Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O autorce: Suzanne Collins swoją pisarską historię zaczęła w 1991 roku jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci. Amerykańska autorka bestsellerowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O autorce: Suzanne Collins swoją pisarską historię zaczęła w 1991 roku jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci. Amerykańska autorka bestsellerowej."— Zapis prezentacji:

1

2 O autorce: Suzanne Collins swoją pisarską historię zaczęła w 1991 roku jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci. Amerykańska autorka bestsellerowej powieści, będącej pierwszą częścią trylogii Igrzyska Śmierci. Collins zasłynęła jednak z pięcioczęściowego cyklu kronik o podziemnym świecie i Gregorze – chłopcu, który odkrywa nieznane nikomu obszary. Obydwa cykle przez wiele tygodni utrzymywały się na liście bestsellerów „The New York Times”. Suzanne Collins mieszka w Connecticut z rodziną i trzema dzikimi kotami

3 Krótko o treści: Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję.

4 „Oto ja, Katniss dziewczyna, która igra z ogniem”
Główną bohaterką powieści jest Katniss Everdeen, szesnastoletnia dziewczyna wywodząca się z najbiedniejszego i najbardziej dyskryminowanego Dwunastego Dystryktu. By utrzymać swoją rodzinę, nielegalnie poluje w lesie wokół Dystryktu. Czas spędzony na łowach zaowocowały tym, że jest wyśmienitą łuczniczką, potrafi zastawiać pułapki i świetnie radzi sobie w lesie. Ma czarne włosy, oliwkową skórę i szare oczy. Od czasu gdy po śmierci ojca matka popadła w depresję ma do niej żal, że nie zajęła się rodziną. Swoją młodszą siostrę Prim kocha ponad życie, kiedy zostaje ona wylosowana do udziału w igrzyskach, Katniss w celu uchronienia jej od prawie pewnej śmierci na arenie zgłasza się na ochotnika i zajmuje jej miejsce. Razem z Peetą Mellarkiem stanowi reprezentację Dystryktu Dwunastego.

5 „Jestem kimś więcej niż zaledwie pionkiem w ich igrzyskach.”
Peeta Mallark to szesnastoletni chłopak zamieszkujący bogatszą część Dystryktu Dwunastego. Jest synem piekarza i od najmłodszych lat pomaga ojcu, dzięki czemu jest silny i posiada zdolności malarskie, które wykorzystuje do zdobienia ciast i tortów. Ma faliste, blond włosy i niebieskie oczy. Po ojcu odziedziczył dobry, przyjazny charakter czym zjednuje sobie ludzi. Jest również urodzonym mówcą co udowadniał podczas wywiadów jakich udzielił w okresie Igrzysk. Od dzieciństwa kocha się w Katniss Everdeen, od czasu kiedy zauważył ją w wieku 5 lat w szkole. Uratował ją od śmierci głodowej rzucając kawałek chleba. Razem tworzą reprezentacje trybutów Dystryktu Dwunastego. W czasie Głodowych Igrzysk wiele razy ratuje życie swojej ukochanej.

6 „Oto rada: nie dajcie się zabić”
Haymitch Abernathy jest mentorem Katniss i Peety. Jest też jedynym żyjący triumfator Głodowych Igrzysk z Dwunastego Dystryktu. Został zwycięzcą pięćdziesiątej edycji, będącym drugim Ćwierćwieczem Poskromienia. Przetrwał dzięki wrodzonemu sprytowi. Zmaga się z alkoholizmem, wywołanym prawdopodobnie traumą jaką dla każdego zwycięzcy są Głodowe Igrzyska. Nie chce się przywiązywać do kolejnych trybutów by nie przeżywać ich straty, dlatego początkowo ignoruje swoje zadanie wobec Katniss i Peety, jednak kiedy okazują oni determinację zaczyna wywiązywać się z obowiązków mentora. Podczas trwania Igrzysk wspiera Katniss prezentami, które nie tylko mają jej ułatwić przetrwanie, ale także podpowiedzieć co ma robić dalej.

7 Opis fabuły Akcja rozgrywa się w nieokreślonej przyszłości, w totalitarnym państwie Panem podzielonym na Kapitol, pełniący rolę stolicy, oraz 13 otaczających go dystryktów, istniejących w celu zaspokajania potrzeb mieszkańców Kapitolu. Podczas dożynek na trybutów zostają wybrani Prim, którą zastąpiła Katniss i Peeta. Oboje zostają przewiezieni do Kapitolu i są przygotowywani do udziału w zawodach. Pławią się w luksusie, spożywają regularne i wykwintne posiłki i trenują. W trakcie prezentacji umiejętności Peeta wyznaje, że jest zakochany w Katniss, która nie odwzajemnia jego uczuć, natomiast Haymitch postanawiaj, że będą oni udawać zakochanych, by zapewnić sobie popularność i wsparcie sponsorów. Igrzyska rozpoczynają się bitwą przy Rogu Obfitości, przy którym ginie 11 trybutów. Wkrótce po tym Katniss dowiaduje się, że Peeta sprzymierzył się z grupą "zawodowców" - trybutów specjalnie szkolonych do udziału w igrzyskach. Działają oni osobno do czasu, kiedy  zostaje ogłoszona zmiana w zasadach igrzysk - jeśli ostatnia dwójka trybutów będzie pochodzić z tego samego dystryktu, oboje zwyciężą.

8 Poszukiwania Peety kończą się sukcesem, lecz chłopak jest ciężko ranny
Poszukiwania Peety kończą się sukcesem, lecz chłopak jest ciężko ranny. Katniss jednak opiekuje się nim. Kiedy dziewczyna odkrywa, że cierpi on na posocznicę i jeżeli prędko nie otrzyma leków, umrze. Mimo, protestów Peety, naraża ona życie aby zdobyć potrzebne lekarstwo. Podczas kiedy nabierają sił, wyznają sobie miłość. Ze względu na wyczerpanie zapasów wyruszają na łowy. Katniss poluje, a Peeta zbiera jagody. Okazuje się jednak, że przez pomyłkę chłopak zebrał trujące owoce. Organizatorzy osuszają arenę pozostawiając wodę tylko w wielkim jeziorze, tym samym Katniss i Peeta zostają zmuszeni, by powrócić do Rogu Obfitości i tam rozegrać decydujące starcie. Kiedy przybywają na miejsce, dostrzegają Cato ściganego przez wilki. Katniss strzela do niego, ale chłopak ma na sobie pancerz chroniący go przed śmiercią. Peeta ponownie zostaje ranny, a następnie schwytany przez Cato. Katniss i Peeta zrzucają go w paszcze wilków. Cato umiera po tym, jak Katniss decyduje się go dobić, aby zakończyć igrzyska, organizatorzy wycofują nową zasadę. Peeta prosi Katniss o śmierć, ale ona się nie zgadza. Podaje mu garść jagód prosząc o zjedzenie ich razem z nią. W ostatniej chwili organizatorzy powstrzymują ich i ogłaszają oboje zwycięzcami. Przed ceremonią nagrodzenia zwycięzców Haymitch ostrzega Katniss, że ich działania rozwścieczyły władze i aby uniknąć kłopotów, muszą przekonać wszystkich, że zrobili to z miłości. Ceremonia przebiegają bez problemu, a Katniss i Peeta sprawiają wrażenie zakochanych w sobie do szaleństwa. Jednak im bliżej domu, tym uczucia Katniss bardziej się komplikują. W pociągu Peeta dowiaduje się, że miłość pomiędzy nimi była tylko częścią strategii i załamuje się. Książka kończy się, kiedy oboje wychodzą na stację w Dwunastym Dystrykcie.

9 Moje odczucia po przeczytaniu książki
Wszystko można podsumować stwierdzeniem S. Kinga: „ Ta książka uzależnia”. Jest napisana niebanalnie i niesie w sobie wiele prawd moralnych. Jednocześnie przeraża i wzrusza. Można ją interpretować na wiele sposobów, natomiast sądzę, że aby właściwie się do niej odnieść należy dojrzeć. Autorka genialnie opisuje swoją wizję przyszłości całkowicie zdominowaną przez media, w której najbiedniejsi ludzie jako jedyni nie zapomnieli o tym co najważniejsze. Przerażająco przypomina sytuację w dzisiejszym świecie i nakłania do myślenia.

10


Pobierz ppt "O autorce: Suzanne Collins swoją pisarską historię zaczęła w 1991 roku jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci. Amerykańska autorka bestsellerowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google