dniu 29 października odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego. Dnia 1 września 1968r. oddano do użytku nowy obiekt. 3 czerwca 1970r. nadano szkole imię XXV – lecia Polski Ludowej.

7

8

9

10 W okresie transformacji politycznej w Polsce w r. sz. 1990/91 przystąpiono do zmiany imienia placówki. Dnia 11 marca 1991r. Kuratorium Oświaty i Wychowania w Bielsku – Białej anulowało poprzednio nadane imię i przychyliło się do wniosku, aby nadać szkole imię Jana Pawła II.

11 Po rocznych przygotowaniach w dniu 25 maja 1991r. Barbara Baron i Leszek Kucharski w obecności Księdza Biskupa Kurii Metropolitalnej w Krakowie Kazimierza Nycza i Burmistrza Gminy Andrychów Tadeusza Woźniaka z upoważnienia Kuratora Oświaty w Bielsku – Białej nadali szkole imię Jana Pawła II.

12 W tym samym roku przystąpiono do modernizacji szkoły. Między starym i nowym budynkiem wybudowano łącznik dydaktyczny. W wyniku rozbudowy w sierpniu 1999 roku placówka uzyskała szatnie, trzy sale lekcyjne i korytarz łączący stary budynek z nowym.

13 W roku szkolnym 2005/2006r wybudowano i oddano do użytku pełnowymiarową halę sportową.

14 Stanisław Kochaj Julian Tomaszewski Józef Hendzel Amelia Kleiberówna Józef Urban Maria Kuklanka Bolesław Rafa Aleksander Grabowski Bogusław Michalak Stanisława Ewa Ząbek 2007 Barbara Borgosz Kierownicy i Dyrektorzy szkoły w Targanicach: mgr Barbara Borgosz 2007 mgr Stanisława Ewa Ząbek mgr Bogusław Michalak mgr Aleksander Grabowski

15


Pobierz ppt "16 październik 2015r.. Targanice – miejscowość położona w Beskidzie Małym, między Złotą Górką a Jawornicą, na wysokości 450 m n.p.m., nad rzeką Targaniczanką,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google