Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Korupcja Co to jest korupcja? Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści Zbyt szybko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Korupcja Co to jest korupcja? Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści Zbyt szybko."— Zapis prezentacji:

1

2 Korupcja

3 Co to jest korupcja? Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści Zbyt szybko się jechało, ale za odpowiednią opłatą, mógłbym przymrużyć na to oko, co pan na to? Naiwniak Buhaha !!!

4 Rodzaje korupcji

5 Łapownictwo/przekupstwo W prawie karnym spotyka się dwie jego odmiany: bierną dotyczy tych, którzy otrzymują i czynną dotyczy tych, którzy proponują.

6 Korzyść majątkowa lub osobista Korzyść majątkową stanowią dobra, których wartość można wyrazić w pieniądzach. Może więc nią być umowa np. pożyczka udzielona na zbyt korzystnych warunkach Korzyść osobista - to taka, która nie ma charakteru materialnego. Może nią być awans, albo ograniczenie obowiązków zawodowych, przyjęcie na praktykę,

7 Płatna protekcja Kiedy ktoś, powołując się na wpływy w jakiejś instytucji, podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę.

8 Czynniki powstawania korupcji Źle opłacani pracownicy Dużo władzy w rękach urzędników Brak lub niewielka odpowiedzialność karna za podejmowane przez nich decyzje Brak jasnych przepisów prawnych, duża uznaniowość decyzji urzędniczych, skomplikowane i regulujące zbyt wiele dziedzin życia prawo Słaba władza sądownicza i wymiar sprawiedliwości Interakcje w ramach wspólnych przedsięwzięć gospodarczych pomiędzy państwem a przedsiębiorstwami prywatnymi; niejasne zasady przeprowadzania przetargów publicznych (pokazane w filmiku PPE)

9 Skutki korupcji zakłóca funkcjonowanie mechanizmów rynkowych odstrasza zagranicznych inwestorów ogranicza poziom zaufania społeczeństwa do organów władzy państwowej, ogranicza wzrost gospodarczy sprzyja naruszaniu praw człowieka korzyści wynikające z korumpowania ułatwiają funkcjonowanie zorganizowanej przestępczości

10 Kto walczy z korupcją i jak? W Polsce jest to Najwyższa Izba Kontroli, powstała w 1919. Wśród dziedzin życia społecznego, którym szczególnie przygląda się NIK jest m.in. budownictwo. Kwestia wydawania podejrzanych zezwoleń na budowę, dowolność w interpretowaniu przepisów przez urzędników, samowola inwestorów - to wszystko świadczyć może o dość szeroko rozpowszechnionej korupcji w tej dziedzinie. TI (Transparency International) międzynarodowa pozarządowa organizacja badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne działająca od 1993. Posiada oddziały w 90 krajach. Co roku publikuje Indeks Percepcji Korupcji. W zeszłym roku zajęliśmy 41 miejsce na 176 państw. Mieliśmy oddział w naszym kraju.

11

12 Bibliografia http://forsal.pl/artykuly/462505,korupcja_system_zapewniajacy_lad_ubogim.html# http://antykorupcja.gov.pl/portal/ak/47/63/Co_to_jest_korupcja.html http://www.przeciw-korupcji.org.pl/

13 KONIEC A teraz dawać kasę za wypociny Pudłównej XD


Pobierz ppt "Korupcja Co to jest korupcja? Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści Zbyt szybko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google