Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"— Zapis prezentacji:

1 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Powstańców Styczniowych w Szudziałowie ID grupy: 96/56_mp_g2 Kompetencja: Matematyczno - przyrodnicza Temat projektowy: Cząsteczkowa budowa materii Semestr/rok szkolny: Semestr II/2010r.

3 TROCH Ę HISTORII Cz ą stka materialna wg. Staro ż ytnych na przykładzie koncepcji Platona

4 CZ Ą STKA OGNIA (łac. Ignis) Ten czworościan symbo - lizował cząstkę ognia a był nim czworościan foremny (łac. Tetraedr.)

5 CZ Ą STKA ZIEMI (łac.Terrae) Przedstawiona niżej figura jest jak każdy wie sześcian. Ten był przedstawicielem cząstki ziemi. (łac. heksaedr)

6 CZ Ą STKA POWIETRZA (łac. Aura) Na tej fotografii dziewczyny trzymają własnoręcznie zrobiony ośmiościan foremny. Symbolizuje on cząsteczkę, którą oddychamy czyli powietrze (z łac. oktaedr)

7 CZ Ą STKA WODY (łac. Aqua) Dwudziesto ś cian symbolizowa ł cz ą stk ę wody. Inna nazwa tej bry ł y to z ł ac. Ikosaedr. Ci sympatyczni panowie zrobili j ą w ł asnor ę cznie.

8 CZ Ą STECZKA DUCHOWA - Idea W matematyce znany jako dwunastościan foremny. Trochę wymagał wysiłku, żeby go zrobić. Z niej to zbudowany jest wg. starożytnych świat wartości.

9 OTO CAŁY Ś WIAT Składający się z ognia, ziemi, powietrza i wody, wśród nich znajduje się cząstka wartości czyli idei.

10 John Dalton – teoria atomistyczna – IX wiek Według Daltona własności gazów można wytłumaczyć dzięki atomom. Stwierdził że związek chemiczny jest zbudowany z pierwiastków. Oto niektóre jego postulaty: 1. Materia złożona jest z niewidzialnych atomów. 2. Wszystkie atomy jednego pierwiastka mają identyczną masę i pozostałe właściwości. 3. Każdy pierwiastek zbudowany jest z niepowtarzalnych atomów, różniących się od innych masą. 4. Atomy są niezniszczalne i nie podlegają przemianom podczas reakcji chemicznych, zmienia się tylko ich wzajemne ułożenie i powiązanie. 5. Cząsteczka związku chemicznego składa się ze skończonej i niewielkiej liczby atomów różnych pierwiastków.

11 WSPÓŁCZESNA TEORIA NIELSA BOHRA Niels Henrik David Bohr (ur. 07.10.1885r. w Kopenhadze, a zm. 18.11.1962r. tamże) – fizyk duński, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1922 za opracowanie teorii (struktury) atomu. Jego prace naukowe przyczyniły się do zrozumienia atomu oraz rozwoju mechaniki kwantowej.

12 MODELE ATOMÓW WYKONANE PRZEZ NAS NA ZAJĘCIACH

13 MODEL TLENU

14 MODEL HELU

15 MODEL LITU

16 MODEL AZOTU

17 MODEL BERYLU

18 MODEL WĘGLA

19 W poszukiwaniu budowy materii ożywionej szukamy cząstek pod mikroskopem

20 Ruchy Browna Przygotuj preparat mikroskopowy z rozrzedzonego mleka. Niewielką ilość tłustego mleka (nie może mieć oznaczenia UHT!) rozcieńcz wodą z proporcji 1:10. Następnie umieść kroplę na szkiełku podstawowym, nakryj szkiełkiem przykrywkowym i oglądaj pod mikroskopem w powiększeniu 400-800 razy.

21 Komórki z łuski cebuli Nie trzeba oglądać obrazka w podręczniku, ten w okularze mikroskopu jest lepszy, bo naturalny, a po za tym wymaga wysiłku zrobienie próbki, a ile męki kręcenie śrubą mikrometryczną

22 Zielony liść, staje się ciekawszy dopiero pod mikroskopem Na tym zdjęciu widzimy blaszkę liścia. Te przypominające chodnik cegiełki to komórki i aparaty szparkowe, którymi oddychają liście. Zielona część to chlorofil. Biologia na dotknięcie ręki

23 To co poznaliśmy na projekcie w tym roku szkolnym Poznaliśmy dokładnie każdą cząstkę elementarną wg. starożytnych uczonych. Wykonaliśmy także ich modele. Bawiliśmy się a zarazem uczyliśmy obserwując przez mikroskop różne próbki. Tyle emocji. Dwuosobowe grupy zrobiły modele niektórych atomów. Poznaliśmy w pigułce liczbę pi i jej zastosowania.

24 DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI

25 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"

Podobne prezentacje


Reklamy Google