Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skuteczne rozwiązania w budowaniu dobrych relacji nauczyciel – uczeń Sylwia Wysocka-Sollich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skuteczne rozwiązania w budowaniu dobrych relacji nauczyciel – uczeń Sylwia Wysocka-Sollich."— Zapis prezentacji:

1 Skuteczne rozwiązania w budowaniu dobrych relacji nauczyciel – uczeń Sylwia Wysocka-Sollich

2 Zaburzone zachowania uczniów (notoryczne, uporczywe nadużywanie cierpliwości i zaufania nauczyciela/wychowawcy) przeszkadzanie w lekcji; odmawianie współpracy; agresja; łamanie zasad regulaminu; lekceważenie nauki i szkoły; wagary; niszczenie mienia szkoły; kradzieże. Co w takiej sytuacji może zrobić nauczyciel? Jak wpłynąć na zmianę zachowania ucznia, aby nie nasilać zaburzeń?

3 Analiza przypadków: Przykład 1. Zachowanie: Uczeń izoluje się, jest agresywny, nieprzyjemny, nie potrafi nawiązać prawidłowych więzi z rówieśnikami i dorosłymi. Dlaczego takie zachowanie? Możliwy uraz: wielokrotne odrzucenie dziecka przez ważną dla niego osobę dorosłą. Dziecku towarzyszy złość wywołana poczuciem krzywdy. Wcześniejsze doświadczenia były pełne napięcia i lęku w sytuacji zbliżania się do rówieśników. Co uczeń myśli? Nie jestem wystarczająco atrakcyjny, aby ktokolwiek chciał się mną zainteresować. Szczególnie jeśli ten ktoś jest dla mnie ważny.

4 Komunikaty nauczyciela do ucznia: -Lubię z Tobą rozmawiać, interesują mnie Twoje poglądy, na temat …; -Masz ciekawe spostrzeżenia, Twoje zdanie wiele wniosło do tej dyskusji; -Doceniam Twój wysiłek w grupową pracę na lekcji; -Martwiłam się o Ciebie podczas Twojej nieobecności; -Czasem trudno panować nad emocjami, cieszę się, że tak spokojnie rozmawiałeś o poprawie sprawdzianu; -Jak będziesz chciał porozmawiać, zawsze spróbuję znaleźć dla Ciebie chwilę.

5 Przykład 2. Zachowanie: Uczeń unika pracy intelektualnej, pozoruje naukę, stosuje uniki. Tak naprawdę jest napięty i myśli: Kiedy ten horror przy tablicy się skończy, niech mi już postawi jedynkę i pozwoli wrócić do ławki. Dlaczego takie zachowanie? Możliwy uraz: w pierwszych latach nauki szkolnej wielokrotne niepowodzenia i ośmieszanie możliwości intelektualnych. Co uczeń myśli? Przecież sam i tak nic mądrego nie wymyślę i jak zwykle się ośmieszę. Lepiej zachować resztki honoru i nie próbować. Nienawidzę tej (np.) polonistki i ustnych odpowiedzi.

6 Komunikaty nauczyciela do ucznia: -Widzę, że usiłujesz skojarzyć pewne fakty, może pomogę Ci i przypomnę, że…; -Cieszę się, że chociaż próbujesz skupić się na przypomnieniu tych dat; -To nie jest prosty temat i rzeczywiście możesz mieć trudności w zrozumieniu go; -Myślę, że byłoby dobrze, gdybyś jeszcze raz dokładnie przeczytał ten temat. Wrócimy do niego na następnej lekcji, spróbuj się przygotować.

7 Przykład 3. Zachowanie: Uczeń jest zahamowany, wstydliwy, zdradza wysoki poziom lęku. Podlizywaniem, lizusostwem stara się kupić sympatię nauczyciela. W niektórych bezpiecznych sytuacjach bywa nadmiernie rozbawiony i traci granice dobrego smaku. Dlaczego takie zachowanie? Możliwy uraz: Bycie częstym świadkiem przemocy fizycznej, domowe awantury, problemy alkoholowe rodziców, agresja słowna czy fizyczna ludzi bliskich dziecku. Co uczeń myśli?: Dorośli często mi zagrażają, najlepiej jest zniknąć im z oczu, wtedy mogę jakoś przetrwać.

8 Komunikaty nauczyciela do ucznia: -Masz prawo do innego zdania; -Potrafisz wymyślić naprawdę oryginalne rozwiązania. Pamiętasz, gdy podczas wycieczki…., lekcji przyrody…, choroby Maćka…, prób do apelu…; -Rozmawiałam o Tobie z panią od matematyki, powiedziała, że ostatnio nieźle rodzisz sobie z ułamkami(ważne!: w swoim wolnym czasie rozmawiałam o Tobie z innym dorosłym, który pozytywnie myśli i mówi o Tobie); -Doceniam Twoją pomoc, nie wiem, jak bym sobie poradziła, wtedy gdy np. zapaliłeś światło, pobiegłeś po kredę.

9 Przykład 4. Zachowanie: Uczeń jest nieufny, agresywny, zaczepny w kontaktach z rówieśnikami. Zachowuje się tak, jakby każdy czyhał na jego potknięcie, wietrzy wszędzie podstęp i zmowę dorosłych, kolegów. Dlaczego takie zachowanie? Możliwy uraz: bycie częstym obiektem przemocy fizycznej lub psychicznej. Co uczeń myśli?: Aby nie zostać bezsilnym i poniżonym, trzeba atakować innych. Kontakty z ludźmi polegają na walce. Jeśli nie będę walczył – zniszczą mnie.

10 Komunikaty nauczyciela do ucznia: -Cieszę się, że udaje Ci się zgodnie pracować w grupie; -Chłopcy z drużyny mówili, że brakowało Ciebie w meczu, gdy zachorowałeś; -Lubię z Tobą rozmawiać, gdy spokojnie przytaczasz rzeczowe argumenty; -Kilku nauczycieli podczas zebrania/rady pedagogicznej broniło Twojej oceny z zachowania; -Pani od polskiego twierdzi, że coraz częściej udaje Ci się poskromić nerwy i złość. Cieszę się, że mogłam być z Ciebie dumna jako wychowawca.

11 Przykład 5. Zachowanie: Uczeń unika bezpośredniej konfrontacji z dorosłymi i rówieśnikami. Na lekcjach i na przerwach pozostaje w cieniu. Nie znosi ustnych odpowiedzi, rozmów z nauczycielami. Nigdy nie wyraża własnego zdania. Dlaczego takie zachowanie? Możliwy uraz: permanentne stawianie dziecku przez dorosłych zbyt wysokich wymagań. Brak przestrzeni i możliwości do swobodnego poznawania świata i popełniania błędów. Co uczeń myśli?: Co bym nie powiedział lub nie zrobił i tak będą ze mnie niezadowoleni. Aby uniknąć kolejnej porażki lepiej stać z boku.

12 Komunikaty nauczyciela do ucznia: -Świetnie poradziłeś sobie z ułożeniem planu wycieczki. Czy mogę zaproponować go całej klasie? -Myślę, że trudno Ci było zdobyć tę czwórkę z matematyki. Gratuluję wysiłku! -Doceniam Twoje starania włożone w wystrój tej sali, świetnie wykonałeś ten plakat. -W Twojej pracy pisemnej zawarłeś ciekawą myśl, może ją odczytasz? -Czy mógłbyś opracować … Pamiętaj, że to tylko propozycja i masz prawo do pomyłki. Przed przedstawieniem go klasie przyjdź do mnie – pomogę, gdy będziesz miał jakieś wątpliwości. -Bardzo ładnie Ci …w nowym uczesaniu/jak się uśmiechasz itd.

13 Przykład 6. Zachowanie: Uczeń stara się być w centrum zainteresowania, na lekcji wciąż zagaduje nauczyciela, wygłupia się, błaznuje, zasypuje pytaniami. Powoduje tym samym znużenie nauczyciela i pozostałych uczniów. Dlaczego takie zachowanie? Możliwy uraz: braki dziecka w zakresie rozumienia elementarnych granic stawianych przez otoczenie. Wzrastanie w fałszywym przekonaniu, że za każde zachowanie należy się pochwała i akceptacja, co powoduje traumatyczne zetknięcie z rzeczywistością i reakcję niezrozumienia, bunt i odrzucenie. Co uczeń myśli?: Aby otoczenie mnie zauważyło, powinienem być dowcipny. Stale muszę wszystkim przypominać, że istnieję – inaczej będzie głupio, pusto, nudno. Nikogo przecież nie interesuje, jaki jestem naprawdę.

14 Komunikaty nauczyciela do ucznia: -Bardzo mi trudno prowadzić lekcję, gdy… chodzisz po klasie/rozmawiasz/zaczepiasz kolegów; -Cieszą mnie te momenty na lekcji, gdy usiłujesz skupić się na zadaniu; -Twoja aktywność przyda się w szkolnym kole Caritas, przy rozprowadzaniu paczek; -Pani od geografii twierdzi, że byłbyś dobrym przewodnikiem na wycieczce. Twój zapał i energia udzieliły się innym; -Co myślisz o uczestnictwie w szkolnym samorządzie? Przyda się Twoje zaangażowanie i pomysły; -Panie z obsługi chwaliły Cię za zachowanie podczas szkolnego dyżuru.

15 Podstawowe zasady skutecznej komunikacji: Prawidłowy kontakt (autentyczne zainteresowanie uczniem, okazywanie troski, ciepła połączone ze stanowczością i konsekwencją); Poznanie ucznia (rozmowa, słuchanie, nawiązanie kontaktu z rodzicami – lepsze poznanie większe zrozumienie); Akceptacja osoby ucznia, a nie nieprawidłowego zachowania; Rozmowy wychowawcze, gdy minie wzburzenie i silne emocje związane z sytuacją przewinienia; Unikanie wzmocnień negatywnych (ryzyko przeniesienia agresji, kara: upomnienie w cztery oczy i model właściwego zachowania); Możliwość odreagowania negatywnych emocji (wyżalenie się, płacz, czasem wyrażenie złości, humor, śmiech, zabawa, sport, taniec, gry). Zmiana nieadekwatnych sądów ucznia (sądy korygujące nauczyciela).

16 Każdy przypadek wymaga potraktowania indywidualnego. Nie ma żelaznych reguł gwarantujących sukces w komunikacji. Rozpoznanie na podstawie zachowania urazów, jakich doświadczyli uczniowie wymaga od nauczyciela czerpania wiedzy z własnej intuicji, wrażliwości i doświadczenia! Partnerstwo to równość praw : Ja powiem ci, jak trudno mi z Twoim zachowaniem, Ty powiedz mi o swoich trudnościach w kontaktowaniu się ze mną. Spróbujmy czasem wyjść z roli nauczyciela, wychowawcy, dyrektora, rodzica… WNIOSKI:

17 Komunikat skuteczny to: komunikat(nauczyciela)nastawiony na drugą osobę(ucznia): Widzę Cię, widzę Twoje kłopoty, Twoje starania, chociaż na razie nie wiesz, jak się starać. Jestem z Tobą, aby pokazać Ci kierunek tych starań.

18 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Skuteczne rozwiązania w budowaniu dobrych relacji nauczyciel – uczeń Sylwia Wysocka-Sollich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google