Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyrządy optyczne. Lupa Przyrząd optyczny służący do bezpośredniej obserwacji drobnych blisko położonych przedmiotów. Jest to soczewka skupiająca dająca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyrządy optyczne. Lupa Przyrząd optyczny służący do bezpośredniej obserwacji drobnych blisko położonych przedmiotów. Jest to soczewka skupiająca dająca."— Zapis prezentacji:

1 Przyrządy optyczne

2 Lupa Przyrząd optyczny służący do bezpośredniej obserwacji drobnych blisko położonych przedmiotów. Jest to soczewka skupiająca dająca co najmniej trzykrotne powiększenie. Lupa zbudowana jest zazwyczaj z jednej soczewki skupiającej lub z zespołu blisko siebie położonych soczewek umieszczonych w oprawce.

3 Powstaje obraz prosty, pozorny i powiększony.

4 Luneta (teleskop) Przyrząd optyczny złożony z dwóch elementów optycznych: obiektywu i okularu (teleskop soczewkowy) lub z okularu i zwierciadła (teleskop zwierciadlany). Służy do powiększania odległych obrazów.

5 Powstaje obraz rzeczywisty, powiększony, odwrócony.

6 Aparat fotograficzny (lustrzanka) By zachować jakiś obraz stosujemy aparaty fotograficzne czyli urządzenia skupiające światło na jakimś detektorze. Lustrzanka - aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę. Zadaniem zespołu lustra i matówki jest dokładna prezentacja bieżącego kadru.

7 Mikroskop Urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem, albo przyjrzenia się subtelnym detalom obiektów małych, aczkolwiek widocznych nieuzbrojonym okiem. Mikroskop jest zbudowany z: 1)okularu, 2)tubusa, 3)śruby makrometrycznej, 4)śruby mikrometrycznej, 5)rewolweru, 6)obiektywów, 7)kondensora, 8)źródła światła.

8 Jest to urządzenie optyczne składające się z kilku soczewek umieszczonych jedna po drugiej. Powstaje obraz pozorny, odwrócony, powiększony

9 Przygotowała Aleksandra Dobrowolska kl.3.c


Pobierz ppt "Przyrządy optyczne. Lupa Przyrząd optyczny służący do bezpośredniej obserwacji drobnych blisko położonych przedmiotów. Jest to soczewka skupiająca dająca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google