Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SILNIK ELEKTRYCZNY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SILNIK ELEKTRYCZNY."— Zapis prezentacji:

1 SILNIK ELEKTRYCZNY

2 historia Pierwszy pracujący silnik elektryczny zbudowano w roku 1837 w USA. Jego twórcą był Thomas Davenport, który swoich konstrukcji używał do napędu wiertarki i tokarki do drewna. Silnik był wyposażony w elektromagnes i osiągał prędkość 450 obrotów na minutę. Dwa lata później Davenport zbudował większy silnik, napędzający rotacyjną prasę drukarską, na której zaczął druk pierwszego w USA czasopisma poświęconego elektryczności. Pierwszy miniaturowy silnik zbudował Thomas Alva Edison w 1880 roku, aby napędzać elektryczne pióro do sporządzania kropkowanych matryc powielaczowych. Motor miał wymiary 2,5 cm na 4 cm i osiągał około 4 tysięcy obr/min., napędzając drgającą igłę w obsadce, która robiła w matrycy otworki układające się w kontury liter. Całość napędzała dwuogniskowa bateria. Elektryczne pióro Edisona (zbudowano ich około 60 tysięcy sztuk), skutecznie powielało dokumenty, aż zostało wyeliminowane przez wynalazek maszyny do pisania.

3 Budowa Silnik elektryczny – maszyna elektryczna, w której energia elektryczna zamieniana jest na energię mechaniczną. Silnik składa się z: szczotek - które dostarczają prąd do silnika, komutatorów - które zmieniają kierunek prądu w ramce, magnesów - które wytwarzają pole magnetyczne niezbędne do wprawienia ramki w ruch, wirnika (ramki) - dzięki dostarczeniu prądu to właśnie ta część silnika jest wprawiana w ruch.

4 Zasada działania Zasada działania silnika elektrycznego jest następująca wirnik obraca się dzięki temu, że uzwojenia przewodzące prąd umieszczone są w polu magnetycznym. Te dwa pola kolidują ze sobą powodując ruch wirnika (ramki). Komutatory poprzez szybką zmianę kierunku przepływu prądu przez ramkę powodują dalszy obrót (gdyby nie komutatory to ramka ciągle powracałaby do pozycji początkowej, a właśnie komutatory powodują jej dalszy obrót w jedną stronę). Po tym proces zaczyna się od początku i cykl rozpoczyna się na nowo.

5 Zastosowanie Silniki elektryczne stosuje się np. w pralkach, komputerach, kosiarkach, suszarkach czy nawet w samochodach hybrydowych. Charakteryzują się brakiem emisji spalin, uznawane są jako przyjazne środowisku.

6 Jak zbudować prosty silnik elektryczny
[KLIK]

7 KONIEC


Pobierz ppt "SILNIK ELEKTRYCZNY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google