Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Sabina Tankiewicz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Sabina Tankiewicz"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Sabina Tankiewicz
Szlak Orlich Gniazd Autor: Sabina Tankiewicz

2 Co to jest szlak orlich gniazd ?
Orle Gniazda – system średniowiecznych zamków, niegdyś strzegących granicy Królestwa Polskiego. Większość z zamków na tym obszarze została wybudowana na trudno dostępnych wapiennych skałach (na podobieństwo orlich gniazd) Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, prawdopodobnie z polecenia króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony Krakowa na wypadek najazdów wojsk czeskich Jana Luksemburskiego od strony Górnego Śląska, które nastąpiły w 1327 i w 1345 roku.

3 Zamkami królewskimi na tym terenie były:
- Zamek w Będzinie Królewski Zamek Będziński – średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce, 4.5 km od granicy ze Śląskiem, na wzgórzu nad Czarną Przemszą; wielokrotnie niszczona, odbudowana w 1956 r.

4 - Zamek w Bobolicach Zamek Bobolice – zamek królewski zbudowany w połowie XIV w. na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, we wsi Bobolice w województwie śląskim.

5 - Zamek w Brzeźnicy Brzeźnica - wzgórze w południowo-zachodniej Polsce na Obniżeniu Otmuchowskim, w woj. Dolnośląskim.

6 - zamek w Krzepicach

7 - Zamek w Lelowie

8 - Zamek w Ojcowie Zamek w Ojcowie – położony na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w centrum Ojcowa, był zamkiem warownym wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Obecnie zachowały się jedynie jego ruiny.

9 -Zamek w Olkuszu

10 - Zamek w Olsztynie Zamek w Olsztynie – potoczna nazwa ruin średniowiecznego zamku królewskiego, znajdującego się we wsi Olsztyn w województwie śląskim. Ruiny te są jedną z atrakcji na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd.

11 - Zamek w Ostrężniku Zamek Ostrężnik – dawny zamek, obecnie w ruinie, znajdujący się w pobliżu niewielkiej osady Ostrężnik, na wschód od drogi wojewódzkiej nr 793 łączącej Janów i Żarki, w odległości ok. 6 km od Janowa. Ruiny znajdują się w lesie na wzgórzu.

12 - Zamek w Rabsztynie Zamek w Rabsztynie – zamek rycerski obecnie w stanie ruiny w miejscowości Rabsztyn, na Szlaku Orlich Gniazd, pieszym i rowerowym. U podnóża góry, na której wznosi się średniowieczny zamek, znajdują się fragmenty renesansowego pałacu zbudowanego w XVII wieku jako zamek dolny.

13 - Zamek w Wieluniu

14 - Zamek w Żarnowcu

15 Źródło : www.wikipedia.pl
Koniec


Pobierz ppt "Autor: Sabina Tankiewicz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google