Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZŁOWIEK WYBRANY PRZEZ BOGA MOJŻESZ CZŁOWIEK WYBRANY PRZEZ BOGA Autor: Barbara Tomkowiak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZŁOWIEK WYBRANY PRZEZ BOGA MOJŻESZ CZŁOWIEK WYBRANY PRZEZ BOGA Autor: Barbara Tomkowiak."— Zapis prezentacji:

1 CZŁOWIEK WYBRANY PRZEZ BOGA MOJŻESZ CZŁOWIEK WYBRANY PRZEZ BOGA Autor: Barbara Tomkowiak

2 Narodziny Mojżesz urodził się w hebrajskiej rodzinie w Egipcie. Mojżesz urodził się w hebrajskiej rodzinie w Egipcie.

3 Życie Izraelitów w Egipcie …rządy w Egipcie objął nowy król. I rzekł do swego ludu: >. …rządy w Egipcie objął nowy król. I rzekł do swego ludu: >. Wyj 1, 8-10 Do wszystkich prac przymuszano Izraelitów nielitościwie.

4 Faraon wydał wtedy całemu narodowi rozkaz: «Wszystkich nowo narodzonych chłopców Hebrajczyków należy wyrzucić do rzeki, a dziewczynki pozostawić przy życiu». Faraon wydał wtedy całemu narodowi rozkaz: «Wszystkich nowo narodzonych chłopców Hebrajczyków należy wyrzucić do rzeki, a dziewczynki pozostawić przy życiu». Wyj 1,22 Matka chłopca znalazła jednak sposób, by dziecko uratować.

5 Znaczenie imienia Mojżesz – znaczy wydobyty z wody. Mojżesz – znaczy wydobyty z wody.

6 Mojżesz był wychowywany jako Egipcjanin, lecz pewnego dnia był świadkiem przemocy wobec Hebrajczyka i zabił prześladowcę. Gdy zabójstwo zostało odkryte, musiał uciekać z Egiptu. Ukrył się kraju Madian, pojął tam za żonę córkę kapłana madianickiego - Seforę. Mojżesz był wychowywany jako Egipcjanin, lecz pewnego dnia był świadkiem przemocy wobec Hebrajczyka i zabił prześladowcę. Gdy zabójstwo zostało odkryte, musiał uciekać z Egiptu. Ukrył się kraju Madian, pojął tam za żonę córkę kapłana madianickiego - Seforę. Mojżesz broni Sefory – obraz Sebastiano RICCI,

7 Mojżesz w kraju Madian Pewnego razu, gdy Mojżesz pasł owce ukazał mu się Bóg pod postacią płonącego krzewu, i objawił mu swoje imię "Jahwe" (Jestem, który jestem). Bóg nakazał mu wyprowadzić lud izraelski z Egiptu i osiedlić go w ziemi Kanaan. Pewnego razu, gdy Mojżesz pasł owce ukazał mu się Bóg pod postacią płonącego krzewu, i objawił mu swoje imię "Jahwe" (Jestem, który jestem). Bóg nakazał mu wyprowadzić lud izraelski z Egiptu i osiedlić go w ziemi Kanaan.

8 Jak wyobrażają sobie Mojżesza malarze i rzeźbiarze? Michał Anioł, Mojżesz kościół S. Pietro in Vincoli w Rzymie Giuseppe Maria Crespi, Mojżesz bierze w obronę córki Jetra

9 Jak wyobrażają sobie Mojżesza malarze i rzeźbiarze? Rafael - Mojżesz z tablicami przykazań (fragment fresku)

10 Mojżesz rozpoczyna swoją misję – Bóg wybrał go, aby wyprowadził naród wybrany z niewoli Mojżesz rozpoczyna swoją misję – Bóg wybrał go, aby wyprowadził naród wybrany z niewoli – ale o tym na innej lekcji.


Pobierz ppt "CZŁOWIEK WYBRANY PRZEZ BOGA MOJŻESZ CZŁOWIEK WYBRANY PRZEZ BOGA Autor: Barbara Tomkowiak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google