Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Symbol Symbol to fragment rzeczywistości przedstawiony w dziele literackim, pełniący funkcję znaku, często niejasnego i co ważne wieloznacznego, odnoszącego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Symbol Symbol to fragment rzeczywistości przedstawiony w dziele literackim, pełniący funkcję znaku, często niejasnego i co ważne wieloznacznego, odnoszącego."— Zapis prezentacji:

1

2 Symbol Symbol to fragment rzeczywistości przedstawiony w dziele literackim, pełniący funkcję znaku, często niejasnego i co ważne wieloznacznego, odnoszącego się do innej, nie ukazanej bezpośrednio sfery rzeczywistości. Symbolami mogą być: obraz, pojęcie, osoba, scena lub zdarzenie, które niosą głęboko ukryte treści.

3 Znaczenie Symbol ma znaczenie przenośne, ku któremu kieruje myśli czytelnika. Właściwa interpretacja utworu wymaga działania na dwóch płaszczyznach: po pierwsze trzeba ustalić znaczenie danego elementu w świecie utworu literackiego, po drugie rozszyfrować jego znaczenie ukryte.

4

5 Najczęściej przywoływani ze Starego Testamentu w literaturze i sztukach pięknych są np. Noe w arce jako symbol nadziei, Abraham z Izaakiem jako oracze, Mojżesz z tablicą Dekalogu jako symbol przymierza Boga z człowiekiem, trzej młodzieńcy w piecu ognistym, Jonasz jako symbol człowieka przynoszącego pecha, nieszczęście, Hiob jako symbol cierpienia.

6 Symbol grzechu, nieposłuszeństwa wobec Boga, pokusy. nawiązuje do historii Adam i Ewy, którzy zjedli owoc mimo zakazu Bożego.

7 Symbol zamieszania, bałaganu i chaosu. Nawiązuje do historii pomieszania języków przez Boga robotnikom pracującym przy budowie wieży.

8 Symbol rozpusty, braku zasad moralnych. Nawiązuje do historii zniszczenia miast z powodu niemoralnego prowadzenia życia przez mieszkańców.

9 Symbol ciekawości, nadmiernego zainteresowania. Nawiązuje do historii zniszczenia Sodomy i Gomory, gdy żona Lota mimo Bożego zakazu odwraca się w kierunku niszczonych miast.

10 Symbol schronienia, bezpiecznego miejsca. Nawiązuje do historii potopu, gdzie to właśnie w Arce schronienie znalazł Noe, jego rodzina i para zwierząt z każdego gatunku.

11

12 Postacią historyczną i centralną Nowym Testamencie jest Jezus Chrystus, symbol Dobrego Pasterza, ponadto ewangeliści: Marek, Mateusz, Łukasz, Jan, apostołowie Piotr i Paweł jako depozytariusze wiary w Jezusa, Judasz jako symbol zdrady, przedstawiani na portalach katedr w Niemczech i we Francji, w dziełach miedziorytowych i drzeworytowych oraz w miniaturach rękopiśmiennych.

13 Osoba, która zbłądziła, ale potrafiła się do tego przyznać. Symbolizuje zgubę, nieposłuszeństwo.

14 Zrzucać z siebie odpowiedzialność. Ten gest wykonał Piłat, który nie chciał brać na siebie odpowiedzialności za śmierć Chrystusa. Symbol nieodpowiedzialności.

15 Tym uczynkiem Judasz wydał Jezusa na śmierć. Symbol zdrady, podstępu, nieszczerości i dwulicowości.

16 Jeździec na białym koniu – symbolizuje zwycięstwo ewangelii Jeździec na koniu barwy ognia – symbolizuje wojnę Jeździec na czarnym koniu z wagą w ręce – symbolizuje głód Jeździec na koniu trupio białym – śmierć

17 Prezentację przygotowała Anita Markwas


Pobierz ppt "Symbol Symbol to fragment rzeczywistości przedstawiony w dziele literackim, pełniący funkcję znaku, często niejasnego i co ważne wieloznacznego, odnoszącego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google