Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pustynie, sawanny, wulkany, lodowce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pustynie, sawanny, wulkany, lodowce."— Zapis prezentacji:

1 Pustynie, sawanny, wulkany, lodowce.
Geografia Pustynie, sawanny, wulkany, lodowce.

2 Pustynie Miejsca, w których roczne opady nie przekraczają 25 cm, natomiast ich parowanie przewyższa ilość opadów.

3 Co wpływa na krajobraz pustynny?
-Wiatr przenosi piasek, usypując wzniesienia i doliny z których tworzą się piaszczyste wydmy. -Pustynne burze, czasami bardzo gwałtowne, w trakcie których unoszą się olbrzymie chmury ziaren piasku, mogą niekiedy stanowić poważne zagrożenie dla ludzi.

4 Zwierzęta na pustyniach
Tam gdzie istnieje świat roślinny, żyją też zwierzęta. Najbardziej dostosowanym zwierzęciem do warunków pustynnych jest wielbłąd, ale nie tylko: również antylopa afrykańska potrafi przetrwać wiele dni bez wody, zadawalając się poranną rosą .

5 Wielki kanion Kolorado
Na niektórych pustyniach podziwiać możemy przepiękne kaniony np. Wielki Kanion Kolorado, uważany jest za jeden z cudów świata. Różnorodność barw, wielkość kształtów i sam jego rozmiar wzbudza zachwyt . Wydrążony został przez rzekę, która bierze swój początek w górach Kolorado.

6 Rośliny na pustyniach Na ubogich glebach pustyni, rosną miejscami odporne na suszę trawy, kaktusy i kolczaste krzewy, które głęboko zapuszczają swoje korzenie, szukając choćby odrobiny wody.

7 Największe pustynie świata
Na terenie Afryki znajduje się nie tylko największa pustynia świata - Sahara, lecz również położona nad brzegiem oceanu Pustynia Nanimb, Pustynie Arabska oraz półpustynia Kalahari

8 SAWANNY Na sawannach występują charakterystyczne, strome wzniesienia górskie, zwane górami wyspowymi.

9 Wulkany Wulkanem nazywamy otwór lub szczelinę w skorupie ziemskiej przez którą wydobywają się ogniste mieszaniny gazów, pary wodnej i popiołu, zwane lawą

10 Jak działa wulkan? Rozpalona lawa wydobywa się z krateru i rozlewa się jak w przypadku wulkanów hawajskich. Czasem są to gwałtowne i ciągle powtarzające się wybuchy w postaci bomb wulkanicznych - wydobywająca się lawa w postaci gradu niewielkich kamieni, opada u podnóża wulkanu.                            

11 Lodowce górskie Wierzchołki gór najwyższych pasm górskich świata - Alp, Himalajów, Andów i Gór Skalistych, pokryte są wiecznym śniegiem i lodem. Nawet na najwyższe pasmo gór Afryki, Kilimandżaro pokryte jest wiecznym śniegiem, podczas gdy u jego podnóża panuje tropikalny upał                                                                                                     

12 Jak lodowce kształtują teren?
Lodowce spływając w dół, wyżłabiają mniejsze lub większe doliny, a czasami mogą tak zniszczyć góry, że powstają strome zbocza lub ostre szczyty. Na zakrętach lub grzbietach gór, kruchy lód pęka i powstają głębokie szczeliny lodowcowe.                            

13 Lodowce na terenie Polski
300 milionów lat temu dzisiejszy obszar Morza Bałtyckiego był lądem, a kilkanaście milionów lat później, w największym zalewie mórz w dziejach geologicznych Polski, jedynie mały skrawek lądu na obszarze południowo-zachodniej Polski, stanowił wyspę .

14 Zmiany klimatu i lodowce
Na przestrzeni milionów lat, klimat ziemski ulegał wielu zmianom, które wpłynęły na ukształtowanie się powierzchni Ziemi. W porównaniu z dniem dzisiejszym, w epoce lodowcowej, poziom morza znajdował się o 80 metrów niżej .                            


Pobierz ppt "Pustynie, sawanny, wulkany, lodowce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google