Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
Nazwa szkoły: Miejskie Gimnazjum w Darłowie ID grupy: 98/57 G2 Opiekun: Mirosława Prus Kompetencja: Matematyczno-fizyczna Temat projektowy: Przemiany energii Semestr/rok szkolny: V/ 2011/2012 …………………………………………………….

3 PODSTAWOWE RODZAJE ENERGII
Energia –jest to zdolność do wykonania pracy. Energia występuje w różnych postaciach np: energia kinetyczna -energia potencjalna - energia sprężystości - energia wewnętrzna

4 Energia kinetyczna Jest to energia danego ciała związana z jego ruchem. Dla ciała o masie m i prędkości v dużo mniejszej od prędkości światła (v < c, gdzie c jest prędkością światła w próżni ), energia kinetyczna wynosi:

5 Przykładem wykorzystania energii kinetycznej jest gra w piłkę nożną, tenisa, piłkę siatkową, piłkę ręczną, narciarstwo biegowe, wszystkie rodzaje biegów, boks, golf, wyścigi samochodowe, kolarstwo, pływanie itd.. Jak widać, trudno znaleźć dyscyplinę sportową, w której nie występuje energia kinetyczna…

6 Energia potencjalna Ciało będące na pewnej wysokości nad Ziemią posiada swoją energię potencjalną ciężkości. Jest ona tym większa, im większa jest odległość od Ziemi i większa masa ciała. Podstawową jednostką energii jest 1 dżul [J]

7 Przykładem zastosowania energii potencjalnej jest elektrownia wodna - z dużą różnicą wysokości – spadająca woda ma tym większą energię im ma większą wysokość "spadku„. W życiu codziennym – uważajmy, jeśli ktoś „oberwie” piłką upuszczoną z dużej wysokości – to może być bolesne….

8 Energia POTENCJALNA sprężystości
Energia nagromadzona w materiale w wyniku jego odkształceń. Jej wartość zależy od wielkości odkształcenia, naprężenia, właściwości materiału, przyłożonej siły. Ciało ściśnięte lub rozciągnięte sprężyście posiada energię potencjalną równą pracy, jaką musiała wykonać siła ściskając je lub rozciągając o wartość x. Wzór na energię potencjalną sprężystości :

9 Przykładem zastosowania energii potencjalnej sprężystości jest skok z trampoliny, wystrzelenie strzały z łuku, działanie amortyzatorów np. w samochodach, nakręcony zegarek na sprężyny, zabawki nakręcane ręcznie.

10 ENERGIA Wewnętrzna Energia wewnętrzna ciała to suma wszystkich energii jego cząsteczek. Energia wewnętrzna ciała zmienia się podczas wykonywania pracy w czasie której pokonujemy silę tarcia np. : pocieranie dłoni. Energia wewnętrzna może ulec zmianie poprzez -wykonanie pracy-następuje wówczas cieplny przepływ energii. Cieplny przepływ energii zachodzi od ciała cieplejszego do ciała zimniejszego aż do wyrównania temperatur.

11 Ew =W + Q Ew-zmiana energii wewnętrznej W-praca Q- cieplny przepływ energii Zmiana energii wewnętrznej ciała jest równa sumie pracy wykonanej przez siły zewnętrzne działające na to ciało i energii przekazanej przez cieplny przepływ energii.

12 Przykładem zastosowania energii wewnętrznej ciała jest wrzenie, topnienie, parowanie – a więc zjawiska, w których chcemy w praktyce wymusić zmianę temperatury ciała. Z energią wewnętrzną możemy się zetknąć w niezbyt miły sposób np. dotykając gorącego garnka, łyżeczki, lub stając w pobliżu pracującej szlifierki czy wiertarki.

13 ZASADA ZACHOWANIA ENERGII
Zasada zachowania energii mechanicznej mówi, że jeśli na ciało nie działają tzw. siły niezachowawcze (np. opory ruchu), to suma energii potencjalnej i kinetycznej tego ciała ma stałą wartość. Z tego wynika że, jeżeli ciało spada, to jego energia potencjalna maleje (bo wysokość maleje), a energia kinetyczna rośnie (bo jego prędkość rośnie). Zachodzi tu przemiana energii potencjalnej w kinetyczną.

14 Trudno byłoby w praktyce wskazać przykład, kiedy wykonywana jest praca i nie następują przemiany energii. Począwszy od organizmu żywego, po wszystkie urządzenia stworzone przez człowieka- przemiany energii występują zawsze.


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google