Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOŁA I OKRĘGI Opracowała: Iwona Kowalik Podstawowe definicje Okrąg o promieniu r to zbiór punktów oddalonych od pewnego ustalonego punktu, zwanego środkiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOŁA I OKRĘGI Opracowała: Iwona Kowalik Podstawowe definicje Okrąg o promieniu r to zbiór punktów oddalonych od pewnego ustalonego punktu, zwanego środkiem."— Zapis prezentacji:

1

2 KOŁA I OKRĘGI Opracowała: Iwona Kowalik

3 Podstawowe definicje Okrąg o promieniu r to zbiór punktów oddalonych od pewnego ustalonego punktu, zwanego środkiem okręgu, o odległość równą r. Koło o promieniu r to zbiór punktów, których odległość od środka koła jest mniejsza lub równa r. r r

4 Cięciwą nazywamy odcinek łączący dwa dowolne punkty okręgu.

5 Średnicą okręgu lub koła jest odcinek łączący dwa punkty okręgu, przechodzący przez jego środek. Średnica jest najdłuższą cięciwą.

6 Kąt środkowy to kąt, którego wierzchołek jest środkiem okręgu. Na czerwono zaznaczony jest łuk okręgu, na którym kąt środkowy jest oparty.

7 Kąt wpisany to kąt, którego wierzchołek leży na okręgu a ramiona przecinają okrąg. Miara kąta wpisanego jest mniejsza od 180 0. Na rysunku na czerwono zaznaczono łuk, na którym oparty jest kąt wpisany.

8 TWIERDZENIA O KĄTACH W KOLE Kąt wpisany ma miarę dwa razy mniejszą od kąta środkowego opartego na tym samym łuku. Kąty wpisane oparte na tym samym łuku mają równe miary.

9 TWIERDZENIA O KĄTACH W KOLE Kąt wpisany oparty na średnicy jest kątem prostym. średnica

10 WZAJEMNE POŁOŻENIE DWÓCH OKRĘGÓW Rysunki przedstawiają różne położenie względem siebie dwóch okręgów: OKRĘGI ROZŁĄCZNE nie mają punktów wspólnych

11 WZAJEMNE POŁOŻENIE DWÓCH OKRĘGÓW OKRĘGI PRZECINAJĄCE SIĘ mają dwa punkty wspólne

12 WZAJEMNE POŁOŻENIE DWÓCH OKRĘGÓW OKRĘGI STYCZNE ZEWNĘTRZNIE OKRĘGI STYCZNE WEWNĘTRZNIE mają jeden punkt wspólny


Pobierz ppt "KOŁA I OKRĘGI Opracowała: Iwona Kowalik Podstawowe definicje Okrąg o promieniu r to zbiór punktów oddalonych od pewnego ustalonego punktu, zwanego środkiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google