Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszamy na obejrzenie prezentacji pt.:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszamy na obejrzenie prezentacji pt.:"— Zapis prezentacji:

1 Zapraszamy na obejrzenie prezentacji pt.:
„Pamiętaj o symetrii”

2 Cele projektu : Chcieliśmy poszerzyć wiedzę wszystkich tutaj zgromadzonych o symetrii, która występuje w przyrodzie, architekturze, sztuce jak i w życiu codziennym.

3 Symetria- Starożytni symetrią nazywali harmonijny układ części
Symetria- Starożytni symetrią nazywali harmonijny układ części. Symetria była najbardziej podstawowym pojęciem ich estetyki chodziło w niej o piękno.

4 Rodzaje symetrii:

5 Symetria osiowa jest odbiciem zwierciadlanym figury względem danej prostej zwanej osią symetrii. Symetria osiowa występuje m.in. w trójkącie Sierpińskiego.

6

7 Przykłady :

8

9

10

11

12 Symetria środkowa jest odbiciem zwierciadlanym figury względem ustalonego punktu zwanego środkiem symetrii. Na płaszczyźnie symetria środkowa jest złożeniem dwóch symetrii osiowych o prostopadłych osiach (lub obrotem o kąt 180 stopni).

13

14 Przykłady :

15

16

17

18 Symetria płaszczyznowa
jest odbiciem zwierciadlanym figury względem płaszczyzny zwanej płaszczyzną symetrii. Symetria płaszczyznowa występuje m.in. w trójkącie Sierpińskiego oraz kostce Mengera.

19 Przykłady :

20

21

22 Symetria w szkole :

23

24

25 Symetryczne instrumenty :

26 Symetria na drodze :

27 Symetryczne znaki firmowe :

28 Ciekawostki : Fraktal (łac. fractus – złamany, cząstkowy) w znaczeniu potocznym oznacza zwykle obiekt samo-podobny, tzn. taki, którego części są podobne do całości albo „nieskończenie subtelny" ukazujący subtelne detale nawet w wielokrotnym powiększeniu. Ze względu na olbrzymią różnorodność przykładów matematycy obecnie unikają podawania ścisłej definicji fraktali.

29 Przykłady Fraktali :

30 Symetria w życiu : Czasem symetria po prostu pomaga żyć. Z jednym uchem nie potrafilibyśmy tak precyzyjnie określić źródła dźwięku. Jedno oko nie wystarcza, by dobrze oszacować odległość. Węże i niektóre jaszczurki mają rozdwojone języki, dzięki którym smakują otoczenie niejako „stereo”.

31

32 Źródła : - www.google.pl - www.google.pl/grafika - wikipedia.pl
- - -

33 Twórcy : Marcin Kozdraś Daniel Karolik Darek Janicki Kacper Szeligowski Robert Abram

34 KONIEC Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Zapraszamy na obejrzenie prezentacji pt.:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google