Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publiczne Gimnazjum im. ks. Teodora Christopha w Miasteczku Śląskim

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publiczne Gimnazjum im. ks. Teodora Christopha w Miasteczku Śląskim"— Zapis prezentacji:

1 Publiczne Gimnazjum im. ks. Teodora Christopha w Miasteczku Śląskim

2 Oś czasu – wydarzenia w historii szkoły
Oś czasu – wydarzenia w historii szkoły

3

4 r. Uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę szkoły.

5 Uroczystość otwarcia Szkoły Podstawowej im. Janka Krasickiego.

6 r. Kurator Oświaty podpisał akt nadania szkole imienia ks. Teodora Christopha. Został on odczytany w czasie uroczystości 100-lecia śmierci patrona ( r.).

7 Uroczystość w szkole – nadanie imienia ks. Teodora Christopha.

8 Ks. Christoph urodził się 4 VII 1839 roku w Sobocisku (Zottwitz) koło Oławy na Dolnym Śląsku w niemieckiej rodzinie nauczycielskiej. Dopiero w gimnazjum we Wrocławiu przyswoił sobie gruntownie język polski. Po maturze zamierzał poświęcić się górnictwu, ale po wypadku, któremu uległ, postanowił zostać księdzem, tak jak jego starszy brat - Wojciech. Ukończywszy studia teologiczne we Wrocławiu, przyjął 28 VI 1864 roku święcenia kapłańskie. Był kolejno wikarym w Chorzowie Starym, w Krapkowicach, a od lipca 1871 roku lokalistą w Miasteczku Śl. (wówczas Georgenberg), biednej i pozbawionej połączenia komunikacyjnego wsi, która liczyła około tysiąca mieszkańców. Katolicy i Polacy stanowili większość tej parafii, ale istniała też grupa ewangelików i Żydów. Ks. Teodor pozostał w tej parafii jako jej duszpasterz aż do śmierci. Zasłynął wśród ludu Górnego Śląska pobożnością i gorliwością duszpasterską, ale przede wszystkim miłością do wszystkich ubogich.

9 Rada Miejska w Miasteczku Śląskim podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Publicznego Gimnazjum w Miasteczku Śląskim z siedzibą przy ul. Dworcowej 5. Wówczas gimnazjum wchodziło wraz ze Szkołą Podstawową nr 1 w Miasteczku Śląskim w skład Zespołu Szkół Gminnych.

10 r. Rozpoczyna się historia Publicznego Gimnazjum w Miasteczku Śląskim (gimnazja zostały wprowadzone w związku z reformą systemu oświaty).

11 r. Po rozwiązaniu Zespołu Szkół Gminnych gimnazjum usamodzielniło się, a jego siedzibą został budynek przy ul. Dworcowej 8.

12 r. Nadanie Publicznemu Gimnazjum w Miasteczku Śląskim imienia ks. Teodora Christopha.

13 Pożegnanie pierwszego rocznika absolwentów gimnazjum.

14


Pobierz ppt "Publiczne Gimnazjum im. ks. Teodora Christopha w Miasteczku Śląskim"

Podobne prezentacje


Reklamy Google