Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Właściwie Władysław Stanisław Rejment (1867- 1925 ) - polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli w prozie Młodej Polski. Od.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Właściwie Władysław Stanisław Rejment (1867- 1925 ) - polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli w prozie Młodej Polski. Od."— Zapis prezentacji:

1

2 Właściwie Władysław Stanisław Rejment (1867- 1925 ) - polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli w prozie Młodej Polski. Od 1892r. napisał pierwsze nowele pod zmienionym nazwiskiem Reymont. Parał się różnych zawodów - był krawcem, dozorcą na kolei, aktorem, miał być księdzem, ale dzięki wielkiej ambicji i odrobinie szczęścia w nieszczęściu udało mu się wprowadzić swoje nazwisko do kanonu literatury światowej.

3 Na wiosnę 1886 r. Reymont przyjeżdża do Łodzi, żeby zbierać materiały do powieści o mieście przemysłowym. Prawie rok z wielkim entuzjazmem i przenikliwie bada miasto, pracuje nawet w fabryce przez kilka miesięcy. Później jedzie do Francji pisać. Powieść ukazała się w 1899 roku. Izrael Poznański Karol Scheibler

4 Reymont u Roszka przesiedział przeszło siedem miesięcy. Był niezwykle towarzyski i lubił sobie pogawędzić. Przysiadał się do stolików, przy których mógł podpatrywać lodzermenschów. Określenie to stworzyła Łódź, określając nim typ człowieka o ściśle specyficznych cechach. Cukiernia znalazła swoje miejsce przy ruchliwej ulicy Piotrkowskiej 76 w sąsiedztwie dwóch największych hoteli Grand i Victoria. Cała ówczesna elita intelektualna zbierała się w cukierni Roszkowskiego. Swoje stałe stoliki mieli tu aktorzy, dziennikarze, inżynierowie, prawnicy i przemysłowcy. Dyskutowano tu we wszystkich używanych językach: polskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i żydowskim.

5 Dla łodzian pozostaje przede wszystkim twórcą Ziemi Obiecanej. Stworzył w niej przejmujący obraz rozwijającej się młodej kapitalistycznej metropolii - obraz okrutny i demoniczny... Tytuł ten przylgnął do wizerunku Łodzi na zawsze… Nie każdy wie, że nasz Noblista - Władysław Stanisław Reymont - ma w Łodzi oprócz placu jeszcze park, hotel, dwa pomniki, lotnisko.

6 Dawniej Górny Rynek. Gdy zamieszkał przy nim Ludwik Geyer nazywany nawet Rynkiem Geyera. Znajduje się po parzystej stronie ulicy Piotrkowskiej, zaraz po numerze 286. Utworzony został w 1825r. Górny Rynek otrzymał imię Reymonta w 1925r. - zaraz po śmierci pisarza. Obecnie placem Reymonta rozpoczynają się ulice: Przybyszewskiego i Rzgowska.

7 Pomnik Reymonta wrósł na stałe w pejzaż rynku, który częścią zabudowy łączy nasze czasy z latami wielkich przemian łodzi przemysłowej. Narożny dom Geyera, budynki fabryczne przy ul.Piotrkowskiej i mieszkalne przy ul.Rzgowskiej przetrwały w takiej samej postaci, w jakiej oglądał je Reymont. Dom Geyera nie przypomina już swym wyglądem dawnej pałacowej rezydencji. Obecnie jest to kamienica mieszkalna, na parterze znajdują się sklepy i punkty usługowe. Mostem łączącym wiek XIX z XXI jest wieżowiec PKO.

8 Park znajduje się niedaleko Placu Reymonta. Został założony przez właściciela sąsiadującej fabryki – Ludwika Geyera. Ozdobą był staw na Jasieni zachowany do dziś. Park w stylu angielskim otaczał jego własny dworek i fabryki. Biała Fabryka Ludwika Geyera to obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa.

9 Na placu przy pałacu Kindermanna przy ul. Piotrkowskiej 137 spotykamy jeszcze jeden dowód wdzięczności łodzian dla pisarza. To drugi pomnik Reymonta. Należy do Galerii Wielkich Łodzian. Odsłonięta w 2001r. rzeźba przedstawia pisarza siedzącego na kufrze z piórem i notatnikiem w dłoniach. Tak jakby czekał na słuchacza, który ma przysiąść obok...

10 Hotel Reymont w Łodzi - dawniej Garnizonowy - prowadzi działalność od 1959r. Obecny budynek hotelowy wzniesiony w latach trzydziestych jest zaliczany do zabytków miasta Łodzi. Nawiązuje do stylu modernizmu. Hotel położny jest w centrum miasta przy ulicy Legionów 81.

11 Port Lotniczy Łódź znajduje się w centrum Europy oraz Polski. Stąd dogodnie można dolecieć do większości stolic europejskich. Otwarte 13 września 1925 pod nazwą Lublinek. 2006r. lotnisko otrzymało patrona - jego nowa nazwa brzmi: Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta 13 czerwca 1987 podczas III podróży apostolskiej do Polski papież Jan Paweł II odprawił na płycie lotniska uroczystą mszę świętą.

12 Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz. Autor: Władysław Reymont, Ziemia obiecana, rozdział IX

13 Karolina Obała i Agnieszka Sowińska klasa 6B Szkoła Podstawowa nr 46 Łódź 90-531 Ul.Wólczańska 202 sp46lodzpl@wp.pl Źródła: http://http:// www.stara-lodz.plwww.stara-lodz.pl http://stara.lodz.prv.pl/ http://www.histografica.com www.fotokultura.com.pl http://chlopi.klp.pl http://www.polskaniezwykla.pl http://mapakultury.pl Opiekun: Dorota Peła-Matusiak


Pobierz ppt "Właściwie Władysław Stanisław Rejment (1867- 1925 ) - polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli w prozie Młodej Polski. Od."

Podobne prezentacje


Reklamy Google