Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ziemia – planeta ludzi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ziemia – planeta ludzi."— Zapis prezentacji:

1 Ziemia – planeta ludzi

2

3 trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu.

4 Ekologia nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami.

5 Główne zagrożenia ekologiczne:
Kwaśne deszcze, Efekt cieplarniany, Dziura ozonowa

6 Kwaśne deszcze – opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6 czyli kwaśnym. Zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, takimi jak: dwutlenek siarki, trójtlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, dwutlenek węgla, chlorowodór, wyemitowanymi do atmosfery w procesach spalania paliw, produkcji przemysłowej, wybuchów wulkanów, wyładowań atmosferycznych i innych czynników naturalnych.

7 Efekt cieplarniany – zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Zmiany powodujące wzrost roli efektu cieplarnianego mogą być jedną z przyczyn globalnego ocieplenia.

8 Dziura ozonowa - zjawisko spadku stężenia ozonu (O3) w stratosferze atmosfery ziemskiej. Występuje głównie w obszarach podbiegunowych. Tworzenie się i rozpad O3 zachodzi pod wpływem światła, którego natężenie różni się dla danego obszaru w poszczególnych porach roku.

9 ZAGROŻENIA:

10 Zagłada lasów tropikalnych:
a)Rozwój cywilizacji spowodował, że ogromne obszary lasów tropikalnych są wycinane, w celu zwiększanie obszarów produkcji rolnej i innych celów gospodarczych. b) Szybki rozwój cywilizacji, urbanizacji. c) Mniejsza "produkcja" tlenu emitowanego do atmosfery przez rośliny. d) Manifestacje ekologiczne. e) Powód zniszczeń: kwaśne deszcze, wycinki drzew, elekrtownie jądrowe.

11 Niedobór wody: a) Globalne ocieplenie.
b) Nadmiar ilości dwutlenku węgla i zanieczyszczeń.

12 Nasze zachowanie ma wpływ na życie ludzi na całym świecie.
Powinniśmy wystrzegać się naszych błędów, które mogą spowodować zły wpływ na środowisko. Przez takie fakty inni ludzie na świecie mogą cierpieć. Wystrzegajmy się zatem nieostrożnych postępowań. Wykonanie: Agnieszka Nosowska –


Pobierz ppt "Ziemia – planeta ludzi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google