Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksandra Krajewska Andżelika Szafrańska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksandra Krajewska Andżelika Szafrańska"— Zapis prezentacji:

1 Aleksandra Krajewska Andżelika Szafrańska
Serdecznie witamy w murach bądkowskiego gimnazjum Jakie możemy przeprowadzić akcje ekologiczne w naszej szkole, gminie? Debata Ekologiczna Bądkowo – r. Aleksandra Krajewska Andżelika Szafrańska

2 Jak było do tej pory?

3 1999/2000 Dnia r. odbył się apel z okazji Miesiąca Kultury Zdrowotnej. Uczestniczyli w nim wychowawcy klas I gimnazjum i gimnazjaliści.  Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy Ic. Jako pierwszy zabrał głos Dawid Dąbek. Przedstawił on referat na temat zdrowego trybu życia. Następnie widzowie obejrzeli inscenizację pod tytułem „Żyjmy zdrowo”.

4 2002/2003 W roku szkolnym 2002/2003 w gimnazjum działało koło ekologiczno-biologiczne, której opiekunem była Pani Ewa Junczys. Młodzież miło spędzając czas dokarmiała m.in. ptaki oraz inwentaryzowała bocianie gniazda.

5 2003/2004 r. w naszej szkole odbył się apel dotyczący ochrony środowiska. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy Ia, pod przewodnictwem pani Ewy Junczys. „Młodzi aktorzy” przedstawili nam skutki, jakie powstają z niewłaściwego segregowania śmieci. Co powinniśmy robić, aby oddychać świeżym i zdrowym powietrzem? Przedstawienie przekonało każdego z uczniów, że wyrzucając śmieci w niewłaściwe miejsca, szkodzą sami sobie.

6 2004/2005 W roku szkolnym 2004/2005 w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Inscenizację pt. „Mitologia ekologiczna” przygotowała klasa Ic pod kierunkiem Pani Marii Głowackiej i Pani Haliny Dondalskiej. Uczniowie w zabawny i ciekawy sposób przedstawili problematykę ekologiczną.

7 2004/2005 W tym samym roku szkolnym – w dniu r. uczniowie gimnazjum posprzątali „Nasz Świat” w ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Uczniowie wszystkich klas gimnazjum zaopatrzeni w worki przekazane przez Urząd Gminy w Bądkowie i rękawice ochronne wyruszyli wraz z nauczycielami w wyznaczone rejony akcji: ulice Bądkowa, park, teren wokół Gminnego Ośrodka Kultury oraz Domu Towarowego, stadion i brzegi jezior, trawniki, cmentarz, boisko szkolne oraz tereny przykościelne i przyszkolne. Na miejscach akcji zostawili plakaty z hasłem „Posprzątaliśmy Nasz Świat – prosimy uszanujcie naszą pracę!”. Kilkadziesiąt worków zostało odebranych przez pracowników Urzędu Gminy w Bądkowie i wywiezionych na składowisko śmieci.

8 2004/2005

9 2005/2006 W roku szkolnym 2005/2006 w naszej szkole trwała akcja zbierania puszek aluminiowych. „Jeśli nam pomóc chcesz troszeczkę to do pudła wrzuć puszeczkę.”

10 2005/2006 W roku szkolnym 2005/2006 nasza szkoła wraz z miniprzedsiębiorstwem „$poko – damy radę” przystąpiła do nowego projektu związanego z recyklingiem. Organizatorem konkursu była firma ZAPTECH zajmująca się m.in. przetwarzaniem starych płyt na nowe produkty. Dzięki tej firmie można było pozbyć się wszelkiego rodzaju niechcianych płyt kompaktowych wykonanych z tworzywa sztucznego przy okazji dbając o środowisko naturalne.

11 2006/2007 W roku szkolnym 2006/2007 w naszej szkole trwała do końca kwietnia też i druga edycja konkursu prowadzonego przez firmę Zaptech z Janikowa. W tym roku szkolnym udało się zebrać płyt. Uczniowie z naszego gimnazjum zebrali najwięcej płyt spośród wszystkich szkół biorących udział w akcji i zajęli pierwsze miejsce. Organizator konkursu ufundował bogate nagrody w postaci kina domowego, laptopa i rzutnika multimedialnego z ekranem.

12 2008/2009 r. w piątkowe przedpołudnie uczniowie kilku klas gimnazjalnych wzięli udział w akcji sprzątania świata zorganizowanej pod hasłem: „Ziemia w twoich rękach”. W ciągu 4 godzin gimnazjaliści zebrali prawie 40 worków śmieci, beztrosko wyrzucanych w przeróżnych miejscach. Szczególnie przygnębiające wrażenie na młodzieży zrobił rów za parkiem oraz teren wokół stawu przy lecznicy.

13 2009/2010 W roku szkolnym 2009/2010 uczniowie naszego gimnazjum przystąpili do II edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym noszącego nazwę „Drugie Życie Elektrośmieci”. Każdy zespół uczestniczący w konkursie zdobywał umiejętności podejmowania decyzji w zakresie zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz sposobów ich rozwiązywania z korzyścią dla środowiska. Celem zespołu było wspólne przeanalizowanie problemu, jakim we współczesnym świecie jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

14 2009/2010 Dnia r. odbyła się dyskoteka – pierwsza w dziejach szkoły EKO-DYSKOTEKA. Uszykowane zostały pojemniki i worki na śmieci, które były opisane w celu ułatwienia segregacji. Wejściówką było przyniesienie co najmniej pięciu puszek aluminiowych. Po podliczeniu okazało się, że zebrano prawie 13kg puszek, 1kg tworzyw sztucznych oraz 0,5kg papierów. Tworzywa i papiery wyrzucono do odpowiednich pojemników, zaś puszki zostały sprzedane do skupu metali. Dyskoteka ta miała na celu zwrócenie uwagi uczniów na problem jakim we współczesnym świecie są śmieci od najmniejszych po większe i duże.

15 2009/2010 r. w naszej szkole odbył się apel, który miał na celu zwrócenie uwagi uczniów na problem elekrtośmieci, a dokładniej pokazać czym są elektrośmieci i jakie niosą ze sobą zagrożenia. Prezentujący przedstawili dziesięć kategorii elektrośmieci oraz ukazali niebezpieczne związki zawarte w elektrośmieciach. Najbardziej wymowna była część trzecia prezentacji pokazująca co ludzie robią ze śmieciami.

16 2009/2010 W dniach listopada 2009r. zorganizowano zbiórkę elektrośmieci. Uczniowie nie spodziewali się tak wielkiego poparcia mieszkańców gminy Bądkowo. W ostatni listopadowy piątek i sobotę samochodami, wózkami i ciągnikami aż 139 osób przywiozło elektrosprzęt do gimnazjum. Razem zebrano około 16 ton elektrosprzętu. Udało się im skupić mnóstwo ludzi wokół słusznego pomysłu zadbania o proekologiczne rozwiązanie problemu elektrośmieci w naszym środowisku.

17 2010/2011 Na początku roku szkolnego 2010/2011 Hania Wasielewska (absolwentka naszego gimnazjum) zgłosiła się z prośbą o włączenie się do „Zakręconej akcji”, czyli zbiórki nakrętek, aby pieniądze z ich sprzedaży zasiliły konto chorej Amelki chorującej na mukowiscydozę.  r. zakończono pierwszy etap „Zakręconej akcji”. Po zważeniu okazało się, że uczniowie zebrali prawie 50kg r. zakończyliśmy drugi etap, po którym okazało się, że zebrano jeszcze więcej kilogramów nakrętek – 55,25.

18 2010/2011

19 2011/2012 W roku szkolnym 2011/2012 Natalia Kruszewska – absolwentka gimnazjum, zwróciła się z prośbą, by uczniowie wsparli jej akcję zbiorki plastikowych nakrętek dla potrzebującej osoby r. przekazano jej cztery worki nakrętek.

20 Czy miało to sens i skuteczność?

21 Akcje sprzątania świata
Akcje sprzątania świata miały sens, gdyż uczniowie sprzątając okolice Bądkowa przekonali się, że wyrzucając śmieci w niewłaściwe miejsca, szkodzą właśnie sami sobie. Młodzież podczas takich akcji zdaje sobie także sprawę z niewłaściwego segregowania śmieci oraz z tego, jak ważne jest dbanie o środowisko.

22 Zbiórka płyt Uczniowie przystępując do akcji zbiórki płyt, mogli pozbyć wszelkiego rodzaju niechcianych płyt kompaktowych wykonanych z tworzywa sztucznego przy okazji dbając o środowisko naturalne. Zbiórka była jednym z elementów inicjatywy ekologicznej polegającej na utylizacji odpadów zagrażających środowisku naturalnemu.

23 Zbiórka puszek W gimnazjum przeprowadzono także zbiórkę puszek. Uczniowie aktywnie włączyli się w akcję, gdyż za pieniądze (499,50zł.) ze sprzedaży zakupiono 188 lektur do biblioteki szkolnej. Każdą książkę zakupioną dzięki tej akcji, oznaczono na wewnętrznej stronie okładki specjalnym wpisem.

24 Zbiórka elektrośmieci
Zbiórka elektrośmieci miała sens, gdyż włączyło się w nią wielu mieszkańców gminy Bądkowo. Uczniom udało się skupić mnóstwo ludzi wokół słusznego pomysłu zadbania o proekologiczne rozwiązanie problemu elektrośmieci w naszym środowisku. Młodzież przygotowując się do zbiórki poznała niebezpieczne związki zawarte w elektrośmieciach. Uczniowie wspólnie przeanalizowali problem jakim we współczesnym świecie jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

25 Zbiórka nakrętek W gimnazjum przeprowadzono dwie takie akcje. W ciągu dwóch lat zebrano przeszło 130kg nakrętek. Te zbiórki miały sens, gdyż młodzież pomogła wtedy potrzebującym osobom. Jedną z nich była Amelki chorującej na mukowiscydozę. Przy okazji zadbaliśmy o środowisko, gdyż na wysypiskach, butelki pozbawione nakrętek można łatwo zgniatać, dzięki czemu zmniejsza się ich objętość. Pozwala to zredukować koszty transportu i składowania.

26 Apele z okazji Dnia Ziemi
Apele na temat ekologii zwróciły uwagę uczniów na problem jakim we współczesnym świecie są śmieci od najmniejszych po większe i duże. Poznali problematykę ekologiczną oraz skutki, jakie powstają z niewłaściwego segregowania śmieci.

27 Ankieta

28 Ankieta Dnia 21 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji na naszym blogu dotyczącym ekologii (gimbadkowoekologia.blogspot.com) zadałyśmy pytanie dotyczące obchodów tego święta. Diagram przedstawia rozkład głosów osób, które anonimowo wzięły udział w ankiecie. Zaś pytanie brzmiało: „Czy z okazji dnia Ziemi uczciłeś to święto wyłączając prąd na godzinę?”. 81% osób odpowiedziało negatywnie, zaś 19% ankietowanych twierdząco.

29 Wnioski i plany na przyszłość

30 Nasze propozycje na przyszłość
Włączenie się do Akcji Eko-szkoła, której celem jest zbiórka zbędnych telefonów komórkowych. W zamian za nie szkoła otrzymuje sprzęt sportowy, pomoce edukacyjne i naukowe.  Włączenie się do programu FUNDUSZE ZA PUSTE TUSZE, w którym za każdą partię zebranych tuszy i tonerów szkoła otrzymuje pieniądze według aktualnego cennika skupu. Środki te mogą być przeznaczony na dowolny cel m.in. zakup pomocy naukowych, wycieczki szkolnej, drobnego remontu, zakupu sprzętu.  Zbieranie puszek, nakrętek, płyt CD. Zbiórka kasztanów. Jeden dzień w miesiącu bez prądu i ksera. Dyskoteka szkolna, na której wejście będzie wymagało przyniesienia 5 kapsli, bądź 3 puszek.

31 Wszystkie działania ekologiczne w gimnazjum i w pięciu SP miały sens
Wszystkie działania ekologiczne w gimnazjum i w pięciu SP miały sens. Akcje środowiskowe w naszej gminie kończyły się sukcesami: nagrodami, reklamą, promocją szkół, gminy w regionie i kraju. Powinny być więc kontynuowane i podejmowane nowe. Propozycje zgłoszone podczas debaty: organizacja zajęć uświadamiających rolę ekologii; utworzenie szkolnego klubu ekologicznego; dbanie o czystość otoczenia na co dzień, nie tylko w czasie akcji; kontynuacja zbiórek makulatury, puszek, plastiku i nakrętek; pozyskanie funduszy unijnych na ochronę środowiska, w tym skomputeryzowanie oczyszczalni ścieków na Kujawce i ścieżkę rowerową; gminne konkursy zbiórki surowców wtórnych i wiedzy o ekologii.

32 KONIEC


Pobierz ppt "Aleksandra Krajewska Andżelika Szafrańska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google