Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Białystok Moje miasto, a w nim..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Białystok Moje miasto, a w nim.."— Zapis prezentacji:

1 Białystok Moje miasto, a w nim.

2 Zabytki Białegostoku

3 Pałac Branickich Braniccy zaczęli władać Białymstokiem w 1660 roku. Pałac stał się główną siedzibą tego rodu za sprawą Stefana Mikołaja Branickiego. Jego syn Jan Klemens branicki od 1709 roku aż do swojej śmierci w 1771 roku przebudowywał i upiększał pałac oraz otaczające go ogrody. Bywali tu artyści, poeci, ludzie nauki, posłowie, a także sami królowie. W lipcu 1944 został spalony i całkowicie zrujnowany. Odbudowany po wojnie jest obecnie siedzibą Uniwersytetu Medycznego

4 Pałacyk gościnny Branickich
Pałac zbudowany w połowie XVIII wieku (ok. roku 1771) w stylu barokowym, prawdopodobnie według projektu Jana Zygmunta Deybela. Wykonawcą był ówczesny nadworny architekt Izabeli Branickiej - Jan Sękowski, on też tu zamieszkał. Został spalony w 1944 r., odbudowany w 1950 na siedzibę Muzeum Ruchu Rewolucyjnego. Obecnie mieści się tam Urząd Stanu Cywilnego. Nazywany również: Pałacykiem Ślubów, Domem Koniuszego. 4

5 Ratusz Budowla późnobarokowa usytuowana na Rynku Kościuszki w Białymstoku, zbudowana w latach z wieżą zegarową z fundacji Jana Klemensa Branickiego według projektu Jana Henryka Klemma. W pobliżu stał budynek wagi miejskiej. Wieża była wykorzystywana przez strażaków, którzy obserwowali z niej teren miasta. Jest główną siedzibą Muzeum Okręgowego w Białymstoku.

6 Kościół farny Zespół Katedralny Wniebowzięcia NMP składa się z dwóch przylegających do siebie budowli powstałych w różnych czasach. Późnorenesansowy stary kościół parafialny w 1617r. (najstarszy zabytek w mieście). Późniejszą, neogotycką część kościoła wzniesiono z czerwonej cegły w latach Władze carskie nie udzieliły wówczas zgody na utworzenie nowe świątyni, pozwalając tylko na rozbudowanie istniejącej. W starym kościele wykonano po raz pierwszy kolędę „Bóg się rodzi” oraz „ Kiedy ranne stają zorza”.

7 Sobór św. Mikołaja Obiekt został wzniesiony w latach na miejscu starszej świątyni unickiej powstałej najprawdopodobniej w I poł. XVIII w. W roku zakończenia prac budowlanych budynek poświęcił metropolita wileński i litewski Józef. Była to największa z prawosławnych świątyń Białegostoku. W dwudziestoleciu międzywojennym jedna z dwóch czynnych cerkwi w mieście. Od 1951 jest katedrą diecezji białostocko-gdańskiej. Od 1992 przechowywane są w niej relikwie św. Gabriela Zabłudowskiego. Budowla reprezentuje styl klasycystyczny, typowy dla architektury cerkiewnej Imperium Rosyjskiego II poł. XVIII w. i pierwszych dekad XIX w.

8 Kościół Chrystusa Króla i św. Rocha
Kościół-Pomnik Odzyskania Niepodległości znajduje się na wzgórzu św. Rocha w Białymstoku, na miejscu kaplicy św. Rocha i katolickiego cmentarza z 1839 r. To jeden z pierwszych przykładów w Europie zastosowania architektury modernistyczno – ekspresjonistycznej w projekcie świątyń

9 Cerkiew św. Ducha Architektem świątyni jest Jan Kabac. Budowa rozpoczęła się na początku lat 80. XX wieku. Dzisiaj cerkiew jest prawie ukończona. Ma ok. 60 m wysokości, co czyni ją największą świątynią prawosławną w Polsce. Posiada 5 kopuł, największa centralna symbolizuje Chrystusa, a 4 mniejsze, otaczających Jego 4 ewangelistów. Cała bryła przypomina schodzące z nieba płomienie, co ma bezpośredni związek z wezwaniem świątyni (Zesłania Ducha Świętego na apostołów).

10 Kościół św. Wojciecha Dawniej kościół ewangelicko-augsburski św. Jana Chrzciciela – powstał w latach w stylu neoromańskim, z czerwonej cegły, według projektu architekta Jana Wende z Łodzi. W b.r. będzie obchodził 100 – lecie swego istnienia.

11 Cerkiew Mądrości Bożej
Świątynia znajduje się na osiedlu Wygoda. Wzorowana była na konstantynopolitańskiej cerkwi Hagia Sophia. Autorem projektu świątyni jest Michał Bałasz. Budowę rozpoczęto w Freski wykonała 4-osobowa grupa malarzy z Grecji. Polichromia w kopule budowli jest darem Patriarchatu Konstantynopolitańskiego dla cerkwi, natomiast polichromia części ołtarzowej – prywatną ofiarą malarzy. Poświęcenia cerkwi dokonał patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I wraz z metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą 15 października 1998.

12 Dworzec Kolejowy Budynek dworca wybudowany podczas powstania linii warszawsko - petersburskiej w 1861 w stylu klasycystycznym. Podczas II wojny światowej zbombardowany. W 1989 roku PKP zaczęło go modernizować; remont trwał 14 lat. Został oficjalnie otwarty 28 listopada 2003.

13 Atrakcje turystyczne

14 Deptak Miejski Historia Rynku Miejskiego sięga roku 1753, kiedy to po pożarze miasta jego przebudową zajął się ówczesny właściciel Białegostoku - Jan Klemens Branicki. Do najważniejszych zachowanych obiektów z tego okresu należy Ratusz z wieżą zegarową, ukończony w 1761 roku. Przy Rynku Miejskim znajduje się także cekhauz - hetmańska zbrojownia. Do najefektowniejszych obiektów na Rynku Miejskim zalicza się budynek dawnej austerii czyli karczmy. Jest to budowla dwukondygnacyjna, pokryta mansardowym dachem z lukarnami, ze ściętym narożem z balkonem ozdobionym portykiem i frontonem wspartym na dwóch kolumnach. Obecnie mieści się w niej restauracja Astoria.

15 Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
Białostocki teatr dramatyczny, założony w 1938 roku. Teatr położony jest na terenie parku Księcia J. Poniatowskiego przy ul. Elektrycznej 12. Teatr mieści się w gmachu zaprojektowanym przez Jarosława Girina, zbudowanym w latach Pierwotnie gmach miał zostać Domem Ludowym im. J. Piłsudskiego. Jednak przed ukończeniem budowy ludność Białegostoku zadecydowała, aby zmienić profil obiektu. Tak powstał Teatr Miejski im. Józefa Piłsudskiego, który ofiarowano pierwszemu marszałkowi w podziękowaniu za niepodległość Polski.

16 Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Działająca od 1953 roku Państwowa Orkiestra Symfoniczna uzyskała w 1974 roku status Filharmonii Białostockiej. Od 1994 roku, Filharmonia organizuje Przegląd Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. 29 sierpnia 2005 roku, nazwę zmieniono na Opera i Filharmonia Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. We wrześniu b.r. planowane jest otwarcie nowego gmachu instytucji, największej i pierwszej w pełni profesjonalnej sali operowo-scenicznej w całej wschodniej części Polski. Mieści się w niej także Amfiteatr na 500os. Już działający.

17 Białostocki Teatr Lalek
Jeden z najstarszych polskich teatrów lalkowych. Mieści się w Białymstoku przy ul. Kalinowskiego W jego repertuarze zawierają się zarówno przedstawienia dla dzieci jak i lalkarskie adaptacje literatury światowej dla dorosłych. BTL powstał oficjalnie w 1953 roku, kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało mu subwencję i status sceny profesjonalnej o wdzięcznej nazwie Świerszcz. Swoją tradycją sięga on jednak czasów przedwojennych, kiedy to w 1937 roku został założony w Białymstoku amatorski teatr lalkowy, jego twórcami byli Helena Pacewicz oraz Piotr Sawicki, który został później pierwszym kierownikiem BTL.

18 Galeria Arsenał Polska galeria sztuki współczesnej, założona w 1965 roku jako jedno z Biur Wystaw Artystycznych. Ta miejska instytucja mieści się w dawnym arsenale hetmana Branickiego przy ul. Mickiewicza. Od 1990 r. dyrektorką galerii jest Monika Szewczyk. Na skutek reformy administracyjnej od 1995 roku jest galerią miejską.

19 Muzeum Wojska Muzeum Wojska w Białymstoku powołano do życia we wrześniu 1968 roku jako oddział Muzeum Okręgowego (obecnie Muzeum Podlaskie). Zawdzięczać to można pasji badawczej i kolekcjonerskiej wielu osób związanych z wojskowością. Niemałą rolę odegrała też potrzeba udokumentowania zbrojnych wystąpień, a w związku z tym stworzenia placówki, w której przechowywane przedmioty otoczone byłyby opieką i ocalone przed zapomnieniem. Równocześnie powzięto zamysł utworzenia ośrodka badań nad historią wojskową ziem północno-wschodniej Polski.

20 Stadion Miejski Stadion piłkarski znajdujący się w Białymstoku przy ul. Słonecznej 1. Na tym stadionie rozgrywane są spotkania, grającej w ekstraklasie, Jagiellonii Białystok. Ogłoszony w ostatnich miesiącach 2006 r. konkurs na projekt nowego stadionu wygrała firma APA "Kuryłowicz & Associates" pod kierownictwem Stefana Kuryłowicza. Projekt przewidywał wybudowanie nowego stadionu w miejscu starego, o pojemności 22,5tys. miejsc.

21 Miejsca Pamięci

22 Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego
Umieszczony w Białymstoku przy Rynku Kościuszki naprzeciw Cekhausu, w którym mieści się aktualnie Archiwum Państwowe. Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego został zaprojektowany przez Jana Wakulińskiego, a zrealizowany przez Stanisława Wakulińskiego (syn Jana). Władze miasta w związku z przebudową centrum, postanowiły przenieść pomnik marszałka Piłsudskiego.[5] Ostateczną lokalizacją okazało się miejsce gdzie w 1921 Józef Piłsudski odbierał, podczas oficjalnej wizyty w Białymstoku, uroczystą defiladę wojskową.

23 Grób Nieznanego Sybiraka
W 70 lat po założeniu Związku Sybiraków stanął w Białymstoku, pierwszy na świecie pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka, zawierający urny prochów sybiraka i żołnierza AK.        Stanął na krańcu zachowanej polskiej ziemi kresów wschodnich, których ludność poniosła największe ofiary. Poświęcony w 1997 roku, uzupełniony monumentalnym otoczeniem w 1998 roku, stał się Sanktuarium Sybiraków. Znajduje się on przy kościele p.w. Ducha Św. ul. Sybiraków 2 w Białymstoku

24 Pomnik Obrońców Białegostoku 1939 r.
Wykonany w roku 1973 jako pomnik przyrody usytuowany przy al. Jana Pawła II, upamiętniający fakt obrony Białegostoku we wrześniu 1939 roku. Głównym elementem całości kompozycji przestrzennej stał się nowy akcent rzeźbiarski zainspirowany ostrzeliwaniem przedpola z okopów oraz korony drzew wykonane w formie ekspresyjnej. Plac pomnikowy i główny ciąg komunikacyjny został pokryty szarą kostką granitową. Odrestaurowano starą studnię oraz maszt. Wykonano symbole jednostek biorących udział w walkach w postaci płaskorzeźb na przedniej ścianie elewacji. Odsłonięcie kompleksu pomnikowego odbyło się w dniu 13 września 2009 roku.


Pobierz ppt "Białystok Moje miasto, a w nim.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google