Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacje wykonał Gustaw Dłużak z kl. V f. Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. W okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacje wykonał Gustaw Dłużak z kl. V f. Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. W okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacje wykonał Gustaw Dłużak z kl. V f

2 Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. W okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt katolickich, czas pojednania z Bogiem i ludźmi. Adwent to także czas, w którym katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Tradycją w Polsce są odprawiane w tym okresie o świcie Msze Święte, zwane roratami. Są to msze ku czci Najświętszej Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. W pierwszą niedzielę adwentu - w Kościele katolickim - rozpoczyna się rok liturgiczny.

3 Od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca "calendae to pieśń bożonarodzeniowa (nawiązująca do Bożego Narodzenia), utrzymana w konwencji ściśle religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, potem komponowana również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy nie jest wykorzystywana w nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.

4 Ustrojone drzewko, świerku lub jodły (rzadziej sosny), pierwotnie wiązane z pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłaczną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.

5 W tradycji chrześcijańskiej to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to liturgiczne święto stałe, przypadające na 25 grudnia, przy czym w kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (głównie prawosławnych), wg kalendarza gregoriańskiego przypada 7 stycznia (25 grudnia wg juliańskiego). Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem czterotygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego Adwentem.

6 Z karpia zjedzona podczas wieczerzy wigilijnej, która noszona w portfelu przez cały rok, przyciąga do nas pieniądze.

7 Msza pasterska – uroczysta Msza święta odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia, pierwsza w Boże Narodzenie. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem

8 Święty Mikołaj Cudotwórca z Miry (ur. ok. 270 w Patarze, zm. ok. 345 lub 352) – biskup Miry w dzisiejszej Turcji. Jeden z najbardziej czczonych przez Kościoły Prawosławne świętych (nazywany zawsze św. Mikołajem Cudotwórcą), a także uznawany za świętego przez Kościół katolicki. Zasłynął jako cudotwórca, ratował żeglarzy i uratował miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich.

9 Opłatek (z łac. oblatum – "dar ofiarny") - bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży, którym dzielą się wszyscy zgromadzeni przy stole wigilijnym, składając sobie życzenia.

10 Co roku jemy barszcz z uszkami (wymiennie w niektórych regionach Polski z białym żurem, zupą grzybową, zupą owocową lub zupą rybną), ryby przyrządzane na różne sposoby, z najbardziej tradycyjnym karpiem smażonym i w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, paszteciki z grzybami, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym, kluski z makiem, cukrem i miodem, kompot z suszonych owoców, zupa migdałowa, czyli z tradycji wschodniej kulebiak, gołąbki i kutia.

11 Jest to najczęściej makieta przedstawiając a wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości.

12 Gdy pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie wtedy rodziny zasiadają do stołu.

13 Czas świąt jest po to, aby pamiętać o wszystkich swoich znajomych, bliskich i dalszych. Tradycją polską jest wysyłanie kartkowych życzeń świątecznych. Polską, ponieważ w innych krajach coraz rzadziej wysyła się kartki świąteczne. Poniżej życzenia do wykorzystania na kartki świąteczne.

14 http://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCe_Narodzenie http://familia-lison.com/kolednicy.jpg http://www.devnull.ddl2.pl/wp- content/Obrazy/small/santa.gif http://www.devnull.ddl2.pl/wp- content/Obrazy/small/santa.gif http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Parets-NativityScene.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Szopka http://pl.wikipedia.org/wiki/Wigilia_Bo%C5%BCego_Narodz enia http://pl.wikipedia.org/wiki/Wigilia_Bo%C5%BCego_Narodz enia http://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C5%82atek http://pl.wikipedia.org/wiki/Choinka http://pl.wikipedia.org/wiki/Adwent http://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_z_Miry http://pl.wikipedia.org/wiki/Pasterka

15


Pobierz ppt "Prezentacje wykonał Gustaw Dłużak z kl. V f. Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. W okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google