Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:
Publiczne Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Stębarku ID grupy: 96/25_mp_g1 Kompetencja: matematyczno - przyrodnicza Temat projektowy: Cząsteczkowa budowa materii. Semestr/rok szkolny: I semestr 2009/10

3 Cząsteczkowa budowa materii

4 Ziemia zbudowana jest z gliny!!!
JUŻ OD NAJDAWNIEJSZYCH CZASÓW LUDZIE ZASTANAWIALI SIĘ Z CZEGO ZBUDOWANA JEST ZIEMIA Ziemia zbudowana jest z gliny!!! Nieprawda, bo z kamienia!

5 ZNANI ATOMIŚCI Demokryt z Abdery Niels Bohr John Dalton

6 demokryt z abdery Był największym spośród filozofów greckich zajmujących się budową świata. Żył między 460 a 370 p.n.e. Naturę widział jako ciągły ruch małych, materialnych, niepodzielnych i wiecznych cząstek, które nazwał atomami (od 'atomos'-'niepodzielny'). Według Demokryta atom posiada kształt, konkretną orientację i punkt położenia w przestrzeni. Ma również masę. Atomy nie są identyczne, ale mają różne kształty i wielkości, które wpływają na cechy przedmiotów. Demokryt stwierdził, że cząstki umieszczone w pustej przestrzeni obdarzone rozmiarem i masą mogą się nieustannie poruszać. Podobne atomy przyciągają się, a różne odpychają. Mogą się one czasami zderzać, zlepiać ze sobą i grupować za pomocą zameczków i haczyków Według niego wszechświat był ciągłym grupowaniem się i rozpraszaniem atomów pozostających w nieustannym ruchu.

7 JOHN DALTON Chciał wyjaśnić znane prawa w sposób doświadczalny. W 1804r. opracował tezę atomistyczno - cząsteczkową budowy materii, która jest aktualna do dziś. Niektóre z jego twierdzeń to: Pierwiastek chemiczny złożony jest z bardzo małych cząstek, które nazwano atomami. Atomy należące do różnych pierwiastków cechują się  odrębnymi własnościami fizycznymi oraz chemicznymi. W przyrodzie jest tyle atomów ile pierwiastków. Związek chemiczny składa się z cząsteczek.

8 Niels Bohr Jednym z największych osiągnięć Bohra było opracowanie w 1913 roku teorii budowy atomu wodoru. W 1928 roku ogłosił zasadę komplementarności, która mówiła, że materia ma dwoistą naturę - wykazuje w pewnych zjawiskach charakter fali, a w innych cząstek. Przedstawił kroplę ciężkiej i nieściśliwej cieczy jako jądro atomowe. W 1922 roku Bohr otrzymał nagrodę Nobla.

9 ATOM JĄDRO POWŁOKI PROTONY NEUTRONY ELEKTRONY NUKLEONY

10 Definicje wyżej wymienionych pojęć:
Atom – układ złożony z jądra atomowego i poruszających się wokół niego elektronów, tworzących powłoki elektronowe. Jądro atomowe – najbardziej wewnętrzna, dodatni naładowana część atomu, zawierająca protony i neutrony, zwane nukleonami. Protony - cząstka podstawowa – składnik jadra o masie 1u i elementarnym ładunku dodatnim. Neutron – cząstka podstawowa – składnik jądra, bez ładunku elektrycznego. Elektron – cząstka podstawowa o elementarnym ładunku ujemnym. Powłoki elektronowe – tworzą cząstki naładowane ujemnie(elektron). Elektrony najbardziej oddalone od jądra, tworzące ostatnią powłokę elektronową (powłokę walencyjną), to elektrony walencyjne.

11 Budowa Atomu

12 cząsteczka Nazywana również molekułą i drobiną to elektrycznie obojętny układ atomów związanych chemicznie (wiązanie chemiczne). Cząsteczki mogą być homogeniczne (zbudowane z tego samego rodzaju atomów, np. H2, Cl2) i heterogeniczne (zbudowane z różnych atomów, np. HCl, H2O). Skład cząsteczki opisuje się jej wzorem chemicznym sumarycznym, a budowę wzorem chemicznym strukturalnym. Właściwości cząsteczki zależą od liczby, rodzaju, sposobu powiązania i przestrzennego rozmieszczenia tworzących ją atomów. Termin drobina (jako cząstka) bywa błędnie używany także w szerszym znaczeniu obejmującym, oprócz molekuł, także atomy, jony i rodniki (wszelkie cząstki chemiczne, tzn. stabilne układy jąder atomowych i elektronów).

13 materia Materia to jest to, co widzimy na co dzień, co smakujemy, czego dotykamy. Na poziomie fizyki sprawa nie jest jednak tak prosta i jednoznaczna. Naukowcy wpadli na trop czegoś, co określają nowym rodzajem materii, pod nazwą “string-net liquid” (w wolnym tłumaczeniu “ciecz sieci strunowej”).

14 dyfuzja Polega na samorzutnym mieszaniu się cząsteczek i atomów różnych substancji. Zachodzi ona pod wpływem ruchów cieplnych. Najszybciej zachodzi ona oczywiście w gazach. Już niewielka ilość silnie pachnącej (albo obrzydliwie cuchnącej) substancji daje się wyczuć nosem po niedługim czasie od zetknięcia z powietrzem. Po prostu cząsteczki owego zapachowego środka odrywają się od macierzystej  powierzchni i mieszają się z powietrzem. Dalej są one roznoszone we wszystkie strony, bo są chaotycznie popychane przez cząsteczki powietrza.

15 Doświadczenie 1 H2O CU2SO4

16 Doświadczenie 2 gorczyca groch

17

18 PREZENTACJE WYKONALI :
GRUPA I : Magdalena Fabisiak Sandra Gorzka Angelika Grochalska Ilona Kamińska Paulina Olek Weronika Rzeźnik Dorota Rydzio Szymon Rydzio Mateusz Willamowski Opiekun mgr Mirosław Purwin

19


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google