Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Systemy klastrowe inaczej klasterowe. Co to jest klaster? Klaster to rodzaj równoległego lub rozproszonego systemu, który: składa się ze zbioru połączonych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Systemy klastrowe inaczej klasterowe. Co to jest klaster? Klaster to rodzaj równoległego lub rozproszonego systemu, który: składa się ze zbioru połączonych."— Zapis prezentacji:

1 Systemy klastrowe inaczej klasterowe

2 Co to jest klaster? Klaster to rodzaj równoległego lub rozproszonego systemu, który: składa się ze zbioru połączonych pełnych komputerów oraz używany jest jako pojedynczy system (komputer)

3 Co to są klastry? Klastry to grupy komputerów tworzących jeden wspólny system i połączonych ze sobą w taki sposób, aby zapewnić maksymalne wykorzystanie dostępnych zasobów, na które składaja się: Moce obliczeniowe Przepustowość łączy Pojemność pamięci masowych

4 Systemy klastrowe Z punktu widzenia potrzeb dostępu do danych systemy klastrowe można podzielić na dwie główne kategorie: systemy zorientowane obliczeniowo systemy zorientowane na wejście-wyjście

5 Wymagania rozwiązań klastrowych Odpowiedni system operacyjny, pracujący w środowisku klastrowym Odpowiednie oprogramowanie klastrowe stanowiące pomost pomiędzy systemem operacyjnym a środowiskiem klastrowym Interfejsu użytkownika, umożliwiającego monitorowanie stanu wszystkich składników klastra oraz pozwalającego konfigurować i wymuszać przełączenia pomiędzy poszczególnymi elementami składowymi klastra

6 Cechy systemów klastrowych Pozwalają dwom lub więcej systemom na korzystanie ze wspólnej pamięci. Są bardzo niezawodne. Asymetryczne (Asymmetric clustering): gdy jeden z serwerów wykonuje aplikację, drugi jest wolny). Symetryczne (Symmetric clustering): jednocześnie wszystkie systemy wykonują aplikację).

7 Zalety systemów klastrowych wysoka wydajność, wysoka dostępność (niezawodność), korzystny stosunek ceny do wydajności, możliwość stopniowej rozbudowy systemu (skalowalność)

8 Rodzaje mechanizmów komunikacji Podział sposobów komunikacji sprowadza się do rozróżnienia czy wymiana danych odbywa się na zasadzie przesyłania komunikatów, czy za pośrednictwem dzielonej pamięci, którą może być zarówno pamięć operacyjna (RAM), jak i pamięć stała (dysk) Wyróżniamy cztery główne kategorie: Systemy wykorzystujące podsystem wejścia-wyjścia i wymieniające komunikaty -systemy połączone sieciami typu LAN i SAN; Systemy wykorzystujące podsystem wejścia-wyjścia i pamięć dzieloną - np. DEC VAXCluster, Oracle Parallel Server (dyski) oraz IBM Parallel Sysplex (pamięć) Systemy wykorzystujące podsystem pamięci i pamięć dzieloną - systemy IBM Parallel Sysplex wykorzystujące mechanizm o nazwie Coupling Facility; Systemy wykorzystujące podsystem pamięci i wymieniające komunikaty - niektóre systemy wykorzystujące technologię DEC Memory Channel.

9 Korzyści z zastosowania konfiguracji klastrowej Wysoka dostępność systemu i brak przerw w pracy Ogromna skalowalność i elastyczność Większa szybkość przetwarzania danych


Pobierz ppt "Systemy klastrowe inaczej klasterowe. Co to jest klaster? Klaster to rodzaj równoległego lub rozproszonego systemu, który: składa się ze zbioru połączonych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google