Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny."— Zapis prezentacji:

1 Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 Zespół Szkół w Wicku Gimnazjum w Wicku
ID grupy: 96/35_mp_g1 Kompetencja: Matematyczno-przyrodnicza Temat projektów: Budowa materii Semestr: II Rok szkolny: 2009/2010

3 Członkowie naszej grupy
Lider Maciek Gryckiewicz Zastępca lidera Angelika Manthey Kronikarz Szymon Podolak Kronikarz Robert Piotrowski Członkowie: Malwina Dudzik Kamila Dołżycka Radek Birkholz Paweł Król(ik) Kamil Popielarz Daniel Woszczyna Daria Rzepka Sabina Konkol

4 Budowa Materii

5 MATERIA Materia to substancja tworząca wszechświat. Fizycy jak i chemicy identyfikują ponad 100 odrębnych pierwiastków. 90 występuje w naturze a 10 jest tworzonych w laboratorium. Wszystkie substancje te żyjące jak i nieożywione złożone są z pierwiastków.

6 Poglądy na temat materii
Empedokles przyjął jako podstawowe składniki przyrody cztery żywioły wodę, powietrze, ziemię i ogień. Około 420r.p.n.e. Leukippos z Miletu i Demokryt z Abdery ogłosili, że wszystko na świecie zbudowane jest z małych, niepodzielnych cząstek zwanych atomami Starożytność

7 Średniowiecze Tomasz z Akwinu nauczał, że istotą substancji cielesnych jest forma i materia. Był to pogląd wspólny z Arystotelesem , zwany hilemorfizmem.

8 Czasy nowożytne Kartezjusz głosił, że ''przedmiotem ciała jest rozciągłość''. Ponieważ właściwością rozciągłości jest podzielność, Kartezjusz nie akceptował teorii atomizmu, odnowionej za jego czasów.

9 XX i XXI wiek W związku z rozwojem badań fizycznych nad cząsteczkami elementarnymi filozofia przejęła stanowisko fizyki w rozumieniu czym jest oraz czym nie jest materia.

10 Materia w Fizyce Wyróżniamy trzy główne stany skupienia
Stały (ciało stałe) Ciekły (ciecz) Lotny (gazowy) Po za tymi występują inne stany skupienia tworzone w laboratoriach. stały – trudno zmienić objętość i kształt. ciekły – trudno zmienić objętość, a kształt łatwo. gazowy – łatwo zmienić objętość i kształt, ciało zajmuje całą dostępną mu przestrzeń .

11 Materia w Geografii Budowa wnętrza Ziemi

12 Procesy górotwórcze

13 Ruchy górotwórcze to długotrwały, liczący miliony lat, proces prowadzący do powstawania łańcuchów górskich. Proces fałdowania, nasuwania, metamorfizmu i wypiętrzenia górotworu.

14 Góry fałdowe Rodzaj gór, powstających w wyniku fałdowania i zazwyczaj również wypiętrzania mas skalnych. Zbudowane są z fałd i płaszczowin.

15 Góry zrębowe Góry powstałe na skutek naprężeń w skorupie ziemskiej, wywołane działaniem sił tektonicznych wyzwalanych w czasie zderzeń płyt litosfery, które prowadzą do pękania i przemieszczania mas skalnych wzdłuż linii spękania, czyli uskoków.

16 Góry wulkaniczne Góry, które powstały w wyniku działalności wulkanicznej, zbudowane ze skał wulkanicznych, piroklastycznych, lawy oraz popiołów . Mają postać stożków lub kopuł z obniżeniami kraterowymi. Niektóre góry wulkaniczne w wyniku wyjątkowo silnej erupcji ulegają częściowemu zniszczeniu - powstaje rozległe zagłębienie zwane kalderą.

17 Materia w biologii W biologii dowiadujemy się o budowie organizmów istot żywych. Za pomocą mikroskopów możemy sprawdzić budowę tkanek, narządów itp.

18

19 Materia w chemii W chemii wyróżniamy trzy stany skupienia materii:
stały ciekły gazowy Chemia zajmuje się materią i jej przemianami. Materią jest wszystko, co ma masę i zajmuje objętość, wszystko, czego możesz dotknąć.

20 Z czego zbudowana jest materia ?

21 Doświadczenie 1 Wzięliśmy dwie menzurki o pojemności 100 cm³ każda.
Do jednej z nich wlaliśmy 50 cm³ wody, a do drugiej tyle samo denaturatu. Następnie przelaliśmy denaturat do wody i wymieszaliśmy. Obserwacja: Okazuje się, że całkowita objętość zmieszanych cieczy jest mniejsza niż 100 cm3, których się spodziewaliśmy.

22 Woda Denaturat

23 Doświadczenie 2 Do jednej menzurki wsypaliśmy ok. 200 g fasoli,
a do drugiej ok. 200 g mąki. Zapisaliśmy objętości dwóch składników. Następnie zmieszaliśmy je w jednej menzurce i energicznie potrząsaliśmy. Jaką objętość ma powstała mieszanina? Obserwacja: Okazuje się że mieszanina zajmuje mniejsza objętość ,niż dodane składniki.

24

25 Doświadczenie 3 W odległym kącie pokoju rozpylliliśmy trochę perfum.
Po jakimś czasie nie zbliżając się poczuliśmy ich zapach.

26 Doświadczenie 4 Do szklanki włożyliśmy torebkę z herbatą i zalaliśmy ją wrzącą wodą. Czy musimy mieszać, by po kilku minutach płyn uzyskał jednolitą barwę? Wniosek: We wszystkich przypadkach zachodzi zjawisko dyfuzji, które polega na samorzutnym mieszaniu się cząsteczek.

27

28 Praca nad rysunkiem budowy atomu.

29 Doświadczenie 5 Napełniliśmy probówki wodą a następnie ostrożnie , pojedynczo wrzucaliśmy do nich szpilki. Ile szpilek można dołożyć, zanim woda się przeleje? Wniosek: Okazuje się, że szpilek może wejść bardzo dużo, a woda się nie wylewa, za to powierzchnia wody nad otworem próbówek przestaje być płaska, a robi się wypukła. Jak myślisz, co trzyma wodę w szklance i nie pozwala jej się wylać, mimo iż jest nalana "z czubem"?

30 Menisk wklęsły Jeśli siły oddziaływania między cząsteczkami cieczy i ścianek są większe od sił między cząsteczkami cieczy, powierzchnia cieczy w pobliżu ścianek zakrzywia się w górę, czyli ciecz tworzy menisk wklęsły.

31 Menisk wypukły Jeśli siły między cząsteczkami cieczy i ścianek są małe, powierzchnia cieczy w pobliżu ścianek zakrzywia się w dół wtedy ciecz tworzy menisk wypukły

32 Objętość materii można obliczyć za pomocą wzorów na objętość brył

33 Objętość sześcianu V= Ph Gdzie: P- pole podstawy graniastosłupa h- wysokość graniastosłupa V=a3 a- długość krawędzi sześcianu

34 Objętość kuli Gdzie: R-promień kuli

35 Objętość ostrosłupa V=Ph/3 Gdzie: P-pole podstawy ostrosłupa h-wysokość ostrosłupa

36 Objętość walca Gdzie: r-promień podstawy walca h-wysokość walca

37 Modele naszych cząsteczek

38 Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google