Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prędkość chwilowa Prędkość chwilowa jest to prędkość ciała w danej chwili. Prędkość chwilową vch jest ilorazem przemieszczenia ciała Δx do niewielkiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prędkość chwilowa Prędkość chwilowa jest to prędkość ciała w danej chwili. Prędkość chwilową vch jest ilorazem przemieszczenia ciała Δx do niewielkiego."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Prędkość chwilowa Prędkość chwilowa jest to prędkość ciała w danej chwili. Prędkość chwilową vch jest ilorazem przemieszczenia ciała Δx do niewielkiego przyrostu czasu, w którym to przemieszczenie nastąpiło. Wzór na prędkość chwilową: gdzie: Δx – przemieszczenie obiektu Δt – mały przyrost czasu

4 Prędkość średnia Prędkość średnia to iloraz całkowitej drogi, jaką przebyło dane ciało, do czasu trwania ruchu. Wzór na prędkość średnią: gdzie: vśr – prędkość średnia Sc – całkowita droga t – czas

5 Jednostki prędkości Podstawową jednostką prędkości w układzie SI jest metr na sekundę m/s. W życiu codziennym prędkość (np. samochodu) wyraża się jednak najczęściej w km/h.

6 Przeliczanie jednostek
Czy 1 km/h to więcej niż 1 m/s? Sprawdźmy to!

7 Przeliczanie jednostek
Wyraźmy zatem 1 m/s w km/h. Pamiętamy, że: oraz A zatem:

8 EKSPERYMENT Z jaką prędkością chodzisz po szkolnym boisku?

9 POMIAR DŁUGOŚCI boku boiska szkolnego
za pomocą „stóp” za pomocą miarki

10 POMIAR CZASU przejścia przez boisko szkolne
stoperem/zegarkiem telefonem komórkowym z funkcją stopera

11 Obliczenie prędkości Uzupełnij tabelę:
Przejdź dwukrotnie boisko wzdłuż jego krótszej krawędzi swoim typowym tempem, za każdym razem mierząc średni czas przejścia. Oblicz prędkość średnią obu przejść z pomocą wzoru: gdzie: s - długość krótszego boku boiska t - czas przejścia v - średnia prędkość

12 Pytania Czy oba czasy Twojego przejścia boiska są do siebie zbliżone?
Porównaj swój czas z czasami koleżanek i kolegów z klasy. Kto z Was chodzi najszybciej?

13 Ruch jednostajny, prostoliniowy
Ruch jednostajny, prostoliniowy to ruch wzdłuż prostej ze stałą prędkością. W ruchu tym ciało pokonuje jednakowe odcinki drogi w takich samych odstępach czasu. Prędkość jest wielkością stałą (v = const). Kierunek i zwrot prędkości są zgodne z kierunkiem i zwrotem przemieszczenia. Podstawowe zależności pomiędzy drogą, prędkością i czasem: droga: prędkość : czas :

14 Zależność prędkości od czasu w ruchu jednostajnym prostoliniowym
Pytanie: jaka jest wartość prędkości w czasie t = 5s oraz w czasie t = 10s? Czy wartości te w ruchu jednostajnym prostoliniowym muszą być równe czy różne?

15 Zależność drogi od czasu w ruchu jednostajnym prostoliniowym
Pytanie: jaka długość przebytej drogi w czasie t = 1s oraz w czasie t = 2s? Czy wartości te w ruchu jednostajnym prostoliniowym muszą być równe czy różne?

16

17


Pobierz ppt "Prędkość chwilowa Prędkość chwilowa jest to prędkość ciała w danej chwili. Prędkość chwilową vch jest ilorazem przemieszczenia ciała Δx do niewielkiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google