Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacje wykonała Magdalena Prajznar

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacje wykonała Magdalena Prajznar"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacje wykonała Magdalena Prajznar
Lodowce Prezentacje wykonała Magdalena Prajznar

2 Co to lodowiec? Teren praktycznie pozbawiony pokrywy roślinnej, występuje w strefie podbiegunowej. Obszar pustyni lodowej pokrywa lądolód, czyli gruba warstwa lodu przykrywająca wielki obszar ziemi, o grubości kilku kilometrów, który powstaje w warunkach klimatu polarnego. Na pustyniach polarnych przez cały rok obserwuje się temperatury ujemne (-20 do -50 stopni C.), opady wyłącznie w postaci śniegu (do 250 mm rocznie) oraz zjawisko dnia i nocy polarnej. Pustynie lodowe obejmują przeważające obszary północnych wysp i archipelagów w Arktyce, oraz prawie całą Antarktydę, w obrębie pustyni polarnej mogą występować stanowiska szczególnie odpornych roślin.

3 Google

4

5 Zwierzęta Foka Grenlandzka Mors Niedźwiedź Polarny Renifer Wieloryby
Pingwiny Cesarskie Lis Polarny Gęś zbożowa

6 Rośliny Porosty Mchy

7 Ludność Pustynie lodowe zamieszkują ludzie prowadzący koczowniczy tryb życia, są to: Eskimosi, Inuici;

8 Podstawą bytu Eskimosów były polowania, głównie na ssaki morskie, takie jak foki, narwale, morsy, wieloryby i niedźwiedzie polarne. Poza tym polowano na wszystkie inne arktyczne zwierzęta (w zależności od ich występowania), jak renifery, woły piżmowe, lisy polarne, zające i ptaki. Łowiono też ryby używając prostych przynęt i ościeni. Ludy eskimo-aleuckie należą do rodziny ludów pochodzenia azjatyckiego oraz dzielą się na dwie główne grupy: Jugytów (używających języków Yupik) oraz Inuitów.

9 Zorza Polarna Zorza polarna, zjawisko świetlne (luminescencja) występujące w górnych warstwach atmosfery.

10 Ciekawostki 1. Miejsce o najmniejszej liczbie ludności – praktycznie brak stałych mieszkańców, jedynie pracownicy naukowi. 2. Na Antarktydzie znajduje się osiem spośród najdłuższych lodowców świata. Najdłuższy z nich to lodowiec Lamberta-Fischera o całkowitej długości 515 km. 3. Na Antarktydzie znajduje się 87 % spośród wszystkich lodów, jakie znajdują się na Ziemi 4. Na Antarktydzie odkryto największą górę lodową świata, miała ona km2 (więcej niż powierzchnia Belgii) 5. Największy prąd oceaniczny to Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy. W czasie przeciskania się prądu pomiędzy Ameryką Południową, a Antarktydą odnotowano przepływ 270 mln m3/s 6. Poza najniższymi temperaturami Antarktyda jest najsuchszym miejscem, pojawia się tu najmniej opadów, z czego około połowy to szadź. 7. Lodowce Antarktydy to największy magazyn słodkiej wody na Ziemi – około 80 %

11 Źródła informacji haslo.html

12 Dziękuje za uwagę!!!


Pobierz ppt "Prezentacje wykonała Magdalena Prajznar"

Podobne prezentacje


Reklamy Google