Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gorący Temat: ACTA Jakub Pietraszko kl. IIc. Czym jest ACTA? Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA (pol. Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gorący Temat: ACTA Jakub Pietraszko kl. IIc. Czym jest ACTA? Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA (pol. Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu."— Zapis prezentacji:

1 Gorący Temat: ACTA Jakub Pietraszko kl. IIc

2 Czym jest ACTA? Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA (pol. Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi ) – porozumienie wielostronne, mające ustalić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej. Przedmiotem regulacji są kwestie obrotu podrabianymi dobrami, zasady handlu lekami generycznymi oraz problem rozpowszechniania dzieł prawnie chronionych poprzez Internet (tzw. piractwo medialne).

3 Reakcja na ACTA w Polsce Około rok temu gdy w internecie pojawiło się cokolwiek na temat ACTA od razu powstały grupy prostestujące, lecz była to mała działalność i nikt nie zwracał na nią uwagi. Gdy w styczniu 2012r. w internecie było już wiadomo co to jest ACTA rozpoczęły się się strajki przeciwko podpisaniu tego porozumienia, jednak to nie interesowało Donalda Tuska i jego rządu. Nie zwracając uwagi na strajki 26 stycznia 2012r. podpisano tą umowę. Gdy nie zaprzestano protestować mimo to, rząd postanowił się tłumaczyć, co i tak nie poprawiło niczego w stosunku internautów do władzy.

4 Reakcja na ACTA w Polsce Strajkom towarzyszyły ataki hakerskie na strony rządu, a w tym kancelarii premiera. Swiatowa grupa hakerów Anonymouse zapowiedziała ataki po, których ludzie wchodzili masowo i padały serwery stron, co premier wytłumaczył dużą popularnością Jego osoby. Następnego dnia po tych tłumaczeniach grupa Anonymouse naprawdę zaatakowała strony gdzie okazało się, że login to admin, a hasło admin1.

5 Reakcja na ACTA w Polsce Internauci nie zaprzestali strajków, i dopiero po tygodniu rząd zainteresował się całą sprawą. Na początku były publiczne przeprosiny i wystąpienie ministra Boniego w programie Tomasz Lis na żywo, następnie informacja o niereatyfikowaniu ACTA jak na razie i debata na, którą rząd zaprosił poszczególnych obrońców wolnego inernetu przy czym i tak każdy mógł przyjść tam bez zaproszenia. Jak wielu stwierdziło, gdy jedna osoba powiedziała tam coś sensownego i mądrego prowadzacy debatę minister Boni nie dopuszczał jej najczęściej drugi raz do głosu lub próbowano podważyć jej słowa nie dając szansy obrony.

6 Co tak naprawde wywołało strajki i ogólne oburzenie? Umowa handlowa ACTA stworzona przez kraje z UE obejmowała nie ścisłe informacje, które jasno nie określały o co do końca chodzi; była pisana pod pretekstem zatrzymania piractwa, mimo, że było tam użyte jedynie słowo podróbka co nie równa się piractwu gdyż piractwo to kopia czegoś oryginalnego; dawał prawo dostawcom internetu na inwigilację każdego z osobna.

7 Moja ocena Moim zdaniem ignorowany przez rząd protest tylko zaostrzył całą sytuację, a samo ACTA wymaga dopracowania jeśli ma być wprowadzone w życie.

8 Koniec! Prezentacje wykonał Jakub Pietraszko kl. IIc w ramach pracy domowej pt. Gorący temat Przy tworzeniu prezentacji korzystałem z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g%C5 %82%C3%B3wnahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g%C5 %82%C3%B3wna (Slajd nr.2) http://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab= wihttp://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab= wi (Grafika prezentacji)


Pobierz ppt "Gorący Temat: ACTA Jakub Pietraszko kl. IIc. Czym jest ACTA? Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA (pol. Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google