Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ruchliwość społeczna zmiana miejsca jednostek, także grup (zbiorowości) w systemie społecznego zróżnicowania rozpatrywanego najczęściej jako hierarchiczny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ruchliwość społeczna zmiana miejsca jednostek, także grup (zbiorowości) w systemie społecznego zróżnicowania rozpatrywanego najczęściej jako hierarchiczny."— Zapis prezentacji:

1 Ruchliwość społeczna zmiana miejsca jednostek, także grup (zbiorowości) w systemie społecznego zróżnicowania rozpatrywanego najczęściej jako hierarchiczny układ pozycji bądź warstw.

2 Rodzaje ruchliwości społecznej
Ruchliwość pozioma - przemieszczanie się ludzi w przestrzeni – migracje, turystyka, dojazdy do pracy, podróże. Ruchliwość pionowa – zmiana pozycji społecznych, przynależności grupowej ludzi. Może ona być przemieszczaniem się w górę hierarchii społecznej (awans), jak i w dół (degradacja).

3 Rodzaje ruchliwości: ruchliwość wewnątrzpokoleniowa – podnoszenie przez jednostkę poziomu swojego wykształcenia, nabywanie nowych kwalifikacji, bogacenie się i w konsekwencji przesuwanie się z biegiem lat na coraz wyższe pozycje w hierarchii społecznej; jest to awans (lub degradacja) w granicach jednego pokolenia. ruchliwość międzypokoleniowa – zajęcie przez jednostkę wyższej bądź niższej pozycji, niż mieli jej rodzice wskutek zdobycia przez nią innego wykształcenia i uzyskanie innych dochodów.

4 Rynek pracy a ruchliwość społeczna

5 Emigracja

6 Następne zajęcia: Patologie pracy: mobbing molestowanie seksualne
zaburzenia w sferze wynagrodzeń szara strefa zaniedbania BHP nieścisłości w systemie zatrudniania przejawy dyskryminacji (np. ze względu na płeć i wiek) S. Kozak, Patologie w środowisku pracy, Warszawa 2009.


Pobierz ppt "Ruchliwość społeczna zmiana miejsca jednostek, także grup (zbiorowości) w systemie społecznego zróżnicowania rozpatrywanego najczęściej jako hierarchiczny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google