Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum w Polanowie im. Noblistów Polskich ID grupy: 98/49_MF_G1 Kompetencja: Fizyka i matematyka Temat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum w Polanowie im. Noblistów Polskich ID grupy: 98/49_MF_G1 Kompetencja: Fizyka i matematyka Temat."— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum w Polanowie im. Noblistów Polskich ID grupy: /49_MF_G1 Kompetencja: Fizyka i matematyka Temat projektowy: Gęstość materii Semestr/rok szkolny: I / 2010

3 GĘSTOŚĆ

4 Masa Masa jest miarą ilości substancji.
Jednostką masy jest kilogram [kg], stosujemy jednak też gramy [g]

5 Objętość to ilość miejsca które dana rzecz zajmuje.
Jednostką objętości jest metr sześcienny [m3], stosujemy jednak też centymetry sześcienne [c m3]

6 Jak znaleźć objętość? Dla brył : Pole podstawy razy wysokość Dla ciał bez określonego kształtu: możemy wyznaczyć przez zanurzenie w naczyniu z podziałką wypełnionym np. wodą

7 Czy wiesz że: Każde ciało przy określonej objętości ma swoją masę, np.: - książka o wymiarach 21cm, 16cm, 2cm ma masę 0,5kg - sok w kartonie o objętości 1l ma masę 1kg. - powietrze w pokoju o wymiarach 3m, 4m, 3m ma masę około 46 kg.

8 Musimy znać objętość danego ciała, oraz jego gęstość np.:
Czy wiesz że masę każdego ciała które nie zmieści się na wadze można obliczyć? Musimy znać objętość danego ciała, oraz jego gęstość np.: Wanna wypełniona wodą o objętości 1,3m3 ma masę 1300 kg. Węgiel w piwnicy o wymiarach 2m na 4m i wysokości 1,5m ma masę około 10 ton

9 Jak wykonywać takie obliczenia?
Trzeba znać wzór I musimy umieć przekształcać ten wzór! aby wyznaczyć masę aby wyznaczyć objętość

10 Znaczenie symboli jednostki
- gęstość (czytamy ro) m - masa V - objętość jednostki gęstości kg/m3 lub g/cm3(czytamy kilogram na metr sześcienny) masy kg lub g (czytamy kilogram ) objętości m (czytamy metr sześcienny)

11 Ciekawostka Gęstość wody to jeden gram na centymetr sześcienny.
Gęstość rtęci to 13 gram na centymetr sześcienny. Gęstość aluminium to 2,7 gram na centymetr sześcienny. Gęstość złota to 19,3 gram na centymetr sześcienny. Gęstość powietrza to 1,29 kilogramów na metr sześcienny. Gęstość wodoru to 0,089 kilogramów na metr sześcienny.

12 Ale skąd wiemy ile wynosi gęstość?
TABLICE matematyczno-fizyczne INTERNET A niektóre pamiętamy: Np. ro wody =1g/cm3

13 A po co pamiętać gęstość wody?
Wszystkie ciała których gęstość jest większa toną, a o mniejszej gęstości pływają. Np.: Kamień tonie Styropian pływa

14 Oczywiście że mleko gdyż śmietana unosi się na powierzchni mleka
☺ Zadanie ☺ Wiadomo że śmietanę wytwarza się z mleka Co ma większą gęstość śmietana czy mleko? Oczywiście że mleko gdyż śmietana unosi się na powierzchni mleka

15


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum w Polanowie im. Noblistów Polskich ID grupy: 98/49_MF_G1 Kompetencja: Fizyka i matematyka Temat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google