Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Afryka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Afryka."— Zapis prezentacji:

1 Afryka

2 Wielkość Afryka to drugi pod względem wielkości największy kontynent na Ziemi.

3 Położenie Przechodzi przez południk 0o, równik i obydwa zwrotniki.

4 Ludność W Afryce mieszka ok. 900 mln ludzi. Jest tam także największy przyrost naturalny na świecie!

5 Choroby Afryka jest najbiedniejszym kontynentem na ziemi dotkniętym wieloma plagami. malaria AIDS Ludność cierpi na niedożywienie a czasami nawet głód.

6 Polityka W Afryce wciąż trwają wojny domowe i rozmaitego rodzaju konflikty zbrojne.

7 Państwa NAJWIĘKSZE NAJMNIEJSZE NAJNMIEJ LUDNE Algieria Seszele Nigeria
NAJLUDNIEJSZE NAJNMIEJ LUDNE Algieria Seszele Nigeria

8 Miasta NAJWIĘKSZE MIASTA W AFRYCE Kair Lagos Kinszasa Johannesburg
Aleksandria

9 Sahara Sahara jest największym regionem w Afryce. Oprócz pustyni o tej samej nazwie zawiera tereny półpustynne, stepowe oraz niewielkie fragmenty wybrzeża. Charakterystyczną cechą krajobrazu Sahary są pustynie piaszczyste. Na obszarze Sahary są tereny skrajnie suche; suma opadów wynosi mniej niż 20mm rocznie co powoduje, że roślinność jest albo bardzo uboga albo na sporych terenach albo nie ma jej wcale. Opady jeśli już występują to są to ulewy, które ze względu na gorący klimat szybko parują.

10 Roślinność Afryki Roślinność afrykańska jest różnorodna. Afryka jest w obrębie trzech państw roślinnych: holoarktyczny (wąska strefa nad Morzem Śródziemnym), przylądkowy (niewielki skrawek południowej Afryki) oraz peleotropikalnej (znaczna większość kontynentu).

11 Państwo holarktyczne Naturalną roślinnością na tym terenie są lasy dębowe, sosnowe, pistacje i dzikie oliwki, a w górach Atlas lasy cedrowe. Cechą charakterystyczną lasów w strefie śródziemnomorskiej jest brak sezonowego zrzucenia liści, nawet w porze bardziej suchej.

12 Państwo paleotropikalne
Państwo to dzieli się na lasy tropikalne, sawanny i półpustynie.

13 Lasy tropikalne Lasy te są wiecznie zielone. Tworzą zbiorowisko puszczy, w której rośnie ponad 1500 gatunków roślin. Cechą charakterystyczną jest wielowarstwowość. Drzewa mają wysokie pnie i słabo rozwiniętą koronę, ze względu na bark światła na dnie puszczy nie rozwija się ściółka leśna. Bark ściółki i częste deszcze powodują, że gleby są prawie jałowe. Nad brzegami rzek rosną lasy namorzynowe, drzewa te są wsparte na korzeniach wyrastających ponad powierzchnię ziemi, dostosowując się do zmieniającego się poziomu wody.

14 Sawanny Kolejnym rodzajem roślinności są sawanny. Sawanna jest formą pośrednią pomiędzy lasami deszczowymi a półpustynią. Dominującą roślinnością sawann są trawy jednakże oprócz nich są jeszcze drzewa głównie suche z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Sawanny porastają akacje, baobaby i mopane.

15 Półpustynie Półpustynie są przejściowym stanem pomiędzy sawannami a pustyniami. Na półpustyniach dominuje roślinność kserofityczna, która zamiera na kilka bezdeszczowych tygodni. Typowymi przykładami roślinności półpustyń są suchorośla. Na półpustyniach w oazach występują nawet drzewa palmowe.

16 Zwierzęta Afryki Podobnie jak w roślinności zwierzęta także dzielą się na poszczególne krainy. Takie jak kraina etiopska, kraina paleoarktyczna i kraina madagaskarska.

17 Kraina etiopska Kraina etiopska obejmuje obszar na południe od Sahary z wyjątkiem Madagaskaru. Podobnie jak w przypadku flory istnieje zróżnicowanie, chociaż nie tak wyraźne. Dzieli się ona na klimat równikowy i sawanny.

18 Klimat równikowy W klimacie równikowym żyją: małpy w tym małpy człekokształtne ponadto lwy, słonie afrykańskie, bawoły afrykańskie, leopardy, szakale, krokodyle, papugi oraz wiele gatunków owadów między innymi przenoszących groźne choroby.

19 Sawanny W sawannach: lwy, słonie, liczne gatunki zwierząt kopytnych, nosorożce, hieny po za tym gryzonie i owadożerne. Na terenach zabagnionych rozwijają się podobne gatunki małych zwierząt (w tym insektów)co w dżungli.

20 Kraina paleoarktyczna
Typowymi ssakami dla tej krainy są magoty, jelenie, gazele, owce grzywiaste, szakale, hieny i gepardy. Ptaki: strusie, dropie, żurawie, flamingi, pelikany. Po za tym żyją tutaj kameleony, żmije rogate, jadowite skorpiony i szarańcze.

21 Kraina madagaskarska Ze względu na niewielką powierzchnię wyspy świat zwierzęcy jest ubogi. Żyje tutaj kilkadziesiąt gatunków ssaków. Na wyspie żyje tylko jedna rodzina małp: lemurowate. Na Madagaskarze żyje też kilka gatunków gryzoni oraz owadożernych.

22 THE END

23 Bibliografia Źródła Wikipedia Grafika Google Autor Marta Wegner


Pobierz ppt "Afryka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google