Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HAFTY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HAFTY."— Zapis prezentacji:

1 HAFTY

2 Hafty należą do najstarszych technik robótek ręcznych, a ich rozwój
HISTORIA HAFTOWANIA Hafty należą do najstarszych technik robótek ręcznych, a ich rozwój w Europie można prześledzić poczynając już od wczesnego średniowiecza, kiedy to służyły głównie potrzebom Kościoła.        W muzeach na całym świecie można jeszcze podziwiać zbiory haftowanych szat, ubranek do chrztu i obrazków służących za swego rodzaju katalogi wzorów, makatek oraz obciągniętych haftowanym materiałem puzderek i tkanin ołtarzowych. Różnorodność dekoracyjnych ściegów oraz możliwość ich zestawiania dają do dyspozycji wyobraźni ogromne pole do popisu.        Oprócz tradycyjnych ściegów krzyżykowych, cieszących się obecnie ogromnym powodzeniem, istnieje dużo więcej ściegów nadających się do zdobienia.

3 ŚCIEG PÓŁKRZYŻYKOWY Wykonujemy je w poziomych rzędach ze strony lewej na prawą. Wkłuwamy igłę od spodu, i wyciągamy nitkę na wierzchu i wkłuwamy igłę z powrotem nad skrzyżowaniem nici, przesuwając ją w prawo do góry. Omijamy jedną poziomą nitkę w dół i wyciągamy nitkę na wierzch do wykonania następnego ściegu. Na końcu rzędu obracamy robótkę o 180˚ i następny rząd haftujemy znów ze strony lewej na prawą.

4 HAFT GOBELINOWY Tradycje haftu gobelinowego oraz innych haftów na kanwie kultywowano w Europie na dworach i w przyklasztornych pracowniach od czasów późnego średniowiecza. Dzięki mrówczej pracy powstawały tam między innymi wspaniałe gobeliny i kunsztowne pokrycia na meble. Tą w najwyższym stopniu dekoracyjną techniką, polegającą na haftowaniu prostymi ściegami całych płaszczyzn, najczęściej kanwy, osiągano wręcz niewyobrażalne efekty zdobnicze. Podczas gdy niegdyś posługiwano się narysowanym wcześniej wzorem, obecnie można kupić kanwę z już nadrukowanymi kolorowymi motywami.

5 Haft gobelinowy stwarza mnóstwo możliwości wymyślania własnych projektów, poczynając od geometrycznych wzorów aż po motywy roślinne i symboliczne. Oprócz tradycyjnych wzorów można wykonywać pełne uroku współczesne motywy. Z prostych ściegów otrzymuje się skomplikowane obrazy o stonowanej fakturze, a wyszukane ściegi umożliwiają stworzenie wyrafinowanych, efektownych artystycznych haftów. Hafty gobelinowe wykonuje się tępą igłą do haftu i odpowiednimi nićmi, na tkaninach o policzalnych nitkach, ściegami w jednakowych odstępach. Kanwa może mieć różną grubość. Wyhaftowane ściegi powinny ją pokrywać w całości, a igła musi bez przeszkód prześlizgiwać się między nitkami kanwy.

6 MÓJ HAFT

7 Pierwszym etapem mojej pracy było zakupienie wzoru kanwy, potrzebnych do wykonania barw nici („muliny”) oraz igieł...

8 MULINA

9 Następnie rozpoczęłam robótkę ściegiem półkrzyżykowym...

10 Tak wygląda mój haft!!! Zdjęcie A - haft z prawej strony, Zdjęcie B - haft z lewej strony...
A B

11 Teraz tylko zostało oprawić w ramkę i arcydzieło gotowe !!!

12 AUTOR: AGNIESZKA MANDZIUK klasa I gimnazjum Szkoła im. S. F. Klonowica w Lublinie TECHNIKA 2007


Pobierz ppt "HAFTY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google