Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyrządy optyczne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyrządy optyczne."— Zapis prezentacji:

1 Przyrządy optyczne

2 Lupa Przyrząd optyczny służący do bezpośredniej obserwacji drobnych blisko położonych przedmiotów. Jest to soczewka skupiająca dająca co najmniej trzykrotne powiększenie. Lupa zbudowana jest zazwyczaj z jednej soczewki skupiającej lub z zespołu blisko siebie położonych soczewek umieszczonych w oprawce.

3 Powstaje obraz prosty, pozorny i powiększony.

4 Luneta (teleskop) Przyrząd optyczny złożony z dwóch elementów optycznych: obiektywu i okularu (teleskop soczewkowy) lub z okularu i zwierciadła (teleskop zwierciadlany). Służy do powiększania odległych obrazów.

5 Powstaje obraz rzeczywisty, powiększony, odwrócony.

6 Aparat fotograficzny (lustrzanka)
By zachować jakiś obraz stosujemy aparaty fotograficzne czyli urządzenia skupiające światło na jakimś detektorze. Lustrzanka - aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę. Zadaniem zespołu lustra i matówki jest dokładna prezentacja bieżącego kadru.

7 Mikroskop Urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem, albo przyjrzenia się subtelnym detalom obiektów małych, aczkolwiek widocznych nieuzbrojonym okiem. Mikroskop jest zbudowany z: okularu, tubusa, śruby makrometrycznej, śruby mikrometrycznej, rewolweru, obiektywów, kondensora, źródła światła.

8 Jest to urządzenie optyczne składające się z kilku soczewek umieszczonych jedna po drugiej.
Powstaje obraz pozorny, odwrócony, powiększony

9 Przygotowała Aleksandra Dobrowolska kl.3.c


Pobierz ppt "Przyrządy optyczne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google