Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybrane symbole biblijne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybrane symbole biblijne"— Zapis prezentacji:

1 Wybrane symbole biblijne

2 Symbol Symbol to fragment rzeczywistości przedstawiony w dziele literackim, pełniący funkcję znaku, często niejasnego i co ważne wieloznacznego, odnoszącego się do innej, nie ukazanej bezpośrednio sfery rzeczywistości. Symbolami mogą być: obraz, pojęcie, osoba, scena lub zdarzenie, które niosą głęboko ukryte treści.

3 Znaczenie Symbol ma znaczenie przenośne, ku któremu kieruje myśli czytelnika. Właściwa interpretacja utworu wymaga działania na dwóch płaszczyznach: po pierwsze trzeba ustalić znaczenie danego elementu w świecie utworu literackiego, po drugie rozszyfrować jego znaczenie ukryte.

4 Stary Testament

5 Bohaterowie Starego Testamentu
Najczęściej przywoływani ze Starego Testamentu w literaturze i sztukach pięknych są np. Noe w arce jako symbol nadziei, Abraham z Izaakiem jako oracze, Mojżesz z tablicą Dekalogu jako symbol przymierza Boga z człowiekiem, trzej młodzieńcy w piecu ognistym, Jonasz jako symbol człowieka przynoszącego pecha, nieszczęście, Hiob jako symbol cierpienia.

6 Zakazany owoc Symbol grzechu, nieposłuszeństwa wobec Boga, pokusy. nawiązuje do historii Adam i Ewy, którzy zjedli owoc mimo zakazu Bożego.

7 Wieża Babel Symbol zamieszania, bałaganu i chaosu. Nawiązuje do historii pomieszania języków przez Boga robotnikom pracującym przy budowie wieży.

8 Sodoma i Gomora Symbol rozpusty, braku zasad moralnych. Nawiązuje do historii zniszczenia miast z powodu niemoralnego prowadzenia życia przez mieszkańców.

9 Żona Lota Symbol ciekawości, nadmiernego zainteresowania. Nawiązuje do historii zniszczenia Sodomy i Gomory, gdy żona Lota mimo Bożego zakazu odwraca się w kierunku niszczonych miast.

10 Arka Noego Symbol schronienia, bezpiecznego miejsca. Nawiązuje do historii potopu, gdzie to właśnie w Arce schronienie znalazł Noe, jego rodzina i para zwierząt z każdego gatunku.

11 Nowy Testament

12 Bohaterowie Nowego Testamentu
Postacią historyczną i centralną Nowym Testamencie jest Jezus Chrystus, symbol Dobrego Pasterza, ponadto ewangeliści: Marek, Mateusz, Łukasz, Jan, apostołowie Piotr i Paweł jako depozytariusze wiary w Jezusa, Judasz jako symbol zdrady, przedstawiani na portalach katedr w Niemczech i we Francji, w dziełach miedziorytowych i drzeworytowych oraz w miniaturach rękopiśmiennych.

13 Syn marnotrawny Osoba, która zbłądziła, ale potrafiła się do tego przyznać. Symbolizuje zgubę, nieposłuszeństwo.

14 Umywać od czegoś ręce Zrzucać z siebie odpowiedzialność. Ten gest wykonał Piłat, który nie chciał brać na siebie odpowiedzialności za śmierć Chrystusa. Symbol nieodpowiedzialności.

15 Pocałunek Judasza Tym uczynkiem Judasz wydał Jezusa na śmierć. Symbol zdrady, podstępu, nieszczerości i dwulicowości.

16 Czterej jeźdźcy Apokalipsy
Jeździec na białym koniu – symbolizuje zwycięstwo ewangelii Jeździec na koniu barwy ognia – symbolizuje wojnę Jeździec na czarnym koniu z wagą w ręce – symbolizuje głód Jeździec na koniu trupio białym – śmierć

17 Prezentację przygotowała Anita Markwas
Koniec Prezentację przygotowała Anita Markwas


Pobierz ppt "Wybrane symbole biblijne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google