Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa Atomu Rozwój poglądów na budowę materii ARYSTOTELES - materia jest ciągła i jednolita.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa Atomu Rozwój poglądów na budowę materii ARYSTOTELES - materia jest ciągła i jednolita."— Zapis prezentacji:

1

2 Budowa Atomu Rozwój poglądów na budowę materii

3 ARYSTOTELES - materia jest ciągła i jednolita

4 Demokryt - materia składa się z bardzo małych i niepodzielnych cząsteczek – atomów (atomos z greckiego oznacza niepodzielny), - pogląd praktycznie był odrzucany do początku XIX wieku.

5 John Dalton - XIXw - cała materia zbudowana jest z trwałych, niepodzielnych i niezmiennych jednostek wchodzących w reakcje chemiczne - atomów, - teoria o niepodzielności atomów została obalona na przełomie XIX/XX wieku.

6 Michael Faraday i Joseph John Thomson - wykrywają istnienie ujemnie naładowanych cząstek wchodzących w skład atomu – elektronów, - Robert Millikan w 1912r. wyznaczył ładunek i masę elektronu

7 Wilhelm Roentgen - odkrycie promieni X (promienie Roentgena), - w 1896r. przedstawił zdjęcie z prześwietlenia ręki żony,

8 Antoine Henri Becquerel - kilka miesięcy po odkryciu Roentgena stwierdził, że istnieją substancje, które wysyłają promieniowanie powodujące zaczernienie kliszy fotograficznej

9 Maria Curie - Skłodowska i Piere Curie - kontynuują badania A. H. Becquerel`a, zjawisko to nazywają promieniotwórczością (radioaktywnością)

10 Ernest Rutherford - w 1902r. stwierdził, że atomy pierwiastków promieniotwórczych ulegają samorzutnemu rozpadowi, emitują różnorodne promieniwanie (alfa, beta, gama), - odkrycie to umożliwiło potwierdzenie, że atom ma złożoną budowę.

11 Joseph John Thomson – budowa atomu - elektrony rozmieszczone są wewnątrz materialnej kulki o ładunku dodatnim (ciasta z rodzynkami)

12 Ernest Rutherford – budowa atomu - ogłosił koncepcję planetarnej budowy atomu: atom składa się z dodatniego małego jądra skupiającego prawie całą jego masę, a wokół jądra po orbitach porusza się określona liczba elektronów (planety wokół Słońca).

13 Niels Bohr - udoskonalił model budowy atomu Rutherford`a

14 Max Planck - stwierdził, że światło jest wysyłane i pochłanianie nie w sposób ciągły, lecz porcjami – kwantami (quantum - ilość)

15 Louis Victor de Broglie - udowodnił, że elektrony mają podwójną (daualistyczną) naturę, zachowują się zarówno jak fala, i jak cząstka, - powyższe odkrycie umożliwiło sformułować kwantowo-mechaniczny model budowy atomu: atom zbudowany jest z dodatniego jądra, w skład którego wchodzą protony i neutrony, jądra każdego atomu otacza chmura elektronów, których liczba jest równa liczbie protonów w jądrze atomu, elektrony poruszają się w określonych miejscach przestrzeni zgodnie z prawami mechaniki kwantowej.

16 Cząsteczki elementarne atomu Nazwa cz. elementarnej Symbol cząste- czki Masa cząsteczkiŁadunek cząste- czki protonp1,6725·10 -27 kg+ neutronn1,6748·10 -27 kg0 elektrone9,1093·10 -31 kg-


Pobierz ppt "Budowa Atomu Rozwój poglądów na budowę materii ARYSTOTELES - materia jest ciągła i jednolita."

Podobne prezentacje


Reklamy Google