Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W WĘGRZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W WĘGRZE"— Zapis prezentacji:

1 SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W WĘGRZE

2 MIKOŁAJ DZIERZGOWSKI 1490-1559
ARCYBISKUP GNIEŹNIEŃSKI I PRYMAS POLSKI Z PAWŁOWA RODEM

3 Urodził się w zamożnej rodzinie szlacheckiej jako syn kasztelana ciechanowskiego Pomścibora i Katarzyny Wilkanowskiej w Pawłowie Kościelnym. Po studiach na Akademii Krakowskiej został sekretarzem i notariuszem królewskim , a jednocześnie współpracownikiem Jana Łaskiego- ówczesnego prymasa.

4 DZIERZGOWSKI PRYMASEM POLSKI
Był zaufanym arcybiskupa Piotra Gamrata. Dzięki niemu i królowej Bonie po powrocie z Włoch został biskupem w Kamieńcu Podolskim, a kilka miesięcy później zawitał w Chełmie. Na sejmie w Piotrkowie w 1542 r. zasiadał już wśród znamienitych senatorów. W tym samym roku awansował na biskupstwo kujawskie we Włocławku. Po śmierci Gamrata spełniają się marzenia- zostaje arcybiskupem gnieźnieńskim.

5 HERB PRYMASA - JASTRZĘBIEC

6 Obok Jana Łaskiego był przywódcą antyhabsburskiego stronnictwa narodowego.
7 grudnia 1550r. w katedrze na Wawelu ukoronował na królową Barbarę Radziwiłłównę (pomimo,że był przeciwny jej związkowi z królem Zygmuntem Augustem). Ceną ustępstwa był przywilej pozwalający na zwalczanie herezji. Pod jego wpływem król wydał 13 stycznia 1557r. edykt przeciwko nowinkarzom religijnym, godzący w protestantów. 30 lipca 1555r. również na Wawelu dokonał koronacji Katarzyny Habsburżanki- trzeciej żony Zygmunta II Augusta.

7 POLITYCZNY TESTAMENT Prymas zmarł 18 stycznia 1556 r.
W 1558r. ogłosił swój polityczny program, w którym opowiadał się za rozwiązaniami mającymi wzmocnić państwo. Popierał projekty utworzenia stałego skarbu państwa, podatków na wojsko, reorganizacji sądownictwa, egzekucji dóbr państwowych. Prymas zmarł 18 stycznia 1556 r. na biskupim zamku w Łowiczu. Miesiąc później pochowano go w renesansowym grobowcu w katedrze gnieźnieńskiej

8 CZŁOWIEK SWOJEJ EPOKI... Mikołaj Dzierzgowski wraz z bratem Janem ufundował w 1538r. kościół w Pawłowie Kościelnym, pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego

9 Rozbudował zamek w Łowiczu- jego dziełem była wspaniała Sala królewska na Zamku Wysokim, oraz odnowiona kaplica zamkowa. Pomagał ubogiej młodzieży studiować we Włoszech, opiekował się pisarzami, poświęcał się akcjom dobroczynnym.

10 NAGROBEK PRYMASA

11 EPITAFIUM

12


Pobierz ppt "SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W WĘGRZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google