Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwyczaje i tradycje Bożonarodzeniowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwyczaje i tradycje Bożonarodzeniowe"— Zapis prezentacji:

1 Zwyczaje i tradycje Bożonarodzeniowe

2 Choinka Bez choinki,zwanej także drzewkiem bożonarodzeniowym, Wielu ludzi nie wyobraża sobie świąt. Co roku ubieramy choinkę w różne ozdoby wspominając poprzednie święta. Choć wydaje się że to bardzo odległa tradycja, drzewko przywędrowało do nas dopiero ok. XVIII wieku.

3 Stół Wigilijny Tradycja mówi że przy stole powinno się znajdować 12 określonych potraw (co odpowiada liczbie apostołów), a także jedno puste miejsce dla spragnionego wędrowca.

4 Sianko Zgodnie z tradycją, na pamiątkę tego że Jezus narodził się w stajence, pod obrus wigilijnego stołu kładziemy sianko.

5 Kolędowanie Co roku kolędnicy przychodzą do naszych domów śpiewać kolędy. Poprzebierani za różne postacie,chodzą, kolędując od domu do domu.

6 Łamanie się opłatkiem Podczas Wieczerzy Wigilijnej, jej uczestnicy, łamiąc się opłatkiem składają sobie piękne życzenia na nadchodzący nowy rok.

7 Pasterka Z nocy 24 na 25 grudnia, dokładnie o północy, wierni przychodzą uczcić narodziny Pana Jezusa. Ta Msza św. zwana Pasterką upamiętnia modlitwę pasterzy zmierzających ku Betlejem.

8 Jemioła i Gwiazda Betlejemska
Według tradycji jemioła zawieszona pod sufitem na czas Bożego Narodzenia ma przynieść szczęście na nadchodzący rok. Wszystkiego dopełnia piękny kwiat zwany „Gwiazdą Betlejemską” który jest bardzo częstą ozdobą naszych domów w święta.

9 Prezenty W czasie świąt Bożego Narodzenia ludzie okazują sobie miłość i zyczliwość obdrowywując siebie nawzajem prezentami.

10 Wszystkim ogladającym życzę a także sczęśliwego nowego roku
zdrowych,pogodnych i wesołych świąt a także sczęśliwego nowego roku Joachim

11 Szczególne podziękowania za wykorzystane materiały dla:
Szczególne podziękowania za wykorzystane materiały dla:

12 Joachim Frydrych kl VI b
Dziękuję za uwagę !!! Joachim Frydrych kl VI b


Pobierz ppt "Zwyczaje i tradycje Bożonarodzeniowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google