Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Geografia Pustynie, sawanny, wulkany, lodowce. Pustynie Miejsca, w których roczne opady nie przekraczają 25 cm, natomiast ich parowanie przewyższa ilość

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Geografia Pustynie, sawanny, wulkany, lodowce. Pustynie Miejsca, w których roczne opady nie przekraczają 25 cm, natomiast ich parowanie przewyższa ilość"— Zapis prezentacji:

1

2 Geografia Pustynie, sawanny, wulkany, lodowce.

3 Pustynie Miejsca, w których roczne opady nie przekraczają 25 cm, natomiast ich parowanie przewyższa ilość opadów.

4 Co wpływa na krajobraz pustynny? -Wiatr przenosi piasek, usypując wzniesienia i doliny z których tworzą się piaszczyste wydmy. -Pustynne burze, czasami bardzo gwałtowne, w trakcie których unoszą się olbrzymie chmury ziaren piasku, mogą niekiedy stanowić poważne zagrożenie dla ludzi.

5 Zwierzęta na pustyniach Zwierzęta na pustyniach Tam gdzie istnieje świat roślinny, żyją też zwierzęta. Najbardziej dostosowanym zwierzęciem do warunków pustynnych jest wielbłąd, ale nie tylko: również antylopa afrykańska potrafi przetrwać wiele dni bez wody, zadawalając się poranną rosą.

6 Wielki kanion Kolorado Na niektórych pustyniach podziwiać możemy przepiękne kaniony np. Wielki Kanion Kolorado, uważany jest za jeden z cudów świata. Różnorodność barw, wielkość kształtów i sam jego rozmiar wzbudza zachwyt. Wydrążony został przez rzekę, która bierze swój początek w górach Kolorado.

7 Rośliny na pustyniach Rośliny na pustyniach Na ubogich glebach pustyni, rosną miejscami odporne na suszę trawy, kaktusy i kolczaste krzewy, które głęboko zapuszczają swoje korzenie, szukając choćby odrobiny wody.

8 Największe pustynie świata Na terenie Afryki znajduje się nie tylko największa pustynia świata - Sahara, lecz również położona nad brzegiem oceanu Pustynia Nanimb, Pustynie Arabska oraz półpustynia Kalahari

9 SAWANNY Na sawannach występują charakterystyczne, strome wzniesienia górskie, zwane górami wyspowymi.

10 Wulkany Wulkanem nazywamy otwór lub szczelinę w skorupie ziemskiej przez którą wydobywają się ogniste mieszaniny gazów, pary wodnej i popiołu, zwane lawą

11 Jak działa wulkan? Rozpalona lawa wydobywa się z krateru i rozlewa się jak w przypadku wulkanów hawajskich. Czasem są to gwałtowne i ciągle powtarzające się wybuchy w postaci bomb wulkanicznych - wydobywająca się lawa w postaci gradu niewielkich kamieni, opada u podnóża wulkanu.

12 Lodowce górskie Wierzchołki gór najwyższych pasm górskich świata - Alp, Himalajów, Andów i Gór Skalistych, pokryte są wiecznym śniegiem i lodem. Nawet na najwyższe pasmo gór Afryki, Kilimandżaro pokryte jest wiecznym śniegiem, podczas gdy u jego podnóża panuje tropikalny upał

13 Jak lodowce kształtują teren? Jak lodowce kształtują teren?Jak lodowce kształtują teren?Jak lodowce kształtują teren? Lodowce spływając w dół, wyżłabiają mniejsze lub większe doliny, a czasami mogą tak zniszczyć góry, że powstają strome zbocza lub ostre szczyty. Na zakrętach lub grzbietach gór, kruchy lód pęka i powstają głębokie szczeliny lodowcowe.

14 Lodowce na terenie Polski Lodowce na terenie Polski 300 milionów lat temu dzisiejszy obszar Morza Bałtyckiego był lądem, a kilkanaście milionów lat później, w największym zalewie mórz w dziejach geologicznych Polski, jedynie mały skrawek lądu na obszarze południowo-zachodniej Polski, stanowił wyspę.

15 Zmiany klimatu i lodowce Zmiany klimatu i lodowce Na przestrzeni milionów lat, klimat ziemski ulegał wielu zmianom, które wpłynęły na ukształtowanie się powierzchni Ziemi. W porównaniu z dniem dzisiejszym, w epoce lodowcowej, poziom morza znajdował się o 80 metrów niżej.


Pobierz ppt "Geografia Pustynie, sawanny, wulkany, lodowce. Pustynie Miejsca, w których roczne opady nie przekraczają 25 cm, natomiast ich parowanie przewyższa ilość"

Podobne prezentacje


Reklamy Google