Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wody Powierzchniowe Polski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wody Powierzchniowe Polski."— Zapis prezentacji:

1 Wody Powierzchniowe Polski.

2 Charakterystyka Do wód powierzchniowych zaliczamy : jeziora, rzeki, kanały, zbiorniki zaporowe, stawy oraz źródliska. Najwięcej ich znajduje się w północnej części kraju. Tam położone są największe polski pojezierza. Powstały one około 10 tysięcy lat temu w wyniku działalności lodowca, który cofając się, pozostawił zagłębienia w ziemi, a te następnie wypełniły się wodą. Jeziora możemy spotkać także w innych częściach Polski, np. w górach.

3 Jeziora możemy spotkać także w innych częściach Polski, np. w górach
Jeziora możemy spotkać także w innych częściach Polski, np. w górach. Różnią się one między sobą : jeziora nizinne są zazwyczaj duże, woda jest w nich mało przejrzysta, bujnie rozwija się życie biologiczne - rośliny wodne (glony) i zwierzęta ( bezkręgowce oraz ryby). Jeziora górskie, zwane również stawami, są czyste, zimne i głębokie. W związku z nachyleniem powierzchni kraju nasze rzeki spływają z południa na północ i północny zachód. Sieć rzeczna Polski obejmuje dorzecza dwóch głównych rzek - Wisły (o długości 1047 km) i Odry ( 854 m) wraz z dopływami. Prawie cała Polska (99,7% powierzchni kraju) należy do zlewiska Bałtyku.

4 Jeziora. Jeziora to zbiorniki wodne o powierzchni powyżej 1 ha ( mniej więcej powierzchnia dwóch boisk do piłki nożnej), które powstały w sposób naturalny tzn. nie zostały wybudowane.

5 Takich jezior mamy aż Najbardziej znane polskie pojezierza to : Mazurskie, Pomorskie i Wielkopolskie, leżące na północy kraju. Niektóre rzeki przegrodzono tamami i stopniami wodnymi. Powstały w ten sposób sztuczne zbiorniki zaporowe. Jest ich w aż 150. Łączą w sobie cechy wód stojących oraz płynących.


Pobierz ppt "Wody Powierzchniowe Polski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google