Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Kto jest przyjacielem lasu”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Kto jest przyjacielem lasu”"— Zapis prezentacji:

1 „Kto jest przyjacielem lasu”
Łukasz Wachowicz

2 Kto jest przyjacielem lasu?
Spotkanie… Pewnego rześkiego poranka, gdy zbierałem grzyby, spotkałem leśniczego. Już po krótkiej rozmowie okazało się, że ten pan wie wszystko o runie leśnym, zna wiele wspaniałych historii o lesie, którego jest opiekunem i prawdziwym przyjacielem.

3 Postanowiłem spędzić w jego towarzystwie południe, by dowiedzieć się znacznie więcej, niż mógłbym przeczytać w książkach.

4 Opowiedział mi kilka ciekawostek o swojej pracy, które chciałbym wam przekazać. Czas pracy leśniczego wynosi nie tylko 40 godzin tygodniowo. W razie potrzeby gajowy zobowiązany jest do pełnienia obowiązków służbowych także w niedziele i święta oraz w godzinach nocnych. Zapewnia instruktaż i nadzór nad przebiegiem prac leśnych, a także ciągle obserwuje stan lasu. Leśniczy w lesie czuje się jak w domu, zna tu każdy zakątek, niemal każdy listek.

5 Leśniczy… Wraz z panem leśniczym spacerujemy po lesie. Jego wiedza o faunie i florze jest bardzo rozległa. Dowiaduję się w krótkim czasie, jak wiele zawdzięczamy lasom, kniejom, puszczom … To są nasi przyjaciele, którym zawdzięczamy tak wiele. Prawdziwym miłośnikiem lasu jest ten, kto znając jego dobrodziejstwa odpłaca mu tym samym, nie tylko nie szkodząc, ale pomagając, gdy zachodzi taka potrzeba. Najwięcej ciekawostek przekazuje mi o mrówkach, które m.in. zjadają martwe owady pełniąc role „leśnych sanitariuszy ’’.

6 Jestem pod wielkim wrażeniem erudycji i mądrości mojego rozmówcy
Jestem pod wielkim wrażeniem erudycji i mądrości mojego rozmówcy. Szczególnie spodobała mi się jego skromność, ponieważ uważa, że przyjacielem lasu i bohaterem jest nie on, a wszystkie zwierzęta żyjące w lesie.

7 Pożegnanie…  Przez kilka następnych godzin pomagam leśniczemu w pracy. Długo rozmawiamy. Przekonuje mnie, że każdy może być przyjacielem lasu. Wystarczy dbać o środowisko. Gdy nadchodzi czas pożegnania, jestem szczęśliwy gdyż poznałem życie leśniczego, który stanowi wzór do naśladowania. Po miłym pożegnaniu wyruszam w drogę powrotną z wielkim koszem grzybów.  

8 Rozmyślania… Droga powrotna minęła mi na rozmyślaniach. Stwierdziłem, że prawdziwym przyjacielem lasu jest leśniczy. Pomimo wielkiej pomocy zwierząt,  puszcza nie mogłaby bez niego funkcjonować. W oddali usłyszę podmuchy wiatru… Jestem spokojny, bo wiem, że las jest w bardzo dobrych rękach. Potrzeba jednak, by każdy z nas zapragnął zostać jego przyjacielem i zadbał, by przetrwał on w nienaruszonym stanie przez wiele kolejnych lat. 

9 Bibliografia Tekst, zdjęcia oraz Clipart postaci chłopca – Łukasz Wachowicz

10 Prezentację wykonał Łukasz Wachowicz z klasy 6a
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Radomiu przy ul. Powstańców Śląskich 4 pod opieką Joanny Majchrzak Bardzo dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji.


Pobierz ppt "„Kto jest przyjacielem lasu”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google